Roman Paszke przerywa rejs!

0
392

06-01-2012  – 07.00. UTC Pozycja: 50 72.40 S.; 65 06.47 W. Kurs: 276 stopni. Prędkość jachtu: 4 do 6 węzłów. Po nocnej awarii jacht GEMINI 3 płynie o własnych siłach do najbliższego portu schronienia – Rio Gallegos w Argentynie. Lewy pływak katamaranu jest zalany wodą w dwu najważniejszych przedziałach: nawigacyjnym i maszynowym. Możliwe jest uszkodzenie poszycia burty poniżej linii wodnej. Nie ma zagrożenia życia, wszelkie działania podejmowane przez kapitana związane są z koniecznością ratowania jachtu.

Od momentu awarii Roman Paszke kieruje jachtem korzystając z prawego pływaka jachtu. Obecnie GEMINI 3 płynie na zredukowanym ożaglowaniu – lewym baksztagiem, wiatr z kierunku południowo-zachodniego (w stosunku do jachtu – wiatr wieje od tyłu na lewą burtę) z siłą 19.5 węzła (36 km./h.). Ok. 09.00 UTC (10.00 czasu polskiego) spodziewana jest zmiana kierunku wiatru ma północno zachodni (NW).

Kapitan Paszke jest w stałym kontakcie z Zespołem Brzegowym Rejsu w Polsce oraz z Ratowniczymi Służbami Morskim Argentyny – SAR, które na bieżąco monitorują sytuację i zaofiarowały pomoc – jeśli będzie niezbędna.  Na jacht dzięki współpracy z NavSim dostarczono drogą satelitarną  i  zainstalowano – szczegółowe, elektroniczne  mapy podejściowe i plan portu Rio Gallegos. Odległość do portu ok. 160 mil morskich (295 km.).

Jakiekolwiek decyzje dotyczące dalszych planów rejsu zostaną podjęte po dotarciu do portu.

Kontakt:

Janusz (John) Cieliszak /JJC/ [mailto:jjc@mediapartners.pl]
Koordynator komunikacji publicznej Rejsu
Roman Paszke „Dookoła Świata, Samotnie i Non Stop – Pod Wiatr”
Tel.: +48 501-150-007.
Bieżące informacje o Rejsie: paszke360.com

Komentarze