Rolex Sydney Hobart 2014: Ponad 80 jachtów na 70-tą rocznicę wyścigu

0
635

Na liście chętnych do udziału w tegorocznej edycji Rolex Sydney Hobart znalazło się ponad 80 jachtów, jednak liczba ta może jeszcze wzrosnąć, gdyż do wyścigu zostały jeszcze 83 dni. Konkurencja będzie zróżnicowana, bowiem wśród jachtów znajdują się zarówno klasyczne, jak Love & War, jak i nowoczesne, takie jak Ichi Ban.

Jednym z uczestników, który weźmie udział w wyścigu, jest Noel Neddon na CQR IT Inca. Jacht wziął udział w wyścigu ostatnio w 2012 roku, gdzie zajął przedostatnie miejsce, docierając na metę zaledwie kilka minut przed noworocznymi fajerwerkami. W skład załogi wchodzą ojciec i jego dwaj synowie.

Flota w tegorocznej edycji to prawdziwa śmietanka australijskiego żeglarstwa oraz coraz większa liczba zgłoszeń międzynarodowych. Matt Allen, prezes Australijskiego Jachtklubu, wspólnie z zespołem pracowali ciężko, aby 60-cio stopowy Ichi Ban Carkeek znalazł się w czołówce, chociaż jacht wypuszczono na rynek ledwie 10 miesięcy temu, zdążył już zająć drugie miejsce w Airlie Beach Race Week i przekroczyć linię mety jako pierwszy podczas Sydney Newcastle Race. Dla samego Allena będzie to już 25 edycja Sydney Hobart.

Kto jeszcze pojawi się na starcie w drugi dzień Świąt? Tony Kirby, który zaimponował wszystkim zwyciężając podczas Sydney Short Ocean Racing Championship, a następnie zdobywając drugie miejsce na Festival of Sails, Sail Port Stephens i Audi IRC Australian Championship.

Pojawią się również Roger Hickman na Wild Rose i John Newbold na Primitive Cool. Wśród klasycznych jachtów znalazły się: Bacardi, Victorian Martin Power Peterson 44, Maluka of Kermandie (najstarszy i najmniejszy jacht, konkurencja dla „Love & War”)

Dwaj zagraniczni uczestnicy podczas 70. Rocznicy wyścigu to: Mark Bartlett na Caro z Kajmanów i Stefan Lehnert na Passion 4C z Niemiec. Przewiduje się, że pojawią się również chętni z Nowej Zelandii, Hong Kongu, USA i Wielkiej Brytanii.

Jako ukłon w stronę ojców założycieli wyścigu, CYCA zaprosił jachty z poprzednich edycji do udziału w Paradzie Żaglowców, która rozpocznie się o godz. 10.00 rano 26 grudnia.

Uczestników poprowadzi zabytkowy okręt HMAS Advance.

„70. Rocznica Sydney Hobart jest kamieniem milowym i nie sądzę, by był lepszy sposób, aby oddać hołd wyścigom oceanicznym, niż przeprowadzenie Parady Żaglowców, złożonej z weteranów tegoż wyścigu. Ufamy, że Parada Żaglowców będzie idealnym wstępem do turnieju głównego, który rozpocznie się 26 grudnia o godzinie 13.00. Uczestników czeka wyścig w dół wschodniego wybrzeża, to 628 mil morskich. Zwycięstwo w Rolex Sydney Hobart jest marzeniem wielu, a w roku jubileuszu będzie to szczególny moment dla właściciela zwycięskiego jachtu.” – mówi John Cameron, komandor CYCA.

 

Termin przyjmowania wpisów na Rolex Sydney Hobart 2014 kończy się w piątek 31 października 2014 r. o godz. 17.00 (czasu lokalnego).

Więcej na: http://www.rolexsydneyhobart.com/competitors/online-Race-entry

 

Zdjęcie: Daniel Forster

Tłum. Izabela Kaleta

Źródło: http://www.rolexsydneyhobart.com 

Komentarze