REWALORYZACJA BYŁEJ LATARNI ROZEWIE II – ZAKOŃCZONA

0
1120

Za zgodą Jerzego Kulińskiego

Wszyscy, nawet ci najbardziej zagorzali entuzjaści nawigacji satelitarnej przyznają się do wzruszenia, kiedy zza horyzontu wyłania się światło latarni. Zwłaszcza tej prowadzącej do domu. Bo komputery – komputerami, ale latarnia to „organoleptyczne” potwierdzenie, że wszystko jest OK.
Tyle „tylko” że trzeba umieć rozróżniać charakterystyki jej świecenia. Nie tak jak kiedyś załoga jednego z naszych sławnych jachtów, która próbowała sztuki przepłynięcia między latarniami Hel i Rozewie. To fajnie, że są ludzie nie tylko kochajacy stare latarnie, ale i przywracający je do życia choć na zasłużonej emeryturze. 

O świętowaniu takiego wydarzenia pisze Apoloniusz Łysejko.
Drogi Apo – dziękujemy i prosimy – udzielaj się częściej .

Zyjcie wiecznie !
Don Jorge
——————————-
Spotkanie przy byłej latarni Rozewie II
W Rozewiu odbyło się spotkanie okolicznościowe w związku z zakończeniem rewaloryzacji latarni morskiej. Licznie przybyłych członków i sympatyków Towarzystwa przywitali, obecni gospodarze latarni, czyli Prezes TP NMM dr Fryderyk Tomala i Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni kpt. ż. w. dr inż. Andrzej Królikowski. Prezes podkreślił dążenia i starania o jej odtworzenie, które zmierza do budowy windy i udostępnienia obiektu do zwiedzania. Z kolei Dyrektor przypomniał rolę, jaką odgrywa Towarzystwo w utrzymaniu obiektów dziedzictwa morskiego i udostępniania ich turystom odwiedzającym wybrzeże. 

Stary rysunek starej latarni
.
Burmistrz Władysławowa Roman Kużel wyraził dużą satysfakcję z odtworzenia blizy i w perspektywie udostępnienie kolejnego obiektu w miejscu, które jest znane wszystkim Polakom. Wiceprezes Towarzystwa Apoloniusz Łysejko przedstawił historię drugiej latarni morskiej w Rozewiu, uruchomionej 1 stycznia 1875 r., która ostrzegała statki przepływające wokół cypla do 1910 roku. Wyłączona i rozebrana, w takiej postaci, przetrwała 104 lata. W 2014 roku Towarzystwo dokonało rewaloryzacji byłej latarni morskiej Rozewie II. Dzięki temu obiekt, któremu przywrócony wygląd, stanowić będzie dla turystów kolejny zabytkowy element „Rozewskiego Blizarium”.
obraz nr 2

Uczestnicy w drodze na spotkanie okolicznościowe koło byłej latarni morskiej Rozewie II.
.
Po części oficjalnej w ośrodku Primavera w Jastrzębiej Górze odbyło się Spotkanie Noworoczne. Prezes Tomala poinformował o osiągnieciach Towarzystwa w 2014 roku i przedstawił zamierzenia na 2015 rok. 

Tekst i zdjęcie Apoloniusz Łysejko
 

Komentarze