Regaty o Puchar Prezydenta Miasta Gdyni za nami

0
507

W MINIONY WEEKEND PONAD 150 ZAWODNIKÓW W 7 KLASACH ZMAGAŁO SIĘ W REGATACH O PUCHAR PREZYDENTA MIASTA GDYNI. GDYŃSKA ŻEGLARSKA POGODA, CZYLI PIĘKNE SŁOŃCE I SŁABY WIATR DOMINOWAŁY PODCZAS CAŁYCH REGAT.

W tych trudnych żeglarsko warunkach udało się rozegrać po co najmniej 5 wyścigów dla każdej z klas.

Rozegrane regaty o Puchar Prezydenta Miasta Gdyni to jedne z trzech, po Mistrzostwach Polski i Pucharze Polskiego Związku Żeglarskiego, najważniejszych krajowych imprez w klasach olimpijskich i przygotowawczych. To regaty zaliczane do Pucharu Polski. I tu właśnie od piątku do niedzieli ponad 150 zawodników z 32 klubów z całej Polski oraz goście z Liwy i Białorusi rywalizowali na wodzie o najlepsze miejsca.

Żeglarze codziennie wypływali z Mariny Gdynia o godzinie 10 i wracali około godziny 17. Trasy regat ustawione w pobliżu Bulwaru Nadmorskiego doskonale pozwalały obserwować zmagania na wodzie, co było nie lada atrakcją dla mieszkańców Gdyni i turystów odwiedzających nasze miasto.

W piątek udało się rozegrać po 3 wyścigi dla każdej z klas (5 dla klasy 29er). „W mojej ocenie były to bardzo trudne warunki dla zawodników. Zmienny bardzo słaby wiatr, zmuszał do ciągłej koncentracji. Jeden błąd mógł kosztować utratę wielu miejsc” – podsumował pierwszy dzień zmagań sędzia główny regat Bohdan Goralski.

Sobota powitała uczestników totalną ciszą. Dopiero w godzinach popołudniowych wiatr zaczął się wzmagać, jednak mimo wyjścia na wodę w tym dniu nie udało się przeprowadzić żadnego wyścigu. Niedziela to dwa rozegrane wyścigi i wykorzystanie ustalonego czasu na przeprowadzenie regat do końca. Ostatnia klasa wystartowała na pięć minut przed dozwolonym czasem.

W niedziele po godzinie 17 nastąpiło uroczyste zakończenie kolejnej edycji regat i wręczenie pucharów dla najlepszych zawodników. Puchary wręczali m.in. Prezes Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego Pan Bogusław Witkowski oraz Przewodnicząca Kolegium Sędziów Polskiego Związku Żeglarskiego Pani Ewa Jodłowska.

Regaty te, w klasach Laser Radial, 420 i 29er, były drugą i zarazem ostatnią eliminacją do Mistrzostw Świata Juniorów ISAF. W klasie Laser Radial wygrywając gdyńskie regaty, start w powyższej imprezie zapewnił sobie Filip Ciszkiewicz (MKŻ Arka Gdynia), podczas mistrzostw, w klasie 29er reprezentować nas będą Konrad Lipski i Michał Żak (Yacht Klub Polski Gdynia) natomiast w klasie 420 na ISAF, pojedzie załoga Ewa Romaniuk i Katarzyna Goralska również z YKP-u Gdynia.

Organizatorem regat był Yacht Klub Polski Gdynia przy wsparciu Polskiego Związku Żeglarskiego i Gdyńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Regaty dofinansowane były środków gminy Gdynia. Partnerami regat byli Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski i Ośrodek Szkolenia Żeglarskiego Marynarki Wojennej RP w Gdyni.

Kolejna edycja za rok! Zapraszamy!
Gdynia, 09.06.2013 r.

Tekst: Sebastian Wójcikowski

Foto: Natalia Szymczyk

 

Zwycięzcy w poszczególnych klasach:

Klasa 470:
1. Piotr Ogrodnik / Piotr Petryla – KŻ Horn Kraków
2. Filip Florek / Dominik Janowczyk – CHKŻ Chojnice
3. Julia rokosz / Karolina Kowalewska – KS Spójnia Warszawa

Klasa 420:
1. Antonina Marciniak / Anna Matwiejczuk – Baza Mrągowo / MOS Iława
2. Ewa Romaniuk / Katarzyna Goralska – YKP Gdynia
3. Kamil Cesarski / Beniamin Waszkiewicz – Baza Mrągowo

Klasa 29er:
1. Konrad Lipski / Michał Żak – YKP Gdynia
2. Zuzanna Rybicka / Marcelina Śliwińska – CHKŻ Chojnice / YKP Gdynia
3. Martyna Mik / Karolina Sułtaniuk – Baza Mrągowo

Klasa Finn:
1. Miłosz Wojewski – Sejk Pogoń Szczecin
2. Mikołaj Lahn – UKS FIR Warszawa
3. Michał Jodłowski – UKS FIR Warszawa

Klasa Laser:
1. Tadeusz Kubiak – Sejk Pogoń Szczecin
2. Sebastian Kalafarski – MOS Iława
3. Mikołaj Kowalski – UKS FIR Warszawa

Klasa Laser Radial:
1. Filip Ciszkiewicz – MKŻ Arka Gdynia
2. Adrian Raczkowski – Wiking Toruń
3. Jakub Rodziewicz – Sejk Pogoń Szczecin

Klasa Laser 4.7:
1. Szymon Kowalski – TKŻ Toruń
2. Agata Burczyńska – Warmia Olsztyn
3. Wiktor Śniadkowski – TKŻ Toruń

Komentarze