Rolex Sydney Hobart 2014: Coraz więcej chętnych do wzięcia udziału w tegorocznej edycji

0
442

Australijski Cruising Yacht Club z przyjemnością informuje, że liczba zgłoszeń osiągneła 119 wpisów, a wśród nich znajduje się prawdziwy wachlarz „osobowości”: jachty stare, nowe, małe i duże.

Ze względu na dużą ilość chętnych i na gabaryty niektórych jachtów, w tym roku będą trzy linie startowe. Ostatni raz liczba zgłoszeń przekroczyła 100 w 2004 roku, kiedy to wystartowało 116 łodzi, choć wyścig ukończyło tylko 59. Reszta nie zdołała pokonać uciążliwej pogody, która dała się we znaki podczas 60-tej edycji.

Pięć Super Maxi, dziesięć międzynarodowych zapisów, zwycięzcy z poprzedniej edycji, łodzie bijące rekordy… W ubiegłym roku liczba chętnych przerosła oczekiwania, tak samo jest w tym roku.

„Nie moglibyśmy być bardziej zadowoleni z jakości i ilości jachtów w tegorocznym Rolex Sydney Hobart. To wysoki standard jachtów z całej Australii, a także zgłoszenia międzynarodowe.” – powiedział John Cameron, komandor CYCA.

Oczywiście nie mogłoby się obejść bez dwukrotnego zwycięscy i rekordzisty, jachtu Wild Oats XI, którego właścicielem jest Bob Oatley, a kapitanem Mark Richards. W 2013 roku wygrali po długotrwałej walce z Anthonym Bellem (Perpetual Loyal), rzekomo najszybszym super maxi na świecie. Oba jachty są wciąż udoskonalane.

87-letni Syd Fisher zmodyfikował swój Ragamuffin 100: nowy kadłub i ruchomy kil. Dla Fishera to będzie już 46-ta edycja Hobart.

Nowy Comanche Jima i Kristy Clarków (USA) jest bardziej nowoczesny i wzbudza najwięcej zainteresowania spośród wszystkich jachtów we flocie. Drugim amerykańskim jachtem jest RIO 100 zakupiony przez Manoucha Moshayediego, który wydłużył jacht do 100 stóp.

Rownież forma zawodników ma duży wpływ na wynik końcowy wyścigu. Peter Hamburg na Black Jack i Jim Delegat na Giacomo (oba Volvo 70) ciężko pracują, by osiągnąć właściwą formę. W ubiegłym roku byli na linii mety odpowiednio na 4 i 6 miejscu i są prawdziwym zagrożeniem dla reszty, jeżeli pogoda będzie im sprzyjać. 

Jest wielu pretendentów do głównej nagrody, Pucharu Tattersalla, który jest przyznawany najlepszemu jachtowi w klasyfikacji ogólnej podczas liczącego 628 mil wyścigu. W tym roku na linii startu pojawi się obrońca tytułu, jacht Victoire (Darryl Hodgkinson) a także Ray Robertas, który wygrał regaty w Azji. Jakiś czas temu nabył Farr 55 o nazwie Living Doll i przemianował go na OneSails Racing. Jest jednym z głównych faworytów.

Tony Kirby na Patrice (Kerr46) powraca. W ubiegłym roku podczas RSH musiał, zrezygnować ze względu na uszkodzenie kadłuba.

Wśród międzynarodowych załóg znaleźli się: Giacomo z Nowej Zelandii, Caro z Kajmanów, Clipper Ventures 10, Louise i Titania of Cowes z Wielkiej Brytanii, Katharsis II i Selma Expeditions z Polski, Passion 4 C z Niemiec oraz Comanche i RIO 100 z USA.  

Ostateczny skład floty Rolex Sydney Hobart zostanie ogłoszony w Australian National Maritime Museum we wtorkowy ranek, 25 listopada 2014.

 

Tłum. Izabela Kaleta 

Źródło: www.rolexsydneyhobart.com

 

 

Komentarze