Rolex Sydney Hobart: Żołnierze podejmują wyzwanie

0
544

Nowa grupa, utworzona z byłych i obecnych australijskich żołnierzy, weźmie udział w jednym z najtrudniejszych wyścigów na świecie. Wyścig nie tylko ma być stoją młode kobiety i młodzi mężczyźni służący w armii.

 

To drugi taki przypadek w 70-letniej historii RSH, kiedy ranni, niepełnosprawni i chorzy australijscy (byli i obecni) żołnierze biorą udział w wyścigu. Zawodnicy popłyną na jachcie Volvo Ocean 60 Spirit of Mateship. Grupa kolegów z Mates4Mates będzie rywalizować w tym prestiżowym wyścigu w ramach programu rehabilitacji.

 

Jednym z członków załogi  jest 35-letni były żołnierz piechoty James Prascevic, który zmagał się z zespołem stresu pourazowego po 10 latach służby w australijskiej armii i misjach m.in. w Iraku i Afganistanie.

„Chciałem wziąć udział w tym wyścigu w zeszłym roku, ale nie byłem na to mentalnie gotowy.” – powiedział Prascevic – „Odkąd zmusiłem się, żeby wziąć udział w innych programach z Mates4Mates, jestem już zdecydowanie gotowy. Przed Mates4Mates ledwie mogłem wyjść z domu, teraz latam po całym kraju, podejmując nowe wyzwania. Chce popłynąć solo dookoła świata non-stop, aby podnieść świadomość ludzi w zakresie syndromu stresu pourazowego i depresji.”

 

W zespole znajdzie się także Craig Hansen, który poniósł dotkliwe obrażenia, kiedy jego pojazd wjechał na minę, gdy był na misji w Afganistanie w 2008 roku. 39-latek, ojciec trójki dzieci powiedział, że dopiero teraz jego życie zaczyna wracać na właściwe tory.

„Zaangażowanie się w projekt wyciągnęło mnie z fizycznej i psychicznej strefy komfortu, w której tkwiłem, odkąd zostałem ranny. W zeszłym roku nie brałem udziału, bo nie odbyłem szkolenia, ale w tym roku dostanę drugą szansę i nie mogę się doczekać.”

 

 

Więcej informacji na: www.mates4mates.org

 

 

Tłum. Izabela Kaleta

 

Źródło: www.rolexsydneyhobart.com 

Komentarze