Słynni piraci: Anne Bonny

0
2665

Trudno oddzielić fakty i mity dotyczące Anne Bonny, z pewnością jednak była silną, niezależną kobietą, która wyprzedzała swoje czasy. W XVIII wieku kobiety nie miały wielu praw. W tym zdominowanym przez mężczyzn świecie, Bonny stała się równoprawnym członkiem załogi i szanowanym piratem. 

Młodość Anne Bonny

Dokładna data narodzin Anne nie jest znana, ale większości historyków sądzi, że przyszła na świat w Kinsale w Irlandii w 1697 roku, jako nieślubna córka prawnika Williama Cormaca i służącej, Marry Brennan. Żona Williama upubliczniła romans męża, a w rezultacie utracił on dobre imię. William wraz z nową żoną i małą córeczką zdecydował się opuścić Irlandię, więc wyruszył do Nowego Świata, gdzie wspólnie zaczęli życie od nowa. Osiedlili się w Charleston w Południowej Karolinie, gdzie rodzina zakupiła plantację, a William kontynuował karierę prawniczą. 

Matka Anne zmarła, kiedy dziewczyna była nastolatką, więc od tej pory to ona przejęła rolę pani domu. Kiedy Anne miała 16 lat, zakochała się w piracie Jamesie Bonny, który zwyczajnie dybał na jej majątek. Jej ojciec nie wyraził zgody na związek, ale Anne zbuntowała się i poślubiła swego wybranka. William był tak rozczarowany postępowaniem córki (koniecznie chciał z niej zrobić wielką damę), że wyrzucił ją z domu.

Jak Anne Bonny została piratem?

James zabrał swoją żonę do kryjówki piratów – New Providence. Wkrótce stał się informatorem gubernatora Woodesa Rogersa i donosił na swoich pobratymców. Nie podobało się to Anne, która zawarła wiele przyjaźni wśród piratów. Z pomocą jednego z nich, Pierre’a, opuściła męża. Uciekła z Calico Jackiem Rackamem, kapitanem, który nawet zaproponował, że zapłaci za nią mężowi. Calico Jack Rackam był drobnym rzezimieszkiem, który zwykle atakował statki przybrzeżne. Nie był szczególnie dobrym piratem, ale wiedział, jak wydawać pieniądze. Chociaż Anne i Calico nie afiszowali się ze swoim romansem, na statku każdy wiedział, że Anne to kobieta kapitana.

Kiedy okazało się, że Anne jest w ciąży, Rackam zostawił ją na Kubie, aby tam urodziła. Nie jest do końca jasne, co stało się z dzieckiem, ale według niektórych teorii Anne albo porzuciła niemowlę, albo dziecko zmarło podczas porodu, albo rodzice znaleźli dla niemowlęcia rodzinę zastępczą. Tak czy inaczej, po kilku miesiącach Anne wróciła na statek, gdzie zdążyła się już zadomowić niesławna Mary Read. Niedługo potem kobiety się zaprzyjaźniły. Według niektórych żeglarzy, łączyło je coś więcej niż zwykła przyjaźń.

Koniec pirackiej kariery Anne Bonny

W październiku 1720 roku kapitan Barnet, były pirat, teraz dowódca Brytyjskiej Marynarki, zaatakował zakotwiczony statek Rackama. Prawie cała załoga była pijana – przez całą noc świętowali splądrowanie hiszpańskiego statku handlowego. Bitwa była krótka, ponieważ tylko Mary i Anne stawiały opór. Koniec końców i one zostały obezwładnione. Załogę statku zabrano do Port Royal na proces, który stał się wielką sensacją, kiedy wyszło na jaw, że będą sądzone również kobiety. Wszyscy zostali uznani za winnych zbrodni piractwa, a karą była śmierć przez powieszenie. Jednakże Anne i Mary udało się uniknąć kary, ponieważ okazało się, że są brzemienne.

Kiedy zmarła Anne Bonny?

Mary zmarła w więzieniu na Jamajce z powodu gorączki, a los Anne Bonny nie jest do końca jasny: choć w oxfordzkim Dictionary of National Biography (2004), znajduje się informacja, że ojciec Anny opłacił jej uwolnienie i sprowadził ją z powrotem do domu, gdzie wkrótce urodziła dziecko Rackama. W 1721 poślubiła Josepha Burleigh, z którym miała ośmioro dzieci. Zmarła 25 kwietnia 1782 w Południowej Karolinie.

Tłum. Izabela Kaleta

Źródło: www.thewayofthepirates.com

 

HISTORIA PIRACTWA W PIGUŁCE

Słynni piraci: Bartholomew Roberts

Słynni piraci: Benjamin Hornigold

Słynni piraci: Edward Teach – Czarnobrody

Słynni piraci: Calico Jack Rackham

Słynni piraci: Charles Vane

Słynni piraci: Cheung Po Tsai

Słynni piraci: Edward England

Słynni piraci: Edward Low

Słynni piraci: Howell Davis

Słynni piraci: Henry Every

Słynni piraci: Christopher Mygns

Słynni piraci: Samuel Bellamy

Słynni piraci: Stede Bonnet

Słynni piraci: Mary Read

Słynni piraci: Thomas Tew

Komentarze