SELMA: Rekord świata w żegludze pod żaglami i bezwzględny rekord świata w dotarciu drogą wodną na Południe 78 st. 43.926 S.

0
752

O godzinie 20. 29. w dniu 12.02.2015. czasu UTC  (21.29. czasu polskiego) Selma Expeditions pod dowództwem kapitana Piotra Kuźniara dotarła – pod żaglami – do południowej ściany lodowej Zatoki Wielorybów (*) osiągając pozycję 78º43’926 – ustanawiając żeglarski oraz morski rekord świata w żegludze na Południe

 

Tak daleko nie dotarła przed nim jeszcze żadna jednostka Morska. O godzinie 22.00. czasu polskiego – kapitan zakończył manewry cumowania do dużej ściany paku lodowego i obecnie załoga przystępuje do wejścia na kilkunastometrową ścianę lodową – aby dotrzeć na płaską powierzchnię lodowca Rossa.

 

Wkrótce więcej informacji i zdjęć.

 

Obecny Rekord Świata w żegludze jachtowej pod żaglami – na Południe nie przekraczał szerokości geograficznej: 77º51’S., a dotychczasowy bezwzględny rekord świata należał (od tygodnia!) do jachtu KATHARSIS II, który osiągnął pozycję 78º43’566 S, dopłynął do Zatoki, ale nie dotarł do jej brzegów. Poprzedni rekord morski należał do holownika morskiego Arctic P.- EYOS Expeditions z Nowej Zelandii i był ustanowiony 27 stycznia 2014 roku – na pozycji 78°43•0336´S.

 

 

GRATULUJEMY!!!!

 

(*) Zatoka Wielorybów otoczona jest Lodowcem Rossa, a jej brzegi wyznaczają południowy kres ziemskich oceanów. Tak daleko nigdy nie dotarł tam żaden jacht pod żaglami. Miejsce, ze względu na niskie temperatury, góry i kry lodowe, gwałtowne, nieprzewidywalne zamarzanie i wiatry o sile dochodzącej do 200 km/h. bywa dostępne do żeglugi tylko podczas antarktycznego lata na przełomie stycznia i luteg

 

 

(**) Wyprawa „Selma-Antarktyda-Wytrwałość” – to wieloetapowy projekt żeglarski zaplanowany na łącznie ponad 18,000 Mm (ponad 33,000 km.). Rejs jachtem Selma Expeditions odbywa się śladem antarktycznych ekspedycji sprzed 100 lat Sir Ernesta Shackletona. Polski jacht, po odwiedzeniu w 2013 roku – Georgii Południowej i Wyspy Słoniowej, oraz po opłynięciu w kwietniu 2014 Przylądka Horn (ETAP 1) oraz po pokonaniu latem Pacyfiku – szlakiem Magellana, z Chile do Australii (ETAP 2), w grudniu 2014 z powodzeniem wziął udział w regatach Rolex Sydney Hobart Cup (ETAP 3). W styczniu i lutym 2015 (ETAPY 4 i 5) załoga Selmy dotarła na najzimniejsze na Ziemi antarktyczne Morze Rossa. Planowany powrót wzdłuż Antarktydy do Ushuaia (ETAP 6) – przewidywany jest na przełom marca i kwietnia 2015.

 

Wyprawa „Selma-Antarktyda-Wytrwałość” jest – żeglarskim hołdem w 100-lecie ostatniej wyprawy Shackletona. Do dzisiaj postawa oraz nazwa Jego statku – ENDURANCE (WYTRWAŁOŚĆ) są symbolem poświęcenia, wytrwałości i ludzkiego braterstwa. Selma jest jedynym jachtem który odtworzy trasy wszystkich wypraw Shackletona.

 

 SelmaAntarktyda.com

 

Komentarze