Rolex Sydney Hobart: Super Maxi szukują się do wyścigu

0
448
Podczas gdy Syd Fischer kontynuuje przygotowania swojego super maxi Ragamuffin 100 do Rolex Sydney Hobart (nowy kadłub został dostarczony 19 dni temu), Amerykanin Jim Clark zwodował swój nowy, barwny Comanche w USA, a testy trwają.

Chociaż podczas w 70. edycji corocznego wyścigu w Australii ma pojawić się 98 jachtów różnego kalibru, największe zainteresowanie budzi 100-stopowy Comanche projektu Verdier Yacht Design & Vplp.

Comanche, zbudowany w Hodgdon Yachts w Maine, przeznaczony do bicia rekordów, wypłynął po raz pierwszy w dniu 13 października i będzie jeszcze usprawniany, aby w grudniu pokonać 628 mile morskie wyścigu.

„Załoga na czas wyścigu jest skompletowana.” – mówi kapitan Kenny Read. – „Każdy kapitan wie, że kiedy pracuje się na tak ograniczonej przestrzeni, najlepiej jest otoczyć się ludźmi, których znasz i którym ufasz.  To ludzie, z którymi przepłynąłem miliony mil.” – kapitan ma tu na myśli Stana Honey’a i Kevina Halrapa. – „Wyruszamy na początku przyszłego tygodnia do Charleston, aby umieścić jacht na statku – następny przystanek to Sydney. Mam nadzieję, że tam się spotkamy.”

Jim Clark, amerykański przedsiębiorca i informatyk, mówi: „Oczywiście, nie mogę się doczekać, aby sprawdzić, czy Comanche zrobi to, do czego został zaprojektowany – złamie pobije kilka rekordów prędkości.” Jednakże Clark ma pewne zastrzeżenia: „Jacht nie był przeznaczony na Sydney Hobart, który jest niezwykłym wyścigiem, zwłaszcza że w ciągu ostatnich lat zmienił się w wyścig przy słabym wietrze. Powiedziałbym, że w takich warunkach jest mało prawdopodobne, żeby Comanche uzyskał znaczącą przewagę.”

Myśląc o nadchodzącym Rolex Sydney Hobart, ich pierwszym poważnym wyścigu, Ken Read przyznał: „Pozostałe Maxi są już wypróbowane i przetestowane w tym wyścigu, więc mamy sporo do nadrobienia.”

Właściciel Ragamuffin 100, Syd Fischer, nie jest zbyt zaniepokojony Comanche czy innymi rywalami. W piątek wieczorem w podczas Australian Yachting Awards, gdzie otrzymał nagrodę prestiżową Yachting Australia President’s Award, Fischer powiedział: „Jestem zadowolony z takiej łodzi, jaką mam i nie mogę się doczekać, aby ścigać się z innymi 100-stopowymi jachtami.”

Organizatorzy CYCA przewidują flotę światowej klasy do 130 jachtów podczas rozpoczęcia wyścigu w drugi dzień świąt, 26 grudnia, o godz. 13.00 czasu australijskiego. Do wyścigu zostało 65 dni. Zapisy kończą się w piątek, 31 października br. o 17.00.

 

Można zapisać się tu: http://www.rolexsydneyhobart.com/competitors/online-Race-entry/ 

 

Tłum. Izabela Kaleta

Źródło: www.rolexsydneyhobart.com 

Komentarze