Rolex Sydney Hobart 2014: Wild Rose zwycięża w klasyfikacji generalnej

0
582

To już potwierdzone – Wild Rose, Farr 43 Rogera Hickamana po skorygowaniu czasu został zwycięzcą tegorocznej edycji RHS.

Jacht ukończył ten legendarny, liczący 628 mil morskich wyścig po 3 dniach, 7 godzinach, 4 minutach i 43 sekundach. W Hobart zjawił się w poniedziałek wieczorem.

 

Hickman kupił Wild Rose w 1991 roku od Boba Oatley’a, właściciela maxi Wild Oats XI, który w tej edycji po raz 8 przekroczył linię mety jako pierwszy. Dwa lata później Hickman – wraz z współwłaścicielami Brucem Foye i Lancem Peckmanem – wygrał  wyścig na jachcie, wówczas zwanym Wild Oats.

 

 

„To wspaniałe, niesamowite, surrealistyczne, nie dociera do mnie.” – powiedział Hickman, pochodzący Hobart. – „Jestem bardzo dumny. Każdy sportowiec i stary i młody kocha rywalizować i wygrywać.”

 

Wild Rose,  29-letni jacht, składał się z 14-osobowej załogi, w tym sześciu kobiet – żeglarzy oraz członków rodziny, w tym siostry Hickmana, Lisy i brata Andrew, dla których był to pierwszy wyścig.

 

Zwycięstwo w 70-tej edycji wyścigu wyraźnie daje dodatkową satysfakcję Hickmanowi, zapalonemu w studiowaniu historii wyścigu, który brał w nim udział po raz 38. „Cieszę się, że uczestniczyłem w ponad połowie z 70 edycji; ten rok jest kamieniem milowym, pokazuje kreatywność ludzi sprzed siedemdziesięciu lat, ogromny wysiłek, jaki włożono w wyścig.”

 

To, co sprowadza tak wielu konkurentów do Sydney Hobart Rolex to m.in. fakt, że system HCP zapewnia teoretycznie każdemu jachtowi szansę na zwycięstwo. „Jedną z rzeczy, które mogą spowodować problemy podczas Sydney Hobart Rolex jest zmęczenie i brak snu. Jako kapitan i właściciel nie spałem wiele, martwiąc się o bezpieczeństwo, o to, czy wygramy lub przegramy. Ale mam wspaniałą załogę  i spałem wtedy, kiedy zaszła taka potrzeba.”

 

 

Hickman zapomniał o zmęczeniu, kiedy wraz z załogą świętował swój historyczny sukces odbierając  Puchar Tattersalla i zegarki od Rolexa. Odtąd zajmują wyjątkowe miejsce w historii żeglarstwa.

 

Ze 113 jachtów startujących w wyścigu, 103 ukończyły RSH, a 14 się wycofało.

 

 

Zdjęcia: Daniel Forster, Carlo Borlenghi

 

 

Tłum. Izabela Kaleta

 

Źródło: www.rolexsydenyhobart.com 

Komentarze