Rolex Sydney Hobart – ulepszanie Wild Oats XI

0
607

Amerykanin George David umieścił przekroczenie linii mety w Hobart w rekordowym czasie, bardzo wysoko na liście priorytetów dla 30- metrowego jachtu ostatnio przez niego wyczarterowanego i przemianowanego na Rambler 100. Pierwotnie nazywany Speedboat, Rambler 100 jest znany w międzynarodowym świecie żeglarskim jako jacht niepokonany w trudnych warunkach pogodowych, często przeważających podczas regat Sydney – Hobart.

Od czasu objęcia sterów David wprowadził liczne modyfikacje w konstrukcji jachtu, przez co jacht żegluje lepiej niż kiedykolwiek przedtem. Było to doskonale widoczne lekko ponad tydzień temu, kiedy to Rambler 100 przekroczył linię mety pobijając przy tym poprzedni rekord trasy o ponad 4 godziny (należący do Brytyjskiego jachtu supermaxi – Leoparda) w regatach RORC Caribbean 600 – 600 milowym wyścigu z Antiguy dookoła archipelagu wysp Karaibskich.

Bob Oatley – legendarny australijski wytwórca win i posiadacz wyspy Hamiltona (Hamilton Island) – zdaje się być świadomy jakim zagrożenia dla jego Wild Oats XI w przyszłych regatach do Hobart będzie właśnie Rambler. Od dawna marzeniem dla tego 83-latka jest zobaczyć jak jego jacht przynajmniej wyrównuje historyczny rekord zwycięstw w Hobart, siedmiokrotnie meldując się jako pierwszy na mecie regat. Elegancki srebrno- czerwony jacht już posiada na swoim koncie 5 z 7 upragnionych zwycięstw. Jednocześnie to właśnie do niego należy najszybszy czas na tej liczącej 628 Mm trasie: 18h 40min 10s, który został ustanowiony w 2005r.

Blisko współpracujący ze sternikiem jachtu Markiem „Ricko” Richardsem, Oatley zlecił projektatnom jachtu Wild Oats XI z biura Reichel-Pugh w Ameryce, oraz innym wybitnym projektantom jachtowym, opracowanie modyfikacji które mogą uczynić jacht jeszcze szybszym w starciu z Ramblerem 100.

Wild Oats XI jest obecnie wyciągnięty z wody i jest przygotowany do przeprowadzenia tej operacji, jednak Mark Richards potwierdza jedynie, że zamontowany zostanie nowy kil i tajemniczo dodaje: „Przyglądamy się każdej możliwości, która sprawi że jacht żeglował będzie jeszcze szybciej. Jedną z rzeczy podejmowanych przez nas obecnie jest przeprowadzanie wielu komputerowych symulacji dotyczących ustawienia płatów sterowych”.

Ostatni punkt może być wskazówką, w jakim kierunku prowadzone są zmiany w tej wielkiej łodzi. Wild Oats XI jest projektem typu CBTF – canting ballast/twin foil design – co oznacza, że posiada wychylny kil, oraz płetwy sterowe na dziobie i rufie. Jest możliwe, że gdy jacht wyłoni się w połowie roku z hangarów w których dokonywane są modyfikacje przedni ster/ślizgacz zostanie zamieniony przez chowany/podwójny miecz znany ze startujących  okołoziemskich regatach jachtach klasy Volvo 70.

Jest jedna rzecz, która zdaniem Richardsa będzie bardzo widoczna podczas wyścigu do Hobart: „Wynik tegorocznych regat, będzie zależny od warunków pogodowych z jakimi się spotkamy. Będzie to starcie zupełnie różnych jachtów: Rambler jest prawdziwą bestią w porównaniu do Wild Oats XI.

Jest on dużo bardziej potężny, a jego ożaglowanie jest około 20% większe. Przy słabych wiatrach możemy mieć problemy – nawet ich nie zobaczymy – ale w przy lekkich i średnich wiatrach wszystko powinno być w porządku. Myślę również, że nie będzie problemów jeśli dostaniemy silny południowy wiatr przeciwny.”

„Jednego możemy być pewni – będzie to niesamowicie, emocjonujące starcie.”

Zakres zmian wprowadzonych w Wild Oats XI, zostanie ujawniony w Lipcu kiedy jacht zostanie ponownie zwodowany. Będzie on uczestniczył w regatach Audi Sydney-Gold Coast pod koniec miesiąca, a następnie weżmie udział w Audi Hamilton Island Race Week, który jest planowany na 19-27 Sierpnia.

 

Komentarze