Puchar Burmistrza Tolkmicka

0
588

W miniony weekend (7-9 czerwca) w Tolkmicku odbyły się Międzynarodowe Długodystansowe Regaty Żeglarskie o Puchar Burmistrza Tolkmicka, które były pierwszą imprezą żeglarską organizowaną na wodach Zalewu Wiślanego przez Jachtklub Elbląg zaliczaną do eliminacji Pucharu Bałtyku Południowego.

Regaty rozpoczynające sezon żeglarski w Jachtklubie Elbląg mają swoją wieloletnią tradycję i specyfikę, gdyż są to najdłuższe regaty organizowane po polskiej stronie Zalewu Wiślanego. Odbywają się bowiem dookoła całego akwenu. W tym roku nowością był podział jednego wyścigu na dwa etapy. Jako etap I liczony był cały wyścig i był to wyścig o Puchar Burmistrza Tolkmicka. Etap II kończył się na bramce pomiarowej na wysokości pławy KMS i ten fragment wyścigu zaliczony został do eliminacji Pucharu Bałtyku Południowego. Żeglarze uczestniczący w regatach po przekroczeniu linii startu mieli do pokonania trasę usytuowaną po pławach nawigacyjnych  TOL – FRO – PIA – KMS – Stawa Elbląg – TOL – Meta.

Wczesnym rankiem, zanim żeglarze wyruszyli na wodę, organizatorzy wraz z sędzią głównym przeprowadzili odprawę sterników. Oficjalnego otwarcia Regat dokonał Burmistrz Tolkmicka Pan Andrzej Lemanowicz, który był patronem i głównym sponsorem regat. Po odprawie żeglarze zostali wyposażeni w pakiety żywnościowe na długi wyścig, a tuż potem wystartowali.

W dniu wyścigu od samego rana świeciło piękne słońce. Pogoda dopisała. Wiatr nie. Początek wyścigu odbył się przy ledwie odczuwalnych podmuchach wiatru. Dopiero po kilku godzinach, po południu, pojawił się wiatr. Takie warunki pogodowe wymagały od żeglarzy nie lada umiejętności przy wykorzystaniu każdego, nawet najmniejszego podmuchu oraz dobrej taktyki i ciągłego szukania wiatru na wodzie.

Ogółem w regatach wzięło udział 14 załóg. Podzielonych na dwie grupy startowe. Wyniki przedstawiały się następująco:

 

Puchar Burmistrza Tolkmicka

Grupa I

I miejsce – s/y Palomino, Grzegorz Szlendak

II miejsce – s/y Irbis, Janusz Rutkowski

III miejsce – s/y Raptor 27-6, Piotr Czapla

 

Grupa II

I miejsce – s/y Berbeć, Ryszard Seroka

II miejsce – s/y Papago, Łukasz Politański

III miejsce – s/y Casiope, Sławomir Kwiatkowski

 

Eliminacje Pucharu Bałtyku Południowego

I miejsce – s/y Berbeć, Ryszard Seroka

II miejsce – s/y Papago, Łukasz Politański

III miejsce – s/y Irbis, Janusz Rutkowski

 

Szczegółowe informacje znajdują się w module wynikowym na stronie internetowej Jachtklubu Elbląg (www.jachtklub.elblag.pl).

Zakończenie regat, wręczenie pucharów zwycięzcom oraz losowanie cennych nagród odbyło się wieczorem 8 czerwca.

W imieniu organizatora dziękuję wszystkim załogom uczestniczącym w regatach i jednocześnie zapraszam na kolejne pod nazwą Międzynarodowe Regaty Żeglarskie o Puchar Elbląga, które odbędą się w dniach 21 – 23 czerwca. Zawiadomienie o tych regatach dostępne jest już na stronie internetowej Jachtklubu Elbląg w nowym dziale Regaty/Zawiadomienia.

 

w imieniu organizatora

Adam K. Kapczyński

Jachtklub Elbląg

s/y Papago

Komentarze