Regaty pamięci

0
854
Dwadzieścia osiem jachtów z klubów trójmiejskich i jacht Bładagarność z Federacji Rosyjskiej uczestniczyło od 1 do 2 września w 34 Regatach o Puchar Obrońców Westerplatte, jednych z największych w Polsce morskich zawodów żeglarskich. Cztery wyścigi regat rozegrano na wodach Zatoki Gdańskiej. Ich organizatorem był tradycyjnie Yacht Klub Północny w Gdańsku. 
– Nasze regaty odbyły się już po raz 34. – zaznacza kpt. Andrzej Załucki, komandor YKP. – Jak zwykle były one wyrazem hołdu gdańskiego środowiska żeglarskiego dla żołnierzy, którzy we wrześniu 1939 roku, jako pierwsi stanęli do walki w obronie kraju z niemieckimi napastnikami. Zmagając się na zatoce o puchar, żeglowaliśmy po akwenie będącym przed siedemdziesięciu trzech latach rejonem walk. W tym roku warunki pogodowe były wyjątkowo sprzyjające rywalizacji pod żaglami. Zarówno w pierwszym dniu regat, jak i w drugim wiały wiatry z kierunków północno zachodnich o sile od 0 do 4 stopni w skali Beauforta.  Pierwszy dzień regat zakończyliśmy piknikiem żeglarskim w naszym klubie, który służył integracji żeglarzy biorących udział w zawodach.
Regaty rozegrano w grupach podzielonych według współczynnika KWR – Klasycznego Współczynnika Regatowego, pozwalającego na wyrównanie wpływu podstawowych parametrów jachtów na czas przebycia trasy wyścigów i końcowy wynik. Uzyskane w nich wyniki zaliczono do punktacji Pucharu Zatoki Gdańskiej i Morskiego Żeglarskiego Pucharu Polski.
 
W klasyfikacji generalnej zwyciężył jacht Duży Ptak – kpt. Krzysztof Paul, wyprzedzając Ewę Gierulską na jachcie Argea i Sergeya Pawlenkę na jachcie Błagadarność.
W klasyfikacji grupowej, w pierwszej grupie zwyciężył jacht Duży Ptak, przed jachtem Błagadarnośc i jachtem Gemini 4 – kpt. Igor Szrubkowski.
W drugiej grupie zwyciężył jacht Argea, przed jachtem Pallas (kpt. Tomasz Konnak) i jachtem Quick Livener (kpt. Jacek Zieliński)
Trzecią grupę wygrał jacht Blekot (kpt. Krzysztof Kołakowski) przed jachtem Wareg (kpt. Mariusz Kowalski) i Lotis (kpt. Bronisław Trzpis).
Współorganizatorem tego żeglarskiego wydarzenia był Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski  reprezentowany przez Prezesa Bogusława Witkowskiego a sponsorami Muzeum II Wojny Światowej  reprezentowane przez Julię Olechnowicz oraz Sail Service 
reprezentowany przez Jacka Kuciela
Jacek Sieński
Fot. YKP Gdańsk / SailBook.pl
 
 

Komentarze