Seniorzy żeglarze spotkali się w Gdyni

0
341

Pierwsze Ogólnopolskie Spotkanie Seniorów Żeglarzy odbyło się dzisiaj (tj. 26 kwietnia) w siedzibie Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego w Gdyni. Wzięło w nim udział ponad 30 osób z kilkunastu miast.

Na zjazd przyjechali najbardziej doświadczeni polscy żeglarze m. in. z Łodzi, Gdyni, Ustki, Rumi, Konina, Sopotu, Gdańska, Bydgoszczy, Pucka, Kołobrzegu i Redy. Wśród gości znaleźli się Andrzej Drapella, Stanisław Jurzyk, Jacek Forembski, Bronisław Kuśnierz, Bogdan Olszewski, Maciej Dowhyluk i Bohdan Sienkiewicz.

– Chcemy aby tego rodzaju spotkania weszły na stałe do kalendarza wydarzeń naszego Okręgu – witał zebranych prezes POZŻ Bogusław Witkowski. – To dla nas zaszczyt, że możemy gościć u siebie tak zacne grono. 

obraz nr 1

Seniorzy żeglarze spędzili w Gdyni cały dzień. Zapoznali się z ubiegłoroczną i bieżącą działalnością POZŻ oraz planami Okręgu na najbliższy rok.  Zostało im zaprezentowane Muzeum Żeglarstwa Pomorskiego. Odbyli też spacer podczas którego zwiedzili Ośrodek Żeglarski Akademii Morskiej w Gdyni, statek-muzeum „Dar Pomorza” oraz Aleję Żeglarstwa Polskiego. Niektórzy z gości skorzystali z okazji i przekazali do Muzeum swoje pamiątki żeglarskie.

Po obiedzie seniorzy żeglarze obradowali we własnym gronie. Dzielili się wspomnieniami i doświadczeniami oraz rozmawiali o bieżących problemach żeglarstwa. Hubert Latoś z Bydgoszczy opowiedział o rejsie jachtu „Euros”, na którym wraz z kolegami, w 1973 roku, okrążył legendarny Przylądek Horn.  Zaś Marek Padjas z Kołobrzegu podzielił się wrażeniami z tegorocznej żeglarskiej wyprawy na Antarktydę.  

Na zakończenie seniorzy żeglarze obejrzeli jeszcze film „Zrobiłem to” opowiadający o projekcie POZŻ „OSTAR for Dydek” w ramach którego Krystian Szypka, w ubiegłym roku, wystartował w słynnych samotnych regatach przez Atlantyk OSTAR.

– To było udane spotkanie – podsumował Zbigniew Klupiński, prezes Koła Seniorów Żeglarstwa działającego przy POZŻ. – Mamy nadzieję, że w następnym zjeździe weźmie udział jeszcze więcej osób. Już teraz zapraszamy!   

Fot. Jędrzej Szerle

Komentarze