SEKSTANT EXPEDITION – REKORD ŚWIATA! Tylko czy aby na pewno?

0
868

 

– Gratulując odwagi i osiągnięć projektu „SEKSTANT EXPEDITION LODOWE KRAINY 2014-2015” i dotarcie 6 sierpnia 2015 przez jacht BARLOVENTO II pod dowództwem kpt. Macieja Sodkiewicza aż do pozycji 82°37’N, przedstawianego obecnie przez niektóre media żeglarskie – jako „REKORD ŚWIATA” – nie powinniśmy jednak zapominać o wcześniejszym o kilka lat rejsie francuskiego jachtu TARA i europejskim projekcie DAMOCLES 2006 – 2008 (Developing Arctic Modelling and Observing Capabilities for Long-term Environmental Studies), wspieranym oficjalnie także przez Polskę.

 

obraz nr 1

Na pewno w żeglarstwie wyprawowym – to nie rekordy są najważniejsze, ale pokonywanie własnych słabości i spełnianie niemozliwego. Dodatkowo w okolicach Bieguna Północnego – z braku stałego lądu – o możliwości żeglowania decydują przede wszystkim zmienne warunki lodowe. Dlatego należy docenić, że jacht BARLOVENTO II dotarł – tak daleko na Północ –  najdalej dla polskiego jachtu. Ale na pewno nie jest to (cytat) „rekordowa pozycja  dla światowego żeglarstwa”, ani „rekord światowy w dotarciu na Północ”, bo ten – dla jachtów i statków żaglowych i to już od 2007 roku należy do s/y TARA i osiągnięta pozycja wynosi 88°32’ N. Dla porządku – rekord „morski” (dla statków) należy od 1977 roku do NS Arktika, radzieckiego (wtedy) lodołamacza atomowego, który jako pierwszy na świecie statek nawodny, dotarł do pozycji 90°’N, krusząc po drodze lód o grubości do 4 metrów.

Dla przypomnienia – s/y TARA to dwu-masztowy, 36-metrowy, aluminiowy szkuner zbudowany w 1989 roku w okolicy Paryża (stocznia SFCN w Villeneuve-la-Garenne nad Sekwaną) jako ANTARCTICA, później przemianowany na SEAMASTER, a w 2003 r. przybrał nazwę TARA. Jest specjalnie przystosowany do żeglugi w lodach, może zabrać do 17 osób i spełnia wyśrubowane standardy ekologiczne oraz często bierze udział w projektach związanych z obserwacją przyrody i klimatu. W ramach wyprawy „TARA – ARCTICA” zorganizowanej przez Etienne Bourgois, Bernarda Buigues i Christiana de Marliave, pomiędzy sierpniem 2006 i lutym 2008, ten 130-tonowy jacht najpierw żeglował, a potem dryfował wokoło Arktyki docierając 28 maja, 2007 do pozycji 88°32’11” N czyli tylko 88 Mil morskich (ok. 163 km) od Bieguna Północnego. TARA wmarzła w lód na Oceanie Arktycznym w tym samym miejscu, w którym pod koniec XIX w. swój statek FRAM unieruchomił w lodach norweski polarnik Fridtjof Nansen. W grudniu 2007 roku TARA dotarła do cieśniny FFRAM pomiędzy Grenlandią a Spitsbergenem, czyli odtworzyła trasę wyprawy Nansena.

Wyprawa „TARA – ARCTICA” odbywała się pod oficjalnym patronatem Unii Europejskiej i w ramach partnerstwa medialnego z TV ARTE. Zobacz też wideo z animacją wyprawy „TARA – ARCTICA” na YOUTUBE:

Janusz J. Cieliszak

Źródła: – Tara Expeditions
■ http://arctic.taraexpeditions.org/en/damocles/the-damocles-program.php
■ http://arctic.taraexpeditions.org/en/faq/faq.php?id_page=4
■ http://oceans.taraexpeditions.org/en/media-library/films/tara-journey-to-the-heart-of-the-climate-machine/
■ http://oceans.taraexpeditions.org/en/m/about-tara/10-expeditions/tara-artic/#sthash.mCTbwYFK.dpuf
■ http://www.supmaritime.fr/pdf/TARA_ARCTIC1.pdf
■ http://wyborcza.pl/1,75400,15765663,Globalne_ocieplenie_moze_Polske____zmrozic__Nie_jest.html#ixzz3iRooMQu

Komentarze