Rozpoczęcie sezonu żeglarskiego 2011 w Marinie Pogoń Szczecin

0
337

W oficjalnym wystąpieniu Prezes ZOZŻ dr Zbigniew Zalewski podkreślił, że mamy stałą, mocną pozycję na żeglarskiej mapie Polski;  to zawodnicy z naszego Okręgu – juniorzy i seniorzy – startując w regatach mistrzowskich – rangi Mistrzostw Polski, Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata i na Olimpiadach, w klasach olimpijskich i przygotowawczych, corocznie zdobywają po kilkanaście medali, co daje nam stałe czwarte-piąte miejsce w kraju w rankingu województw, a kluby SEJK Pogoń i MKS Pałac Młodzieży (obecnie KS Centrum Żeglarski), stale utrzymują się w czołówce krajowej.  Na 31 dyscyplin klasyfikowanych w podobnym rankingu w Szczecinie – żeglarstwo znalazło się – po raz pierwszy – na 1-szym miejscu. Jednym z najważniejszych zadań Zarządu i całego środowiska były w mijającej kadencji obchody 65-lecia żeglarstwa polskiego na Pomorzu Zachodnim. Na zakończenie Prezes Zbigniew Zalewski zaapelował do władz miasta i regionu o mądre wykorzystanie potencjału żeglarskiego, zgodnie z lansowanymi obecnie hasłami – „Szczecin otwarty na morze” i „Szczecin przyjazny dla żeglarzy”. Zadeklarował również, że żeglarze chętnie włączą się w praktyczną realizację tych haseł – nie można przecież stworzyć ŻEGLARSKIEGO SZCZECINA i „pływających ogrodów” bez szczeciński żeglarzy. Wyraził również nadzieję na wypracowanie wspólnego programu działań, zmierzających do uczynienia ze Szczecina prawdziwej stolicy żeglarstwa południowego Bałtyku.

Głos zabrał również Prezydent Szczecina Piotr Korzystek.  Podkreślił znaczenie sukcesów szczecińskiego żeglarstwa w skali kraju i na świecie oraz zapewnił, że dołoży wszelkich starań wraz z całym Urzędem Miejskim, aby obydwa hasła stały się rzeczywistością, aby Szczecin naprawdę został stolicą żeglarstwa na południowym Bałtyku.

W dalszej części uroczystości, Prezydent Piotr Korzystek i prezes Zbigniew Zalewski wręczyli odznaczenia: Honorową Odznakę PZŻ „Zasłużony działacz żeglarstwa polskiego” otrzymał Maciej Krzeptowski, natomiast Honorowa Odznaką ZOZŻ „Zasłużony dla żeglarstwa szczecińskiego” wyróżnieni zostali: Edmund Bąk, Jacek Kierzek, Jerzy Paszek, Paweł Ryżewski, Piotr Stelmarczyk, Jerzy Szałajko.  Medalem „65 lat żeglarstwa polskiego na Pomorzu Zachodnim” uhonorowani zostali: Andrzej Borowiec, Ewa Kostańska, Bogdan Samociuk.

Uroczystość inauguracji odbyła się przy pięknej, żeglarskiej i słonecznej pogodzie, która nastrajała wszystkich bardzo optymistycznie. Życzę udanych rejsów!

kpt. Janusz Charkiewicz

Komentarze