Rejs Kuby – zakończenie

0
550

09 grudnia 2012 r., tuż przed godziną 3 rano czasu polskiego, jacht Delphia Trójka z samotnym skipperem Kubą Strzyczkowskim zacumował przy pomoście im. Michaela Malinowskiego – Mariny Pointe a Pitre na Gwadelupie.

 W ten sposób zakończył się  REJS KUBY przez Atlantyk – Szlakiem Kolumba” w  520 rocznicę odkrycia Karaibów, dedykowany 50-tym urodzinom radiowej Trójki (PR SA III).

 Rejs trwał od 08 listopada 2012 – od wypłynięcia z Vilamoury w Portugali z jedno-dniowym postojem w Las Palmas. Ten etap długości ok. 700 mil morskich (ok. 1,300 km.) Kuba Strzyczkowski przepłynął razem z szefem żeglarskim całego projektu – kpt. Jarkiem Kaczorowskim. Potem Kuba był zdany tylko na siebie.

Samotna podróż Kuby rozpoczęła się 14 listopada 2012 roku w południe w Las Plamas na Wyspach Kanaryjskich i zakończyła się po 24 dniach i ok. 15 godzinach – po przepłynięciu ok. 2,900 milmorskich (ok. 5,400 km.). Cały REJS KUBY i pokonanie Atlantyku zajęło nieco ponad 30 dni i 3,600 mil morskich (6,700 km.)

Na podejściu do portu Pointe a Pitre na samotnego żeglarza  oczekiwał polski jacht SEAQUAL ze skipperem Pawłem Jasicą oraz prezesem stoczni DELPHIA YACHTS – Wojciechem Kotem oraz kpt. Jarkiem Kaczorowskim i Januszem Cieliszakiem z Zespołu Brzegowego – REJS KUBY.

 Kuba wyraźnie zmęczony, ale bardzo uśmiechnięty i wzruszony powiedział: „Jestem szczęśliwy – spełniłem swoje marzenie. Nie ścigałem się z nikim tylko starałem się spełnić marzenie swoje i innych… Udało się…”

 

10 grudnia 2012 – zgodnie z planem – Zespół Rejsu Kuby przekazał jacht Delphia Trójka – w doskonałym stanie Armatorowi – Prezesowi Wojciechowi Kotowi z DELPHIA YACHTS.

Delphia Trójka już w dniu 11 grudnia, 2012 wypłynęła w kolejny rejs, tym razem wokoło Karaibów i już z nową załogą.

 

PODSUMOWANIE

Ten Rejs – to wspólna realizacja marzeń Kuby, oraz także osób w każdym wieku, wydarzenie społeczne i edukacyjne oraz częściowo – sportowe. Jacht Delphia Trójka, aby dotrzeć do Lizbony na 26 października, wypłynął z Polski już 1 października. Dystans techniczny ok. 2,100 Mil morskich (ponad 3,900 km.) Gdańsk – Cherbourg – Brest -La Coruna – Lizbona – do centrum treningowego w Vilamoura w Portugalii został pokonany w 3 etapach:

Þ    Gdańsk – Cherbourg, pod dowództwem szefa żeglarskiego Rejsu Kuby kpt Jarka Kaczorowskiego, oraz

Þ    Cherbourg – La Coruna pod dowództwem kpt Darka Pękali

Þ    Kuba Strzyczkowski dołączył do załogi Delphia Trójka w La Coruna – w dniu 21 października i jako skipper doprowadził jacht wraz załogą do Lizbony, skąd od 27.X. 2012 r. TVP Info oraz PR III rozpoczęły nadawanie relacji z Rejsu, a następnie 31.X. do Vilamoury w portugalskiej prowincji Algarve, gdzie odbyły się ostatnie treningi.

 Wypłynięcie z Mariny Vilamoura 08 listopada 2012 rozpoczęło Rejs Kuby „Szlakiem Kolumba”. Odcinek Vilamoura –  Las Palmas (08 -13. listopada 2012) Kuba żeglował  jeszcze z jedno-osobową asystą kpt. Jarka Kaczorowskiego.Od Las Palmas zdany był wyłącznie na siebie. Przybycie na Gwadelupę (Wyspy Karaibskie) planowane na  4 – 7 grudnia 2012, zostało ostatecznie skorygowane na noc z 8 na 9 grudnia. Łączny dystans REJSU KUBY – szlakiem Kolumba to ok. 3,600 mil morskich (ok. 6,700 km.). Cały rejs Delphi Trójki, w tym etap techniczny, z Gdańska do Pointe a Pitre na Gwadelupie to ok. 5,700 mil morskich (ok. 10,600 km) i 70 dni (od 01.10.2012 do 09.12.2012).

 

Kuba Strzyczkowski i Zespół Rejsu dziękują Sponsorom za wsparcie i zaufanie, Partnerom za pomoc, iPrzyjaciołom za zaangażowanie. Dziękujemy także Radiowej Trójce (PR S.A. III), TVP Info oraz Redakcji ŻAGLI –Patronom Medialnym Rejsu i wielu innym dziennikarzom i portalom za współpracę. Dziękujemy także wielu słuchaczom, widzom i czytelnikom informacji z Rejsu. Otrzymywane komentarze były wielkim wsparciem dla Kuby i jego Zespołu. Bez nich ten projekt nie mógłby powstać.

Powrót Kuby i jego Zespołu do Warszawy – nastąpi samolotem AIR FRANCE z przesiadką w Paryżu, w poniedziałek, 17.12.2012, planowane lądowanie na lotnisku im. Chopina ok. 14.55.

 

© Fot. P. Kaja, Mediapartners.pl

Źródło: www.rejskuby.pl

Komentarze