Siedmioro Polaków w wyścigach medalowych Pucharu Świata w Hyeres 2013

0
437

W dniu dzisiejszym zakończyła się faza finałowa regat Pucharu Świata we francuskim Hyeres. Do wyścigów medalowych przystąpi siedmioro reprezentantów Polski. Najwyższą, trzecią pozycję zajmuje Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk, ENERGA Sailing Team)

Warunki wietrzne po raz kolejny zmieniły się diametralnie. Silne podmuchy zamieniły się w lekką bryzę, a do tego bardzo zmienną w kierunku, co sprawiło, że wyścigi były dużo bardziej taktyczne, a w klasie RS:X zawodniczki i zawodnicy zmuszeni byli do ciągłego pompowania żaglem.

Takie warunki nie sprzyjają Przemysławowi Miarczyńskiemu (SKŻ Hestia Sopot, ENERGA Sailing Team), który jest jednym z najcięższych zawodników w stawce klasy RS:X. Brązowy medalista igrzysk olimpijskich kończył dzisiejsze wyścigi na pozycjach piątej i siódmej i spadł ogólnie na piątą pozycję. Jego kolega z reprezentacji Piotr Myszka żeglował nieco lepiej i awansował na trzecie miejsce. Obaj wystartują w jutrzejszych wyścigach medalowych. Różnice punktowe w czołówce są niewielkie i wszystko może się wydarzyć.

Słaby wiatr wykorzystała za to Małgorzata Białecka (SKŻ Hestia Sopot), która dopływała do mety na miejscach siódmym i czwartym i awansowała w klasyfikacji generalnej na ósme miejsce zapewniając sobie start w rywalizacji medalowej. Niestety ta sztuka nie udała się Kamili Smektale (YKP Warszawa) i Hannie Zembrzuskiej (CŻ Szczecin), które zajęły odpowiednio jedenastą i dwunastą pozycję.

„Dzień ten był niesłychanie trudny dla wszystkich zawodników ze względu na niestabilne warunki. Ja generalnie jestem zadowolony ze swoich zawodników, ponieważ sytuacja przed wyścigami medalowymi daje szansę na walkę o medale” – podsumował dzień trener kadry narodowej RS:X Paweł Kowalski

W klasie 470 słabiej żeglowały dziś Agnieszka Skrzypulec i Natalia Wójcik (SEJK Pogoń Szczecin). Na szczęście dobre wcześniejsze wyścigi sprawiły, że załoga utrzymała pozycję w pierwszej dziesiątce i awansowała do wyścigów medalowych. Agnieszka z Natalią zajmują obecnie ósmą pozycję.

Podobnie jak wczoraj zmienne szczęście sprzyjało załodze Łukasz Przybytek / Paweł Kołodziński (ENERGA Sailing Team). Zawodnicy AZS AWFiS Gdańsk ponownie kończyli wszystkie wyścigi w pierwszej dziesiątce, ale również ponownie okazało się, że w jednym z wyścigów popełnili falstart. Mimo to w klasyfikacji generalnej zajmują dziewiąte miejsce i zobaczymy ich w jutrzejszych wyścigach medalowych, które w klasie 49er nazywają się stylem teatralnym. Biegów będzie trzy i za każdym razem ostatnie załogi odpadają z rywalizacji. Mamy nadzieję, że Łukasza i Pawła zobaczymy we wszystkich z nich. Druga załoga zakończyła rywalizację w regatach dużym awansem. Tomasz Januszewski i Jacek Nowak (AZS UWM Olsztyn) również kończyli wszystkie wyścigi w pierwszej dziesiątce i ostatecznie zajęli piętnaste miejsce w całych regatach.

Gorzej żeglowała dziś Anna Weinzieher (AZS UW Warszawa, ENERGA Sailing Team). Uczestniczka Igrzysk w Londynie dopływała do mety pod koniec drugiej dziesiątki i spadła w klasyfikacji końcowej na czternaste miejsce, nie kwalifikując się do wyścigów medalowych. Paulina Czubachowska (UKS FIR Warszawa) zakończyła regaty na dwudziestym pierwszym miejscu.

Podobnie jak w dniu wczorajszym spisał się Kacper Ziemiński (SEJK Pogoń Szczecin), który dopływał do mety na pozycjach 18. i 21. w wyniku czego i on nie zakwalifikował się do finałów kończąc regaty na szesnastej pozycji.

„Jestem Bardzo niezadowolony z końcówki regat. Moim celem był awans do wyścigów medalowych. Do połowy wszystko na to wskazywało, że dam radę go zrealizować, ale pod koniec coś nie wyszło. Muszę dokładnie przeanalizować co”. – powiedział po zakończeniu ostatniego wyścigu Ziemiński

W jutrzejszych wyścigach medalowych zobaczymy zatem Przemysława Miarczyńskiego, Piotra Myszkę w klasie RS:X, Agnieszkę Skrzypulec z Natalią Wójcik w klasie 470 oraz Łukasza Przybytka z Pawłem Kołodzińskim w klasie 49er

Zapraszamy do śledzenia wyników na: http://swc.ffvoile.com a na relacje zapraszamy na stronę Polskiego Związku Żeglarskiego http://www.pya.org.pl i facebook https://www.facebook.com/polsailing

Fot.: Marcin Rymer (na zdjęciu Łukasz Przybytek / Paweł Kołodziński – klasa 49er)

Komentarze