Rolex Sydney Hobart: Syd Fisher i jego „deska surfingowa” gotowi na RSH

0
550
Dzisiaj rodzina, przyjaciele i sympatycy Syda Fishera obserwowali wodowanie świeżo wyremontowanego Ragamuffin 100 (zwanego pieszczotliwie przez Fishera „gigantyczną deską surfingową”), który zyskał nowy kadłub.

Zanim zamocowano kil i opuszczono go na wodę, 100-tu stopowy jacht faktycznie wyglądał jak olbrzymia deska do surfowania.

W kilku zwięzłym słowach, Fisher powiedział: „Chciałbym podziękować mojemu zespołowi, który poskładał jacht w całość. Wykonali dobrą robotę i pracowali bardzo ciężko. Zespół pracował pod nadzorem mojego mistrza żeglarstwa, Davida Witta i wszyscy powinni być z siebie dumni.”

Fisher zaprosił Liesl Tesch, wielokrotną złotą, srebrną i brązową medalistkę Igrzysk Paraolimpijskich, aby ochrzciła jego jacht. Reprezentuje ona wszystko to, w co wierzy 87-latek: siłę woli, wytrwałość, wytrzymałość, pozytywne nastawienie i nigdy się nie poddaje. 

Tesch nie mogła uwierzyć, że Syd Fischer wybrał ją: „Nie wierzę, że Syd dał mi ten zaszczyt. On jest legendą i inspiracją dla wszystkich. Bycie niepełnosprawną kobietą i ochrzczenie tego australijskiego jachtu na dzień przed Międzynarodowym Dniem Osób Niepełnosprawnych jest prawdziwym zaszczytem.” – powiedziała dzisiaj. Za czwartym razem udało jej się rozbić butelkę szampana na rufie Ragamuffin 100.

Syd Fisher odkrył swoją pasję do żeglowania na początku lat 60-tych i wciąż jest jej wierny. W 1988 i 1990 roku czynił honory przekraczając linię mety jako pierwszy, a w 1992 roku został ogólnym zwycięzcą. Przez wiele lat udawało mu się trzymać w czołówce, zajmując drugie i trzecie miejsce podczas różnych imprez. W ubiegłym roku zajął miejsce trzecie, po zwycięscy Wild Oats XI i Perpetual Loayl.

Jak sam stwierdził, nie boi się Comanche (zwanego „lotniskowcem” przez szeroki pokład), Wild Oats XI, czy jakiegokolwiek innego maxi, biorącego udział w wyścigu: „Mam zamiar po prostu skupić się na własnym żeglarstwie i myślę, że mam taką samą szansę, jak pozostali.” – powiedział.

Comanche, należący do Jima Clarka i Kristy Hinze-Clark, przybył statkiem do Sydney w niedzielę. Obecnie jest zakotwiczony w Woolwich, gdzie został zainstalowany maszt i jacht przygotowuje się do swojego pierwszego rejsu podczas SOLAS Big Boat Challenge w porcie Sydney we wtorek, 9 grudnia.

 

 

Początek Rolex Sydney Hobart już za 23 dni. Parada Żaglowców odbędzie się między 10:30 do 11:30, zanim flota 118 wypłynie z trzech linii startowych w Rolex Sydney Hobart Yacht Race 26 grudnia o godz. 13:00 czasu lokalnego.

  

Tłum. Izabela Kaleta

Źródło: www.rolexsydneyhobart.com 

Komentarze