Słynni piraci: Mary Read

0
1791

Mary Read, zapisywana również jako Marry Read czy Mery Read, przyszła na świat w hrabstwie Devon w Anglii, pod koniec XVII wieku. Jej dzieciństwo nie było najszczęśliwsze. Ojciec zmarł, zanim się urodziła, a jej przyrodni brat Mark zmarł wkrótce potem. Babcia Mary utrzymywała dziewczynę i jej matkę tylko dlatego, iż była przekonana, że jej wnuk Mark nadal żyje. Aby utrzymać śmierć brata w tajemnicy przed babcią, Mary była wychowywana jako chłopiec, udając swego starszego brata.

Młodość Mary Read

Kiedy Mary miała około 13 lat, jej babcia zmarła. Dziewczyna wciąż ubrana i myśląca jak chłopak, musiała znaleźć pracę – została służącą zamożnej francuskiej damy, która mieszkała w Londynie. Read niezadowolona ze swojego aktualnego położenia uciekła i znalazła się na okręcie wojennym. Po kilku latach znudziła się i tym razem wstąpiła do armii, gdzie poznała swojego przyszłego męża. Mary wyjawiła, że jest kobietą, młodzi wyznali sobie miłość, porzucili wojsko, wzięli ślub i otworzyli gospodę „Trzy podkowy” nieopodal Zamku Breda.

Jak zaczęła się piracka przygoda Mary Read?

Śmierć zawsze towarzyszyła Mary Read. Po kilku miesiącach małżeństwa jej mąż zachorował i zmarł. Zdesperowana, chciała uciec od wszystkiego i ponownie wstąpiła do armii. Tym razem znalazła się na pokładzie holenderskiego statku, który płynął na Karaiby. Gdy znalazł się niemal u celu, został zaatakowany przez piratów pod dowództwem Calico Jacka Rackhama, który wszystkich pojmanych angielskich żeglarzy wcielił do swojej załogi. Mary stała się piratem mimo woli. Jednak wkrótce potem piracki styl życia przypadł jej do gustu i kiedy miała szansę na opuszczenie statku Rackhama, zdecydowała się zostać.

Mary Read & Anne Bonny

To właśnie na tym statku poznała Anne Bonny. Jako że były jedynymi kobietami na statku i miały wiele wspólnego, szybko się zaprzyjaźniły. Niektórzy wierzą, że Mary łączył romans z Anne, Rackhamem i innymi członkami załogi. Nie ma na to jednak żadnych dowodów, a jedynie spekulacje.

Koniec pirackiej kariery

Piracka kariera Mary Read zakończyła się w październiku 1720 roku. Została pojmana przez kapitana Barneta po rozpaczliwej próbie walki. Wraz z innymi piratami stanęła przed sądem w Port Royal. Rackham i jego załoga zostali uznani za winnych piractwa, ale Mary i Anne oszczędzono z uwagi na fakt, iż były w ciąży.

Mary zmarła w więzieniu z powodu gorączki, a wraz z nią jej nienarodzone dziecko. Pochowano ją w parafii Świętej Katarzyny na Jamajce.

Tłum. Izabela Kaleta

Źródło: www.thewayofthepirates.com

 

HISTORIA PIRACTWA W PIGUŁCE

Słynni piraci: Bartholomew Roberts

Słynni piraci: Anne Bonny

Słynni piraci: Benjamin Hornigold

Słynni piraci: Edward Teach – Czarnobrody

Słynni piraci: Calico Jack Rackham

Słynni piraci: Charles Vane

Słynni piraci: Cheung Po Tsai

Słynni piraci: Edward England

Słynni piraci: Edward Low

Słynni piraci: Howell Davis

Słynni piraci: Henry Every

Słynni piraci: Christopher Mygns

Słynni piraci: Samuel Bellamy

Słynni piraci: Stede Bonnet

Słynni piraci: Thomas Tew

Komentarze