Sezon żeglarski w Polsce zbliża się nieubłaganie ku końcowi. Jeśli przed Wami wyciągnięcie jachtu z wody, mamy dla Was kilka wskazówek o czym warto pamiętać przed wyslipowaniem i gdy już Wasz jacht jest na lądzie. Podpowiemy jak przygotować jacht do zimowania, żeby wiosną uniknąć niepotrzebnych napraw.
Jak przygotować jacht do zimowania?
Przed wyciągnięciem łodzi z wody
✓ Zabierz wszystkie niepotrzebne rzeczy (pamiętaj o zapasach z kambuza, sztormiakach, śpiworach itp.) i umyj każdy zakamarek jachtu, aby wracając po zimie zastać go w jak najlepszym stanie. Drzwi szafek pozostaw uchylone, podłogi w kabinach podniesione, aby zachować maksymalną wentylację i uniknąć nieprzyjemnego (stęchłego) zapaszku. Jeśli masz taką możliwość, zabezpiecz materace i poduszki w ciepłym i suchym miejscu, aby nie zawilgotniały i nie zapleśniały. Jeśli musisz zostawić materace na jachcie, unieś i podeprzyj je, aby powietrze mogło swobodnie wentylować górę i dół materaca.
Oczywiście łatwiej jest zabrać rzeczy z jachtu, gdy jest jeszcze na wodzie, niż później znosić wszystko po drabinie.
✓ Jeżeli jacht będzie zimował w niestrzeżonym miejscu, warto przemyśleć demontaż wartościowych sprzętów, takich jak radio, ploter, silnik zaburtowy, koło ratunkowe itp.
✓ Żagle, schowaj w ciepłym i suchym miejscu (najlepiej w domu czy w garażu). NIE ZOSTAWIAJ ICH NA POKŁADZIE. Ponadto zima to idealny moment na wszelkiego rodzaju naprawy – pomyśl o tym jeszcze przed nadejściem wiosny. Większość żaglowni oferuje rabaty ok. 10% na przegląd żagli w okresie jesienno-zimowym. Jeśli szukacie najlepszej żaglowni, możemy szczerze Wam polecić żaglownię OceanSailis, gdzie na hasło „SailBook” możecie starać się o dodatkowy rabat.
✓ Zatankuj paliwo, aby nie pozostawiać w zbiorniku niepotrzebnej przestrzeni na kondensację. Najlepiej do zbiornika dodaj środek bakteriobójczy i przeciw zamarzaniu.
✓ Opróżnij wszystkie zbiorniki wody, aby uniknąć ryzyka zamarznięcia wody i awarii zbiornika lub przewodów. Ważne, aby całkowicie spuścić wodę z pompy wody i przedmuchać wszystkie wylewki, aby nie została w nich woda.
✓ Umyj kingston, zalej go środkiem przeciw zamarzaniu, przepłucz i wypompuj dokładnie całą wodę. W przypadku, gdy na łodzi masz zamontowaną toaletę chemiczną zabierz ją na zimę z jachtu.
✓ Jeśli w trakcie sezonu pojawiły się przecieki i pęknięcia kadłuba, zaznacz te miejsca i sfotografuj jeszcze przed wyciągnięciem łodzi z wody. Dzięki temu po wyciągnięciu jachtu na ląd łatwiej będzie znaleźć wszelkie nieszczelności wymagające naprawy.
✓ Sprawdź takielunek, top masztu, światła nawigacyjne itd. Jeśli okaże się, że masz coś do naprawy, będziesz mieć całą zimę na wszelkie prace i montowanie nowych urządzeń.
Łatwiej i bezpieczniej wejść na maszt, gdy łódź jest jeszcze na wodzie.
✓ Zima to idealny moment na odnowienie atestu tratwy ratunkowej i gaśnic oraz przegląd ważności pirotechniki i nabojów w kamizelkach ratunkowych.
Konserwacja i przygotowanie silnika jachtu do zimy
Jeśli chcesz uniknąć awarii i kosztownych napraw silnika, zadbaj o odpowiednie przygotowanie go przed zimą.
✓ W przypadku zamkniętego układu chłodzenia – dolej środek przeciw zamarzaniu.
✓ W przypadku otwartego układu chłodzenia – przepłucz go słodką wodą, spuszczając dokładnie resztki wody z bloku silnika, aby uniknąć korozji.
Zanim nadejdą mrozy – jak zabezpieczyć jacht?
Kiedy Twój jacht jest już wyciągnięty z wody, warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach i czynnościach konserwacyjnych, dzięki którym Twój jacht będzie zadbany, a co ważniejsze – możesz uniknąć zniszczeń powodowanych przez minusowe temperatury.
✓ Zaraz po wyciągnięciu jachtu z wody wyczyść całe dno z powstałych osadów i zanieczyszczeń, zgromadzonych w ciągu sezonu. Jeśli zrobisz to od razu, gdy osady są jeszcze namoczone, unikniesz późniejszego skrobania i szorowania dna.
✓ Umyj zęzy wodą słodką, najlepiej z domieszką sody oczyszczonej i dokładnie je osusz.
Słona woda przyciąga wilgoć, więc nie zmywając jej, cały czas na jachcie będą warunki sprzyjające pleśnieniu. Soda oczyszczona ma działanie antybakteryjne i przeciwgrzybiczne, a także pochłania przykre zapachy.
✓ Wypłucz osprzęt pokładowy słodką wodą, począwszy od rollera, przez talie, po kabestany. Dzięki temu unikniesz m.in. korozji i związanych z tym uszkodzeń. Po całym sezonie pracy należy im się odrobina konserwacji 🙂
✓ Przykryj swój jacht pokrowcem lub plandeką. Unikniesz zalania deszczem/zasypania śniegiem jeśli Twoja łódź zimuje na dworze, ale także zbędnego zakurzenia pokładu, nawet gdy jacht trzymasz w zamkniętej hali.
✓ Podczas zimowania jachtu pamiętaj o podtrzymaniu naładowania baterii.
✓ Zamontuj na jachcie pochłaniacz wilgoci i upewnij się, że Twój jacht jest dostatecznie wentylowany.
Podsumowanie
Mamy nadzieję, że nasze wskazówki będą dla Was pomocne podczas przygotowywania jachtu do zimowego „odpoczynku”. Jeśli macie swoje sprawdzone sposoby i niezbędne czynności chroniące Wasz jacht w okresie zimowym, zapraszamy do podzielenia się nimi z czytelnikami w komentarzach poniżej!