Puchar Świata w żeglarstwie Hyeres 2014 – Dobry początek!

0
592

 

 

Ruszyły regaty ISAF Sailing World Cup w Hyeres. Na starcie stanęło 1 111 zawodniczek i zawodników z 59 krajów w tym reprezentanci Energa Sailing Team Poland. Świetnie francuski Puchar Świata rozpoczął Piotr Myszka w klasie RS:X. Polak był bezkonkurencyjny i wygrał wszystkie trzy dzisiejsze wyścigi.

 

Dobrze  żeglowali także inni nasi reprezentanci w klasie RS:X. Przemysław Miarczyński po trzech wyścigach zajmuje piąte miejsce. Oto jego pierwsza relacja z Francji:

„Pierwszy dzień regat mogę zaliczyć do udanych. Mieliśmy trzy wyścigi w dwóch grupach po 45 osób przy równym wietrze, którego siła rosła z każdym kolejnym wyścigiem zaczynając od 12 węzłów gdzie na koniec dnia wiało już ponad 17 węzłów.  To optymalne warunki nie tylko dla mnie ale również dla wszystkich chłopaków z Polskiej kadry RSX. Nieszczęśliwie się stało, że wszyscy zostaliśmy rozstawieni w pierwszej, żółtej grupie przez co wyścigi wyglądały trochę jak walka na treningu. Moje miejsca w dzisiejszych wyścigach to kolejno 4, 2 i 2.

W pierwszym wyścigu po dobrym starcie na pierwszej boi zameldowałem się na 3 miejscu tuż za kolegami z kadry Piotrkiem Myszką i Pawłem Tarnowskim. Kilka metrów za mną płynął Brytyjczyk Nick Dempsey oraz młody Francuz, który dziś żeglował bardzo dobrze i równo. Na pierwszym kursie z wiatrem popełniłem mały błąd, który niestety został wykorzystany przez Francuza. Drugie okrążenie nie przyniosło żadnych przetasowań w czołówce i zakończyłem ten wyścig na 4 miejscu.

Wyścigi nr 2 oraz 3 były dużo spokojniejsze, wiatr przybrał na sile i to głównie prędkość na halsie decydowała o miejscu na mecie. Taktyczne rozegranie wyścigów w tych warunkach było proste.

Zdecydowanie najszybszy w naszej grupie był dziś Piotrek – chwali swojego reprezentacyjnego kolegę  – Przemek Miarczyński – Ja w 2 i 3 wyścigu dopływałem na metę 2 starając się go dogonić”. 

Szósty po pierwszym dniu jest Paweł Tarnowski.    

Wśród pań w klasie RS:X także popisy Polek. Maja Dziarnowska wygrała jeden wyścig i jest druga po trzech wyścigach. Piąta jest Zofia Klepacka, a ósma Kamila Smektała.

W klasie 49er nieźle spisali się Tomasz Januszewski, Jacek Nowak. Nasi kadrowicze zajmują 9. lokatę, ale żeglowali w ścisłej czołówce (miejsca; 2, 7, 10). Na 39. miejscu w klasyfikacji generalnej są Przemysław Filipowicz i Jacek Piasecki. Dziesięć pozycji niżej znajduje się załoga Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński. Ale Polacy nie tracą bojowego nastawienia:

„Trzy pierwsze wyścigi odbyły się we wspaniałych żeglarskich warunkach, przy wietrze dochodzącym do 16 kn, fali stromej i krótkiej – opisują Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński – Flota 49er na rundę eliminacyjną podzielona jest na dwie grupy,  do których rankingowo przydzielone są załogi wg klasyfikacji Pucharu Świata. Na liście startowej możemy znaleźć najmocniejsze nazwiska wśród sterników skiffów, A-klasy czy nawet klasy Moth. Mistrzowie Świata, medaliści Igrzysk Olimpijskich i wielu innych doświadczonych. W dwóch pierwszych wyścigach nie obyliśmy się bez błędów i przygód. Jedną z nich było wypięcie się wanty topowej tuż po górnym znaku, mogło się to skończyć tragicznie – połamanym masztem, ale na szczęście wiatr lekko osłabł i mieliśmy możliwość dojechać do dolnych znaków, gdzie czasowo naprawiliśmy usterkę i żeglowaliśmy dalej. Pierwszy dzień kończymy na odległym miejscu, ale kolejne dni przed nami. Jutro walczymy o odzyskanie naszego miejsca w rankingu. Należymy do czołówki, także postaramy się tam jak najszybciej znaleźć.”

Kacper Ziemiński w klasie Laser na razie sklasyfikowany jest na 36. miejscu, ale nie traci wiary. Oto jego meldunek z Francji:  

„Pierwszy dzień regat nie zacząłem najlepiej, przypływałem na miejscach 11, 18, 18. Pierwszy wyścig mogłem lepiej dojechać, ponieważ okrążyłem pierwszy znak na 3 miejscu. W dwóch następnych nie mogłem się utrzymać z najlepszymi po startach. Czułem, że dziś nie miałem prędkości na wiatr, myślę, że powodem mogło być założenie nowego masztu, ponieważ stary wygiąłem. Prędkościowo nie miałem załapania do czołówki, a robiłem co mogłem. Uczucie na Majorce a tu, to są dwa inne światy. To jest pierwszy dzień więc nie można się załamywać i trzeba zacząć odrabiać straty”.

W klasie Laser Radial Anna Weinzieher jest dwudziesta druga:

„Laser Radial nie miał dzisiaj łatwego zadania. do pożeglowania były trzy wyścigi, a start o 14 spowodował, że dzień skończyłyśmy o 19. Ja rozpoczęłam wyścigi jeszcze później, po słabym występie na poprzednim PŚ chciałam wystartować tak szybko, że w pierwszym wyścigu regat w Hyeres zaliczyłam falstart, co wiązało się z wycofaniem z wyścigu. drugi i trzeci wyścig to odpowiednio 7 i 12 miejsce. jest przyzwoicie, mam nadzieję, że będzie lepiej. co najważniejsze pierwszy raz po kontuzji żeglowanie w końcu przypominało… żeglowanie” – napisała nam Anna Weinzieher.

Ze zmiennym szczęściem żeglowały pierwszego dnia w Hyeres nasz panie w klasie 470 Agnieszka Skrzypulec i Natalia Wójcik. Polki zajmowały 28. i 6. miejsce:

„Dzisiaj dla nas zostały rozegrane dwa wyścigi – relacjonowała Agnieszka Skrzypulec – W pierwszym po dobrym starcie zabrakło nam prędkości i dalej musiałyśmy walczyć w peletonie. W drugim wyścigu przybyło wiatru, zmieniłyśmy ustawienie i cały czas walczyłyśmy z dziewczynami w pierwszej dziesiątce.”

W pierwszej dziesiątce klasyfikacji generalnej w klasie Finn jest dwóch Polaków. Miłosz Wojewski jest siódmy (miejsca 8., 10.), a Piotr Kula dziewiąty (miejsca 17., 6.).

 

Oficjalna strona regat:

http://swc.ffvoile.com

 

Skład reprezentacji Polski:

 

Energa Sailing Team Poland

Maja Dziarnowska, Paweł Tarnowski, Piotr Myszka, Przemysław Tarnowski – RS:X

Anna Weinzieher – Laser Radial

Kacper Ziemiński – Laser Standard

Agnieszka Skrzypulec / Natalia Wójcik – 470

 

 

Łuksza Przybytek / Paweł Kołodziński – 49er

Piotr Kula – Finn

 

RS:X (kobiet i mężczyzn)

Zofia Klepacka

Maja Dziarnowska

Małgorzata Białecka

Kamila Smektała

Hanna Zembrzuska

Zuzanna Czuryło

Patrycja Lis

Przemysław Miarczyński

Piotr Myszka

Paweł Tarnowski

Marcin Urbanowicz

Piotr Nowacki

Radosław Furmański

Maciej Kluszczyński

Łuksza Buderaski

Dawid Furmański

 

Laser Standard

Kacper Ziemiński

Jonasz Stelmaszyk

Aleksander Arian

Tadeusz Kubiak

 

Laser Radial

Anna Weinzieher

Agata Barwińska

Paulina Czubachowska

Anna Brzozowska

 

49erFX

Zuzanna Rybicka / Marcelina Śliwińska

Ewa Bartosiewicz / Marta Jackowska

 

49er

Łukasz Przybytek / Paweł Kołodziński

Tomasz Januszewski / Jacek Nowak

Przemysław Filipowicz / Jacek Piasecki

 

470 kobiet

Agnieszka Skrzypulec / Natalia Wójcik

 

Finn

Piotr Kula

Miłosz Wojewski

Michał Jodłowski

Jakub Marciniak

Mikołaj Lahn

 

 

***

 

Polski Związek Żeglarski (www.pya.org.pl) – celem Związku jest zrzeszanie klubów i stowarzyszeń żeglarskich, popieranie rozwoju żeglarstwa we wszystkich jego formach,  reprezentowanie  interesów stowarzyszonych w nim osób. Jako Narodowy Związek Sportowy prowadzi szkolenie żeglarskie na wszystkich poziomach rywalizacji sportowej. Odpowiada za przygotowania Kadry Narodowej w żeglarstwie do Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw Świata i Europy. W roku 2014 żeglarstwo, po raz kolejny, uznane zostało jako jedna z priorytetowych dyscyplin sportowych przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Starty Kadry Narodowej w żeglarstwie wspierają: MSiT, ENERGA SA, Volvo Auto Polska.

 

Energa Sailing Team Poland – najlepsi zawodnicy kadry narodowej PZŻ, których przygotowania do Igrzysk Olimpijskich Rio de Janeiro 2016 wspiera Grupa Energa.

Komentarze