Regatowy cykl Żeglarskiego Grand Prix Mazur rozpoczęto!

0
501

 

Sobotnie regaty na jeziorze Mamry w Węgorzewie rozpoczęły serię wyścigów eliminacyjnych Żeglarskiego Grand Prix Mazur. Pomimo lekkiego deszczu przeprowadzono trzy wyjątkowo zacięte biegi. O ostatecznym wyniku musiały zadecydować rezultaty ostatniego wyścigu, ponieważ najsilniejsze załogi zgromadziły identyczną liczbę punktów. Nad całością przedsięwzięcia czuwali komandor Jerzy Tyszko oraz burmistrz Węgorzewa Krzysztof Piwowarczyk. Na plaży miejskiej stworzona została specjalna strefa kibica, z którego kibice i turyści mieli okazję obserwować rywalizację na wodzie. Wydarzenie zorganizowano w ramach kampanii 7 Cudów Mazur, promującej region Wielkich Jezior.

 

 

Regaty rozpoczęto od uroczystej odprawy w węgorzewskim porcie Keja, gdzie po powitaniu załóg przez komandora Tyszkę oraz przemówieniu burmistrza Piwowarczyka została podniesiona bandera. Punktualnie o godzinie 12.00 jachty wystartowały z linii startowej w okolicy plaży miejskiej na jeziorze Mamry. Zmagania trwały blisko trzy godziny, a walka okazała się wyjątkowo wyrównana. Skład sędziowski pod kierownictwem sędziny Doroty Michalczyk zmuszony był rozdysponować miejsca na podium pomiędzy załogami, które uzyskały identyczne wyniki łączne. Za rozstrzygający uznany został ostatni z wyścigów. Finalnie, pierwsze miejsce zajęła załoga Mariana Bełbota na jachcie Bingo 930. Miejsca drugie i trzecie przypadły kolejno załogom Jacka Daszkiewicza (Babooshka) i Adama Perczyńskiego (Omega POL 181). O godzinie 16.30 zwycięzcy otrzymali puchary z rąk komandora i burmistrza. W ceremonii wręczenia nagród uczestniczył również pochodzący z Węgorzewa olimpijczyk i wielokrotny mistrz Polski w klasie Finn – Piotr Kula. Zwycięska załoga Mariana Bełbota będzie miała okazję walczyć o Żeglarskie Grand Prix Mazur w finałowych regatach, które odbędą się 23 sierpnia w Rynie. Kolejna szansa, aby zakwalifikować się do Rynu już w przyszły weekend w Giżycku (19.07) i Mrągowie (20.07).

„Jestem bardzo szczęśliwy, że to właśnie Węgorzewu przypadła w udziale inauguracja cyklu regat Żeglarskiego Grand Prix Mazur. Cieszę się również, że deszczowa pogoda nie popsuła nam wszystkim humorów, a załodze pana Bełbota życzę powodzenia w regatach finałowych. Wiem, że dzisiejsza wygrana z pewnością nie była łatwa. Chciałbym, korzystając z okazji, podkreślić rolę wspólnego działania przy tym projekcie. Regaty i imprezy wakacyjne kampanii 7 Cudów Mazur pokazują, że współpraca naszych mazurskich samorządów daje pozytywne efekty oraz że warto ją pielęgnować.” – mówi burmistrz Krzysztof Piwowarczyk.

Do strefy kibica stworzonej na plaży miejskiej, pomimo opadów, dotarli nie tylko najbardziej zagorzali kibice żeglarscy. Ich trud nagrodziły atrakcje zgromadzone w tym miejscu. Możliwe było między innymi obejrzenie wyjątkowego katamaranu napędzanego energią słoneczną, lub darmowe przepłynięcie się najnowszym jachtem kabinowym firmy Delphia. Najmłodsi skorzystać mogli z toru przeszkód i rowerków biegowych, a później wraz z rodzicami odwiedzali namioty organizacji dbających o zachowanie ekologicznej równowagi na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Zawody komentowane były przez członka Energa Sailing Team Poland – Piotra Kulę.

Kolejne regaty oraz imprezy z cyklu 7 Cudów Mazur odbędą się kolejno w:

– Giżycku (19 lipca)

– Mrągowie (20 lipca)

– Mikołajkach (26 lipca)

– Rucianem-Nidzie (2 sierpnia)

– Rynie (23 sierpnia)

 

***

7 Cudów Mazur to wspólna inicjatywa samorządów Giżycka, Mikołajek, Mrągowa, Rucianego-Nidy, Rynu oraz Węgorzewa. Jest kontynuacją głośnej kampanii Mazury Cud Natury, dzięki której region Wielkich Jezior Mazurskich w plebiscycie New7Wonders znalazł się wśród 14 najpiękniejszych miejsc na ziemi i 5 w Europie. Aby nie zmarnować nabudowanego wówczas kapitału, miasta postanowiły współpracować, w celu dalszej promocji regionu. Pierwsza edycja akcji odbyła się w 2013 roku.

W ramach kampanii od czerwca do września 2014 r, w miastach partnerskich zorganizowany zostanie cykl regat o Żeglarskie Grand Prix Mazur. Sportowej rywalizacji żeglarzy towarzyszyć będą liczne atrakcje na lądzie.
W specjalnych strefach kibica odbędą się koncerty, pokazy i konkursy ukazujące różnorodne możliwości aktywnego spędzania czasu na Mazurach.

 

Sponsorem Głównym kampanii jest firma Energa, zaś Partnerem Strategicznym Delphia Yachts.

Komentarze