Rada Nordycka jest za ograniczeniem limitu alkoholu we krwi

0
833

1 listopada, Rada Nordycka wydała propozycję w sprawie polityki alkoholowej, która ma na celu ograniczenie limitu alkoholu we krwi na morzu do 0,2 promila, we wszystkich krajach Skandynawii.

Obecnie tylko Szwecja posiada limit 0,2 promila na prowadzenie samochodów i łodzi. W Norwegii jest 0,2 promila na samochody ale 0,8 na łodzie. W Danii, Finlandii i Islandii kierowcy samochodów zobowiązani są nie przekraczać 0,5 promila.

Ograniczenia limitu dla żeglarzy wywołały wielką debatę. Anne Louhelainen z fińskiej partii Sannfinländarna, która sama jest członkiem Komitetu Opiekuńczego, zasugerowała, że należy utrzymać istniejące granice spożywania alkoholu. Prowadzenie samochodu i łodzi po pijanemu to niezwykle kontrowersyjne kwestie, a więc istnieje małe prawdopodobieństwo, że wszystkie kraje będą chciały wprowadzić takie ograniczenia. Mimo, tego ostatecznie uzgodniono, że każdy skandynawski kraj powinien się podporządkować do normy 0,2 promila. Przy czym ograniczenia nie stosują się w przypadku, gdy jacht jest zacumowany w porcie lub na kotwicy. Propozycja Rady, przed zmniejszeniem limitu alkoholu we krwi, musi najpierw zostać zatwierdzona przez odpowiedni urząd danego kraju.

Rada Nordycka została stworzona w 1952 roku. Składa się z 87 radnych z Danii, Finlandii, Islandii, Norwegii, Szwecji, Wysp Owczych, Grenlandii i Wysp Alandzkich. Rada Nordycka jest oficjalnie współpracującym organem parlamentarnym w całej Skandynawii.

Źródło: http://www.baatsans.no/

Komentarze