SAMOTNY ŻEGLARZ ROKU 2012

0
695

W dniu 22 września 2012, na tradycyjnym spotkaniu członków Klubu Żeglarzy Samotników,

Edward „Gale” Zając uhonorowany został tytułem „SAMOTNY ZEGLARZ ROKU 2012”.

Odbierając to wyróżnienie z rąk Komandora Klubu – Janusz Charkiewicza, powiedział:

”Mieć uznanie w gronie tak doświadczonych żeglarzy to duża satysfakcja – ale jednocześnie zobowiązanie na przyszłość.  Tak więc trzeba przygotowywać następny rejs….”

 

W tym roku Edward Zając brał udział w „Jester Azores Challenge 2012″. To prestiżowe regaty atlantyckie małych i trochę większych jachcików od 6,00 do 9,00 m. długości. W dużej części – dość wiekowych. Start 27 maja z zachodniego skraju falochronu portu Plymouth w samo południe (1,5 godziny po HW Devonport).  Edward Zając startował na swój rachunek, na własne ryzyko po własną satysfakcję. Prywatne środki finansowe jakimi dysponował oraz wyposażenie jachciku było mniej niż skromne.

 

Praktycznie nie były to klasyczne regaty, tylko pozbawione tradycyjnych regulaminów „wyzwanie”(tak jak to było między Haslerem i Chichesterem kiedyś przed laty), przeliczniki regatowe i inne regulaminowe plusy i minusy nie liczyły się. Interesujące było czy ktoś dopłynął do mety, i ewentualnie w jakiej to było kolejności. Startujący robią to dla własnej satysfakcji, są amatorami, nie mają sponsorów, niczego i nikogo nie reklamują i nie wydają pieniędzy na PR – zamiast tego wolą doposażyć swój jacht – przeważnie własny, a jako taki raczej zadbany i „dopieszczony”.

 

Linię mety w Praia da Vitoria na Azorach przeciął w dniu 01.07.2012.  Sukces wytrwałości Edka jest tym, co najpiękniejsze w żeglarstwie swobodnym. Osiągnięty ogromnym uporem. Przy niezwykle skromnych środkach. Na starej 20-stopowej łódce.

 

Znakomity żeglarz samotnik na najmniejszym jachcie „HOLLY” – długość 6,32 m.,

pow. żagli 20 m2. W latach 2007 – 2011 przepłynął samotnie 7.400 Mm. odwiedzając porty polskie, szwedzkie, niemieckie i łotewskie.  Trzykrotnie brał udział w Bałtyckich Regatach samotnych Żeglarzy o Puchar „Poloneza”. Jest najaktywniejszym polskim żeglarzem samotnym na Bałtyku.

 

Za swoje osiągnięcia otrzymywał wiele wyróżnień, miedzy innymi Puchar Telewizji Polskiej, nagrodę „Rejs Roku 2008” od redakcji miesięcznika „Żagle” , nagrodę OSiR „Wyspiarz” w Świnoujściu za samotne rejsy i udział w Regatach Unity Line,  Żeglarz Roku 2011,  Samotny Żeglarz Roku 2012.  

 

 

kpt. Janusz Charkiewicz

Komentarze