Rolex Sydney Hobrt 2014: Szybkie tempo, Perpetual Loyal wypada z gry

0
610

Od wczoraj sytuacja wyglądała tak: na prowadzeniu trzymał się Comanche, kapitana Kena Reada za nim Wild Oats XI, pod dowództwem Marka Richardsa z kapitanem. Osiem mil liderami wyścigu znajdowały się jachty Ragamuffin 100 i Perpetual Loyal, które szły łeb w łeb (lub raczej dziób w dziób).

Tylko kilkaset metrów dzieliło Ragamuffin 100 (Syd Fischer) i Perpetual Loyal (Anthony Bell), a pięć i osiem mil za nimi są dwa V70, Black Jack (Peter Harburg) i Giacomo, (Jim Delegat).

 

 

Niestety, przed godz. 8.00 rano czasu lokalnego pojawiła się informacja, że Perpetual Loyal rezygnuje z udziału w wyścigu. Powodem jest uszkodzenie kadłuba, które uniemożliwia dalszy udział. Załoga przypuszcza, że wczoraj około godz. 21.00 jacht mógł  w coś uderzyć, kadłub zaczął się rozwarstwiać i jacht nabrał wody na dziobie. Załoga jest bezpieczna, w ciągu doby powinna dotrzeć do portu. Rozmiar szkód będzie znany dopiero, kiedy jacht zostanie wyciągnięty z wody.

 

 

W końcu, po 24 godzinach, Wild Oats przejął pałeczkę lidera w pogoni za rekordowym, ósmym zwycięstwem – wyprzedził Comanche, gdy mijali wyspę Gabo na wschodnim podejściu do Cieśniny Bassa około godz. 10.00.

Dwaj faworyci mają około 40 mil przewagi nad Ragamuffin 100 Syda Sidhera i Black Jack.

Liderem po skorygowaniu czasu był jacht Colina Woodsa, Pretty Fly III.

 

Czy decydujący moment tegorocznej, 70-tej edycji Rolex Sydney Hobart rozegra się między lunchem a popołudniową herbatą? Po wejściu do Cieśniny Bassa Wild Oats XI utrzymuje prędkość 12-15 węzłów, czyli  niemal dwukrotnie większą, niż Comanche. Ok. 18.00 czasu lokalnego, przewaga lidera wzrosła do około 20 mil.

 

Fotograf Daniel Forster mówi: „Comanche wygląda jak przyklejony do wody.”

Na pytanie, dlaczego jacht osiąga tylko 6,6 węzła prędkości, załoga Comanche odpisała na twitterze: „Nie ma wiatru.”

 

Silniejszych podmuchów uczestnicy mogą się spodziewać po dotarciu do Tasmanii jutrzejszym, wczesnym popołudniem, ale z kolei w Storm Bay i na rzece Derwent wiatr osłabnie i będzie zmienny. Te warunki mogą być jedyną nadzieją Comanche.

 

 

Zdjęcia: Carlo Borlenghi

 

Tłum. Izabela Kaleta

 

Źródło: www.rolexsydneyhobart.com 

 

 

 

Komentarze