SELMA EXPEDITIONS – Ostatni meldunek Mar del Plata

0
839

06.04.2015. Yate Club Argentino – Mar del Plata.

 

Stoimy w porcie. Na jachcie – twórczy chaos. Pod pokładem nie ma jak się przecisnąć. Wszyscy pakują Selmę. Jacht trzeba zaopatrzyć na dalszą drogę, w kolejny rejs, w który wyruszy – już z nową załogą – najbliższej doby.

 

Tymczasem my – Załoga Rossa – kończymy Wyprawę. Skończyła się przygoda. Można ją podsumować w datach, milach: od Hobart – 80 dni i 9 172 mile(ok. 17 tys. km); od początku wyprawy w Ushuaia, rok bez 2 dni, 10 kolejnych załóg, 22 934 mile (42 474 km); w stopniach szerokości geograficznej „Najdalej na Południe” (78º43’926 S)… Ale najważniejsze jest chyba to co przeżyliśmy na tym stalowym, bezpiecznym jachcie, żeglując razem po najzimniejszych i najbardziej niedostępnych morzach na Ziemi. To co w sobie odkryliśmy. Relacje które wytworzyły się na tym rejsie będą pewnie jeszcze analizowane przez psychologów i socjologów (w ramach towarzyszącego programu naukowego – co tydzień wypełnialiśmy specjalnie przygotowane ankiety). Prawie trzymiesięczny rejs, przy jedenastu tak różnych typach osobowości… Taka mieszanka w zamkniętej przestrzeni – razem. Wydawało się to, co najmniej ryzykowne. Można było spodziewać się tarć, niesnasek czy wręcz otwartych konfliktów. W sytuacji takiego rejsu – nie ma gdzie wyjść ani opcji: spakować się i wyjechać. Ale daliśmy radę. A teraz wszyscy odczuwają żal na myśl o zakończeniu naszej przygody. 

 

 

 

 

Dlatego największym osiągnięciem Wyprawy Selma-Antarktyda-Wytrwałość jest chyba stworzenie grupy wzajemnie wspierających się przyjaciół. Wszystkie pozostałe cele zostały osiągnięte dzięki takiej właśnie atmosferze – wzajemnego zrozumienia i wsparcia.

Dzisiaj żegnamy się  z jachtem, ale także z naszym skipperem. Kapitan – ma pracę do wykonania, a jacht – już kolejne zadanie: rejs z nową załogą do Recife i na Barbados. Kolejni załoganci już dotarli. Zaczynają pisać nową opowieść – ich własną przygodę.

My tymczasem pojedziemy transportem lądowym – ok. 400 km (ok. 220 mil morskich) do Buenos Aires, razem. Tam spędzimy wspólnie jeszcze jeden czy dwa dni. Jesteśmy Załogą… Aby w pełni podsumować nasz rejs potrzeba czasu i nabrania do niego dystansu. Teraz mamy jeszcze zbyt wiele wspomnień, myśli, obrazów. To nie pomaga… Ta wyprawa jest już za nami, ale na zawsze pozostanie w naszych sercach i głowach. W duszy, płyniemy dalej…

Jako załoga finalnego etapu Wyprawy Selma-Antarktyda-Wytrwałość – żegnamy się i dziękujemy za zainteresowanie, za wsparcie i za wszystkie uwagi przekazywane na jacht. Bardzo nam pomagały. Dziękujemy także naszym rodzinom i bliskim, byliście z nami Wytrwali!!!
Żegnamy wieloryba Zenka, czapelkę, sokoła wędrownego, albatrosy, orki, delfiny, pingwiny i walenie. 

Wyprawa Selma-Antarktyda-Wytrwałość właśnie się zakończyła.

 

Z pokładu Selmy w Mar del Plata żegnają się:
Piotr, Jacek, Duszan, Tomek, Luby, Artur, Kris, Leon, Damian, Wifi i Krzysiek.

SKŁAD ZAŁOGI – Etap Morze Rossa:

Piotr Kużniar – skipper (kapitan) jachtu Selma Expeditions, Wrocław; Michał Gawron, członek załogi, Chorzów; Dusan Jamny, członek załogi, Czech, Praga; Krzysztof Jasica, co-skipper, zastępca kapitana, Warszawa; Piotr Lubaczewski, członek załogi, Żyrardów; Tomasz Łopata, co-skipper, zastępca kapitana, Kraków; Krzysztof Pełka, członek załogi, Warszawa; Leszek Rychlik, członek załogi, Warszawa; Artur Skrzyszowski, oficer żaglowy, Gliwice; Damian Święs, członek załogi,  Warszawa; Jacek Załuski, członek załogi, Gliwice

 

 

PODSUMOWANIE

        Wyprawa SELMA-ANTARKTYDA-WYTRWAŁOŚĆ była dedykowana pamięci Sir Ernsta Shackletona, w 100lecie Jego bohaterskiej wyprawy na statku ENDURANCE (Wytrwałość). Wcześniej Selma odwiedziła już – najważniejsze miejsca związane z polarnymi wyprawami Shackletona: antarktyczne Morze Weddella, Georgię Południową i Wyspę Słoniową. W ramach treningów żeglarskich zrealizowano także pierwsze w historii polskiego żeglarstwa – zimowe opłynięcie Hornu. Hasło Shackletona „Wytrwałością zwyciężymy” stało się także hasłem tej wyprawy.

 

        Wyprawa „SELMA-ANTARKTYDA-WYTRWAŁOŚĆ” została rozpoczęta opłynięciem Hornu z Atlantyku na Pacyfik w dniu 08 kwietnia 2014 i symbolicznie zamknęła pętlę – 24 marca 2015 – ponownym opłynięciem Hornu, tym razem z Pacyfiku na Atlantyk. Te dwa momenty oddalone o 351 dni to także dystans 21 595 mil (39 994 km), przepłynięty w ogromnej większości na żaglach.

 

        Ostatni etap z Hobart na Tasmania  (15.01.2015) do Mar del Plata w Argentynie (04.04.2015) wyniósł- 9 172 mile (ok. 17 tys. km). 

 

        Całą Wyprawa od Ushuaia w Argentynie, przez Australię, Tasmanię, Morze Rossa i Horn do Mar del Plata w Argentynie  (06.04.2014) – wyniosła 22 934 mile (42 474 km).

 

        W czasie Wyprawy – załoga Selmy – wzięła udział w grudniu 2014 – w słynnych regatach: ROLEX SYDNEY HOBART YACHT RACE 2015, zdobyła 12 lutego 2015 roku – żeglarski rekord świata – „Najdalej na Południe” (osiągając pozycję: 78º43’926 S) i dotarła na szczyt jedynego aktywnego wulkanu na Antarktydzie (EREBUS – 3 794 m npm.) oraz pokonała zamarzające – antarktyczne Morze Rossa. Żeglarski rekord świata dokonany przez załogę Selmy – został odnotowany przez wszystkie światowe organizacje żeglarstwa wyprawowego i polarnego oraz przez wszystkie najważniejsze media w Polsce i w Czechach. Specjalne gratulacje na ręce kapitana przekazał Pan Prezydent Bronisław Komorowski i Kardynał Dominik Duka – arcybiskup Pragi. Rekord świata dla jachtu Selma Expeditions został zweryfikowany także przez organizację sail-word.com, która zbiera żeglarskie rekordy wyprawowe.

www.SelmaExpeditions.com

 

 

Komentarze