Route du Rhum 2014: Andrea Mura drugi, Robin Knox-Johnston trzeci

0
501
Andrea Mura przekroczył linię mety jako drugi w klasie Rhum. Pokonał odległość z Saint-Malo do Pointe-a-Pitre w ciągu 20 dni, 2 godzin, 19 minut i 36 sekund. To było ciekawe doświadczenie – najpierw Mura prowadził, potem spadł na miejsce piąte, by ostatecznie wspiąć się na miejsce drugie.

Mura powiedział:

„Byłem przy sterze 14 do 16 godzin dziennie, co jest dobrym treningiem, ale wpadłem na obszar wysokiego ciśnienia w okolicy Azorów. Te trzy dni były naprawdę stresujące. Dałem z siebie wszystko, aby utrzymać jacht w ruchu, często poruszając się tylko o jeden węzeł szybciej, niż wynosiła prędkość wiatru. Przykro mi, że klasa Rhum nie została podzielona na Mono i Multi. Cztery lata temu były tylko trzy trimarany, ale tym razem było pięć i myślę, że powinny mieć własny start. Anne popłynęła bardzo dobrze, ale jej jacht jest o wiele szybszy. Chciałem poczekać na Sir Robina i przekroczyć linię mety z nim, ponieważ zrobił kawał dobrej roboty, mimo swojego wieku. On jest świetny.”

Sir Robin Knox-Johnston zgarnął ostatnie miejsce na podium w klasie Rhum. 75-letni Anglik pokonał trasę wyścigu w 20 dni, 7godzin, 52 minut i  22 sekund, płynąc ze średnią prędkością 7,26 węzła. Na metę dotarł późnym popołudniem.

„Następnym razem wrócę na mniejszym jachcie. Jestem przeszczęśliwy, że zająłem trzecie miejsce. Miałem naprawdę mocnych rywali w tej klasie. Ostatnie dni były ciężki, ale to w końcu żaden wstyd zostać pokonanym przez tak dobrych zawodników, jacy mnie pokonali. Gratuluję im.” – powiedział Sir Robin, który jako pierwszy opłynął świat dookoła, płynąc bez przerwy. – „Zawody były wspaniałe, niezłą frajdę sprawiało mi obserwowanie, jak zyskuję przewagę, a potem ją tracę. Kiedy usłyszałem, ze Loick Peyron wraca w przyszłym roku, to było to. On ma mały trimaran, więc musze sprzedać ten jacht i też zbudować trimaran. Będzie wspaniale znów ścigać się z Loickiem, to świetny gość. Poradził sobie znakomicie.”

 

W klasie Rhum wystartowało 20 zawodników, ale 6 zrezygnowało. Na dzień dzisiejszy wyścig ukończyło 6 jachtów, oto ranking:

1.         ANEO – ANNE CASENEUVE

2.         VENTO DI SARDEGNA – ANDREA MURA     

3.         GREY POWER – ROBIN KNOX-JOHNSTON   

4.         CAP AU CAP LOCATION  – WILFRID CLERTON      

5.         GROUPE BERTO – JEAN-PAUL FROC 

6          TRADYSION GWADLOUP  – WILLY BISSAINTE

 

Tłum. Izabela Kaleta 

Źródło: www.routedurhum.com 

Komentarze