Puchar Arki 2013

0
534

W dniach 1-3 maja, w Gdyni, odbyły się regaty o Puchar Arki w klasach Laser. Od tego roku regaty te, zaliczane są do Pucharu Europy. Dodatkowo jest to eliminacja dla polskich zawodników w klasie Laser 4,7 do mistrzostw świata i Europy.

Rozegrano 8 z 9 planowanych wyścigów. Zawodnikom przyszło ścigać się w urozmaiconych warunkach wietrznych od 3 do 7 m/s, i w dość niskiej temperaturze, ok. 10 st. Celsjusza.

Organizatorem regat był Miejski Klub Żeglarski „Arka” Gdynia, przy wsparciu Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego i Miasta Gdynia.

Puchary za rezultaty indywidualne w poszczególnych klasach zostały ufundowane przez Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka.

W klasie Laser Standard sklasyfikowano tylko 3 zawodników, ale bój o pierwsze miejsce trwał do ostatniego wyścigu. Ostatecznie zwyciężył Tadeusz Kubiak (SEJK Pogoń Szczecin), drugi był Filip Ciszkiewicz (MKŻ „Arka” Gdynia), a trzeci Sebastian Kalafarski (MOS Iława).

W klasie Laser Radial sklasyfikowano 19 zawodników. W kategorii mężczyzn zwyciężył najlepszy „radialowiec” ostatnich lat na świecie – Marcin Rudawski (MKS Dwójka Warszawa), drugi był Mateusz Skrabaszewski (MKŻ „Arka” Gdynia), a trzeci Jakub Rosłoń (UKS FIR Warszawa).

Spośród kobiet najlepsza była Agata Barwińska (MOS SSW Iława).

W klasie Laser 4,7 chłopców pierwsza trójka przedstawia się następująco: pierwszy był Mikołaj Kowalski, drugi Mateusz Kuder, trzeci Maksymilian Jabłecki. Wszyscy z UKS FIR Warszawa. Chłopcy ścigali się w stawce 42 łodzi.

Dziewcząt w tej klasie sklasyfikowano 18. Najlepszymi okazały się kolejno: Magdalena Kwaśna (CHKŻ Chojnice), Agnieszka Dubiel (TS Kuźnia Rybnik) i Magda Staniczek (KS Energetyk Jaworzno).

Ufundowany przez Komandora MKŻ „Arka” Gdynia, Andrzeja Lutomskiego, puchar za rywalizację drużynową po raz pierwszy od trzech lat trafił w inne ręce niż gospodarzy. Tym razem w rywalizacji klubowej najlepszy okazał się UKS FIR Warszawa, na drugim miejscu uplasował się TS Kuźnia Rybnik, a MKŻ ”Arka” Gdynia, tym razem na 3 pozycji.

Podczas zakończenia wyniki przedstawił Dyrektor Sportowy Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera.

Zdjęcia z każdego dnia regat można obejrzeć na profilu facebook’owym POZŻ https://www.facebook.com/pozzegl?ref=hl.

Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim uczestnikom życzymy powodzenia w rozpoczętym sezonie żeglarskim 2013 oraz radości z żeglowania!

Źródło: www.pozz.org.pl

Komentarze