SailBook Cup 2014 – „Polled 2” Jacka Chabowskiego pierwszy na mecie w Visby!

0
390

Pierwszy etap najdłuższych w Polsce długodystansowych regat morskich SailBook Cup już prawie zakończony – Visby czeka na ostatnie jachty.

 

Czwarta edycja regat SailBook Cup wystartowała z Sopotu w sobotę 19 lipca w samo południe. Linię startu przecięło 18 jednostek i obrały kurs na Visby na Gotlandii. Jeszcze pierwszego dnia z regat wycofało się kilka jachtów i zawróciło do Trójmiasta. „GoodSpeed” z awarią silnika popłynął do Gdyni, gdzie załoga zamierzała naprawić usterkę, następnie dopłynąć do Visby i wystartować w drugim etapie regat. „Blagodarnost II” z poważną awarią elektroniki musiała zrezygnować całkowicie z kontynuowania wyścigu.

 

Na trasie Sopot – Visby warunki wiatrowe były trudne – bardzo słaby wiatr, z wieloma dziurami zupełnie bez wiatru. Po wycofaniu się jachtu „Blagodarnost 2” stawkę prowadził „Quick Livener” Jacka Zielińskiego. Jednak w nocy z soboty na niedzielę wyprzedził go „Polled 2” Jacka Chabowskiego, a nad ranem Eugeniusz Jadczuk na jachcie „Barnaba”. Te trzy jachty stanowiły czołówkę wyścigu, reszta pozostała w tyle i rozjechała się po trasie. W pobliżu Gotlandii, ponownie prawie wszystkie jachty znalazły się blisko siebie. Taki układ zachował się niemal do mety w Visby, gdzie wiatr zadecydował, który jacht ma pierwszy przekroczyć metę.

 

Tutaj strategia nie pomagała – była to loteria. O tym kto będzie pierwszy na mecie decydował łut szczęścia, komu zawiało, ten się przesuwał do przodu.” – komentuje Jacek Zieliński, sternik jachtu „Quick Livener”. Pierwszy na mecie I etapu regat zameldował się jacht Polled 2 ze sternikiem Jackiem Chabowskim.

 

Klasyfikacja nieoficjalna po I etapie regat w poszczególnych klasach (z uwzględnieniem stosownych przeliczników):
klasa
KWR – „Facil”Łukasz Politański(Elbląg)
klasa ORC – „Polled 2” Jacek Chabowski (JSG Górki Zachodnie)
klasa Open – „Atlantic Puffin” Szymon Kuczyński (Dziwnów)

 

Start do II etapu regat SailBook Cup planowany jest na środę 23 lipca o godz. 19. Jachty opłyną Gotlandię i Gotska Sandön prawą burtą i wrócą do Sopotu. Cała trasa liczy około 600 mil morskich. Pozycję jednostek, dzięki systemowi YellowBrick, śledzić można na bieżąco na stronie regat www.sailbookcup.pl. Przez cały czas regat tracking jachtów dostępny będzie również w Informacji Turystycznej w Sopocie na Placu Zdrojowym.

 

Tegoroczna edycja regat SailBook Cup jest hołdem złożonym pionierom polskiego żeglarstwa morskiego i ma uczcić pierwsze polskie morskie regaty w 1934r. (trasa Gdynia – Visby).

Ambasadorem regat jest kpt. Zygfryd „Zyga” Perlicki, jeden z najwybitniejszych polskich żeglarzy, olimpijczyk z Kilonii, skipper jachtu „Copernicus” w regatach okołoziemskich Whitbread, wielokrotny mistrz Polski w klasach olimpijskich i morskich, doskonały sędzia żeglarski.

Organizatorzy: SailBook.pl, Pomorski Związek Żeglarski

Partnerzy: Gmina Miasto Sopot, Urząd Morski w Gdyni i Liga Morska i Rzeczna, Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Sopocki Klub Żeglarski Ergo Hestia Sopot, Fundacja Helios, Jachtklub Stoczni Gdańskiej, Polski Klub Morski, Puchar Bałtyku Południowego, Navinord

Sponsorzy: Naftoport, Voith, Work Service, Navcomm, Seldén, ICOM, Aero-Vaerft, 3 Sails, Ocean Sails, Henri Lloyd, AlmaPress Księgarnia Morska

Patroni medialni: SSI Jerzy Kuliński, Radio Gdańsk, Tawerna Skipperów, Magazyn Prestiż, Magazyn W Ślizgu, Młody Elbląg, Nowyj Kaliningrad, Solovela, Batsaans

Komentarze