s/y SELMA EXPEDITIONS „ŚLADEM AMUNDSENA i PÓŁNOCNYCH WYPRAW POLARNYCH”

0
1105

 

7 sierpnia 2015, Arktyka, Morze Baffina; 70° 22.N, 058° 16.W

s/y Selma Expeditions znana do tej pory z rejsów na Antarktydę – obecnie planuje pokonać pod żaglami Przejście Północno-Zachodnie (North-West Passage /NWP/) z północnego Atlantyku – przez Morze Baffina i Ocean Arktyczny na północny Pacyfik.

4 sierpnia 2015 r. kapitan Piotr Kuźniar wraz z 7-mio osobową załogą rozpoczął się pierwszy etap dwumiesięcznej wyprawy jachtu Selma Expeditions przez North West Passage: z północnego Atlantyku przez Arktykę Kanadyjską, Morze Buforta i cieśninę Beringa na Pacyfik. Rejs wystartował z Sisimiut, drugiego co do wielkości mieście Grenlandii, gdzie dokonano ostatnich przeglądów jachtu oraz uzupełniono zapasy prowiantu, wody i paliwa. Jednocześnie przygotowano się także do zagrożeń nie-żeglarskich. W fiordzie Nordre Isortoq przestrzelano broń, zwyczajowo używaną do odstraszania i ew. obrony przed w miarę częstymi w tych okolicach białymi niedźwiedziami polarnymi.

Obecnie jacht żegluje w stronę Arktyki Kanadyjskiej. Jeśli warunki lodowe pozwolą, ten etap powinien zakończyć się na przełomie sierpnia i września w osadzie Gjoa Haven. To tam – w sercu Arktyki Kanadyjskiej – zimował Amundsen w trakcie swojej legendarnej wyprawy. Drugi etap prowadzić powinien z Gjoa Haven do Dutch Harbour na Aleutach, gdzie Selma spodziewana jest z końcem września.

… Płyniemy na Północ żeby obejść pola paku pod Ziemią Baffina. Halsujemy cieśniną Davisa w kierunku Bylot Island. Wszystko w zależności od lodu i wiatru. Przejście trochę się otwiera. Żeglujemy między naprawdę pięknymi i majestatycznymi górami lodowymi po malutku zbliżając się do Pond Inlet. Temperatura zbliża się do 0.C…”

 

 obraz nr 1

Planowana trasa Przejścia Północno-Zachodniego przez s/y Selma Expeditions.

Najtrudniejszym elementem całej wyprawy jest przepłynięcie przez zalodzone cieśniny pomiędzy wyspami Arktyki Kanadyjskiej oraz minięcie przylądka Barrow na Alasce. Powodzenie rejsu zależy przede wszystkim od warunków lodowych. Czasami zdarza się że szlak North West Passage nie rozmarza i wtedy nie udaje się pokonać tej trasy w ciągu jednego roku.

Więcej informacji o rejsie, jachcie i załodze oraz pełen harmonogram rejsów Selmy jest na stronie internetowej www.selmaexpeditions.com

  • Pierwszy raz North West Passage został pokonany 110 lat temu przez legendarnego norweskiego polarnika – Roalda Amundsena na 45tonowym kutrze Gjøa. Zajęło mu to wtedy trzy lata. Dotychczas przepłynęło tą drogą około 140 jednostek (statków i jachtów). Według naszych informacji – pierwszymi Polakami, którzy pokonali Przejście Północno-Zachodnie byli dokładnie 30 lat temu (!) Wojtek Jacobson, Janusz Kurbiel i Ludomir Mączka na jachcie Vagabond – pod francuską banderą. Był to wyjątkowy rejs, wymagający wielkiej wytrzymałości. Z powodu trudnych warunków lodowych jacht Vagabond musiał 3 razy zimować w Arktyce. Pierwsze jachty pod polską banderą, które dokonały przejścia NWP to s/y Nekton oraz s/y Stary – w 2006 roku.

  • Jacht „Selma Expeditions” w kwietniu 2015 r. zakończył w Argentynie wyjątkową wyprawę: „SELMA- ANTARKTYDA-WYTRWAŁOŚĆ”, która trwała aż rok, bez 2 dni. Od kwietnia 2014 roku, z kolejnymi załogami jacht pokonał prawie 23 tys. mil morskich (ponad 42,5 tys. km). Po starcie z Ushuaia i opłynięciu Hornu, Selma przemierzyła Pacyfik, dotarła do Australii, wzięła udział w regatach Sydney-Hobart i wyruszyła na dalekie Południe, docierając szerokości geograficznej 78°43’926” S – do południowego brzegu antarktycznego Morza Rossa – najzimniejszego akwenu na Ziemi. W ten sposób „Selma” ustanowiła żeglarski i morski rekord świata „Najdalej na południe”.

  • Latem 2015 Selma dotarła do kanadyjskiego portu Halifax, gdzie odbył się okresowy remont – przed wyprawą: „Śladami arktycznych wypraw polarnych i Amundsena” – na Północ, na wody Arktyki, wraz z próbą pokonania Przejścia Północno-Zachodniego (North West Passage) trasą ze wschodu na zachód (z Atlantyku na Pacyfik) możliwą i to nie zawsze – tylko przez ok. 10 tygodni w roku, pomiędzy sierpniem i październikiem.

  • Po przejściu North West Passage i dotarciu na Aleuty – Selma rozpocznie kolejny, długi rejs non-stop, ponad 60 dni na południe wzdłuż wschodniego brzegu Pacyfiku aż do argentyńskiego Ushuaia na południowym Atlantyku. Rejs ten zamknie pętlę wokół obu Ameryk – od Hornu do Hornu.

6100_Za?ogaIetapu_SelmaNWP2015_fot.ArchiwumSelmaExpeditions.com(1).webp

Załoga SELMY – I etapu_Selma NWP 2015 Trening strzelania i samoobrony_Selma NWP 2015

Fot. Archiwum SelmaExpeditions.com

JACHT „SELMA EXPEDITIONS”:
„Selma Expeditions” to ponad 20-to metrowy, stalowy, 2 masztowy kecz zbudowany w 1981 roku we Francji. Dziś „Selma” ma 34 lata, ale dzięki staraniom swojej załogi i corocznym remontom i inwestycjom; jest w świetnym stanie, czego dowodem jest otrzymywanie kategorii żeglugowej – „bez ograniczeń” oraz „klasy lodowej” jako jeden z niewielu jachtów na świecie. Selma jest dobrze przystosowana do żeglugi wśród lodów i sprawdzona w wielu polarnych wyprawach na Antarktydzie.

PRZEJŚCIE PÓŁNOCNO-ZACHODNIE (North West Passage /NWP/):
Morska droga z Europy do wschodniej Azji i zachodniej Ameryki Północnej, znacznie krótsza niż obecnie używane, ale prowadząca trudnymi w żegludze, wodnymi drogami wewnątrz Archipelagu Arktycznego. Przewidywana na mapach od XV wieku, ale odkrywana etapami dopiero w pierwszej połowie XIX w. przez ekspedycje morskie i z lądu. Dostępna z powodu zalodzenia tylko przez kilka miesięcy w roku, ale i to nie zawsze. Pierwszym żeglarzem, który pokonał NWP, etapowo pomiędzy 1903–1906 r., był Roald Amundsen z 6 członkami załogi na Gjøa – statku przerobionym z kutra rybackiego. Pierwszym, który przepłynął cały szlak w ciągu jednego sezonu nawigacyjnego, był Henry Larsen na statku St. Roch w 1944 (wyprawa trwała wtedy 86 dni).

Informacje o rejsie, jachcie i załodze Selmy tutaj ==> www.selmaexpeditions.com 

DODATKOWE INFORMACJE:

Komentarze