Route du Rhum 2014: Peyron, Gabart i Mura nadal prowadzą wśród swoich klas

0
670

 

We czwartek Bob Escoffier, kapitan Guisnel Grouo, który bierze udział w Route du Rhum w tej samej klasie co Andrea Mura, stał się kolejną ofiarą trudnych warunków, jakie przerzedziły flotę kilka dni temu. Escoffierowi udało się wezwać pomoc po tym, jak przez kilka godzin walczył z wodą wdzierającą się na pokład. Niestety, nie znał przyczyny usterki. Po kapitana zjawił się śmigłowiec SAR i zabrał go bezpiecznie na ląd do bazy w Vivero.

Bob Escoffier wziął udział w tegorocznym Route du Rhum niemal w ostatniej chwili, zastępując córkę Servane, która ze względów zdrowotnych nie mogła uczestniczyć w transatlantyckim wyścigu solo.

 

Tymczasem Loick Peyron, kapitan Banque Populaire VII, nadal kieruje się do Gwadelupy. Wczoraj minął połowę drogi do mety, mając przewagę 170 mil nad Yannem Guichardem kapitanem Spindrift, który znajduje się na drugim miejscu.

 

Wśród Imoca 60 François Gabart nadal prowadzi, chociaż jego przewaga nad Jeremiem Beyou, zwycięzcą 3. edycji La Solitaire du Figaro, spadła do 45 mil. Podczas gdy liderzy klasy Imoca mieli do czynienia z obszarem wysokiego ciśnienia i bardzo słabym wiatrem, który wzmógł się nieco w nocy, pozostający na końcu grupy Alessandro di Benedetto nadal walczył z wiatrem  sile 30 węzłów i wzburzonym morzem.

Andrea Mura nadal prowadzi w rankingu klasy Rhum, za nim Anne Caseneuve na Aneo. Caseneuve próbuje wyprzedzić Murę płynąc nieco bardziej na południe, jednak póki co Andrea ma przewagę nad resztą floty, co za tym idzie, jest liderem.

 

Ricardo Pedote, ścigający się w klasie 40, z powodu problemów komunikacyjnych nie będzie kontynuował wyścigu. Z tej najliczniejszej klasy, blisko 42 kapitanów, 8 już musiało zrezygnować z rywalizacji.

 

Także Patrick Morvan, kapitan małego trimaranu Ortis w klasie Rhum, nie wróci do gry. Wycofał się z powodu spękanej belki. Dotarł do portu w Peniche, na północ od Lizbony, wczoraj rano. „To wstyd, ale weźmiemy udział w innych projektach. Jutro rano będziemy wzmacniać uszkodzone fragmenty i czekać na właściwą pogodę, aby przewieźć jacht. Jestem rozczarowany z powodu wszystkich tych ludzi, którzy stoją za mną, moi sponsorzy i przyjaciele, którzy zachęcali mnie od samego początku.” – powiedział.

 

 

Tłum. Izabela Kaleta

 

Źródło: www.rutedurhum.com 

Komentarze