Przygotowanie jachtu do sezonu

0
4449

Po tegorocznej “zimie” sezon żeglarski moglibyśmy rozpocząć dużo wcześniej, niż w latach ubiegłych ale sytuacja wirusowa nam na to raczej nie pozwoli 😉 W każdym razie już teraz warto zacząć przygotowania zarówno sprzętowe, jak i pielęgnacyjne, aby móc jak najwięcej “wycisnąć” ze zbliżającego się sezonu. Im szybciej będziemy mieli przygotowaną łódź do sezonu, tym więcej czasu wykorzystamy na jachting 🙂

fot. A. Komosińska

Przygotowaliśmy krótką check-listę, która ułatwi Wam przygotowanie jachtu do sezonu

Zanim zwodujesz jacht:

  1. Umyj cały kadłub – dno, burty, pokład
    Czysty jacht będzie gotowy do przeprowadzenia dalszego przeglądu oraz ewentualnych napraw. Zacznij od umycia jachtu np. myjką wysokociśnieniową, która świetnie poradzi sobie z powstałymi osadami. Pamiętaj tylko, by nie używać tzw. kärchera do mycia teaku!
  2. Sprawdź szczelność luków i iluminatorów
    Podczas mycia jachtu nie zapomnij o sprawdzeniu, czy nie powstały jakiekolwiek nieszczelności.  Póki jacht nie jest jeszcze zapakowany do żeglugi łatwiej będzie obserwować czy proces mycia ciśnieniowego nie spowodował przedostania się wody do wnętrza jachtu. Dotyczy to nie tylko wszelkiej maści okienek i luków ale także przepustów w kadłubie itp. Usunięcie problemów  pod linią wodną wymagałoby ponownego wyjęcia jachtu na ląd, a jeśli wyłapiemy je podczas mycia, być może uda nam się usunąć usterkę zanim jacht trafi do wody.
  3. Wywietrz wnętrze
    Po zimie pod plandeką przyda się każdej jednostce porządne wietrzenie wszystkich zakamarków. Wietrzenie, to usunięcie nadmiaru wilgoci, zapachów i ryzyka pleśni – zatem nie mówimy tu o półgodzinnym przewietrzeniu ale porządnej i długiej wentylacji wspartej np. grzejnikiem (ale nie Webasto!)
  4. Sprawdź wszystkie okucia i mocowania
    Spróbuj mocno poruszać wszystkimi elementami okucia jachtu – knagi, stopery, rolki fałów, relingi, mocowania masztu, achtersztag, podwięzie i wanty, kosz dziobowy, płetwa sterowa, kabestany – wszystko, czego mocowanie mogło się poluzować. 

    W przypadku, gdy któryś z elementów jest poluzowany (a nie powinien mieć luzów), pamiętaj, aby przed dokręceniem najpierw taki element rozebrać, wyczyścić m.in z pozostałości uszczelniacza i dopiero ponownie przykręcić, najlepiej z użyciem uszczelniacza na nowo. 

    Sprawdź, wyczyść (wewnętrzne elementy najlepiej umyć w benzynie ekstrakcyjnej) i nasmaruj także kabestany, aby mieć pewność, że w trakcie sezonu będą płynnie spełniać swoją rolę. 
  5. Przeprowadź przegląd elektryki, także na maszcie
    Upewnij się, że cała elektryka działa po zimie poprawnie. Uruchom wszelkie instrumenty nawigacyjne, światła nawigacyjne, urządzenia elektryczne, które masz na pokładzie. Oświetlenie, anteny i urządzenia na maszcie łatwiej będzie sprawdzić zanim zwodujesz jacht i postawisz maszt – nie zapomnij o tym. Zimowa wilgoć zawsze odciska piętno na instalacji elektrycznej, zatem jeśli nie czujesz się na siłach poproś o pomoc doświadczonego na jachtach elektryka.
  6. Sprawdź instalację wodną
    Przede wszystkim po zimie warto przepłukać zbiorniki wody pitnej. Dobrze jest także przeprowadzić dezynfekcję instalacji wodnej – najlepiej sprawdza się tu odpowiedni roztwór wody utlenionej. Jeżeli ze zbiornika czy kranu dociera wyraźnie nieprzyjemny zapach, to porządna dezynfekcja jest absolutnie obowiązkowa! Sprawdź mocowanie, szczelność i działanie kingstona, a także uszczelki w umywalce/zlewie i bateriach. Jeśli chcesz mieć zawsze na pokładzie wąż do nalania wody, czy umycia pokładu, ale nie masz zbyt wiele miejsca do przechowywania, możesz rozważyć zakup rozciągliwego węża. Zajmuje niewiele miejsca, a jest bardzo wygodny w użyciu.
  7. Sprawdź instalację paliwową
    Pamiętaj o wymianie filtrów i oczyszczeniu tzw. odstojnika (jeśli korzystasz z   diesla). Sprawdź, czy nie ma żadnych wycieków oraz czy końcówki węży są szczelne i dobrze zamocowane. Upewnij się co do jakości paliwa jaka została po sezonie  w zbiorniku. W oleju napędowym mogła zgromadzić się woda (np. z kondensacji), która jest śmiertelnym zagrożeniem dla silnika lub mogło w nim “rozwinąć się życie”, które skutecznie będzie blokować nowe filtry i odcinać dopływ paliwa do silnika. Raz na kilka lat kompleksowe czyszczenie całej instalacji jest nieodzowne.
  8. Sprawdź system chłodzenia silnika
    Przed uruchomieniem silnika sprawdź i oczyść pompę wody zaburtowej i sprawdź anody w wymienniku ciepła. Dzięki temu unikniesz późniejszych awarii, czy – czego nikomu nie życzymy – przegrzania silnika. Wymień wirnik pompy wody zaburtowej (tzw. impeller) i upewnij się, że termostat pracuje prawidłowo.
  9. Zrób przegląd wszystkich lin i żagli
    Poprzecierane lub stare liny warto wymienić na nowe, aby nie musieć się tym martwić podczas wakacyjnych rejsów i regat.
  10. Usuń naloty na burtach i wypoleruj je starannie.
    Dzięki dokładnemu wypolerowaniu burt i pokładu, na dłużej zachowasz ładny i czysty wygląd Twojego jachtu. Ochronisz ponadto powierzchnię przed niewielkimi rysami i uszkodzeniami.
  11. Pomaluj dno farbą antyporostową
    Przeprowadź odpowiednią dla swojego jachtu pielęgnację dna – w zależności od potrzeb i powstałych uszkodzeń/uszczerbków w farbach. Nie  musisz malować dna antyporostówką po każdej zimie ale z reguły potrzebne jest chociażby odświeżenie braków. Pamiętaj także, że wszelkie poważniejsze uszkodzenia mogą naruszyć warstwę antyosmozową, a to wymaga już grubszej naprawy: usunięcie  antyfoulingu i wykonanie zabezpieczenia antyosmozowego – to już robota na kilka dni, więc nie zostawiaj tego na ostatni weekend zimowania.
  12. Po zimie posprzątaj wnętrze jachtu
    Możesz też włożyć ponownie na jacht materace, które przed zimą zabrałeś z jachtu aby nie zawilgotniały. 
    Aby dokładnie wysprzątać jacht pod pokładem, możesz użyć do tego małego poręcznego odkurzacza i niezawodnych na pokładzie chusteczek nawilżanych. Jeśli z lodówki lub kingstona wydobywa się nieprzyjemny zapach, spróbuj go zneutralizować np. wodą z dodatkiem octu. Na rynku dostępne są także pochłaniacze zapachu, które powinny poradzić sobie z nieprzyjemnym stęchłym zapachem, który mógł pojawić się pod pokładem.

Po zwodowaniu jachtu:

  1. Skontroluj szczelność wszelkich przejść burtowych. Dokładnie sprawdź szczelność pompy wody zaburtowej.
  2. Napełnij i odpowietrz układ paliwowy.
  3. Przeprowadź próbę uruchomienia silnika.
Fot. Vincent Gerbouin

Czyszczenie kadłuba jachtu zwodowanego

Jeśli Twoja łódź jest na wodzie i chcesz umyć jej część podwodną bez wyciągania łodzi z wody, jest na to sposób. Specjalnie szczotki na wyprofilowanych odpowiednio mocowaniach umożliwią Tobie wyczyszczenie części podwodnej łodzi, stojąc na kei lub nawet na pokładzie łodzi.

Dostępnych jest kilka modeli szczotek, w zależności od ich przeznaczenia.

Szczotka do czyszczenia linii wodnej jachtu

W przypadku, gdy linia wodna Twojego jachtu wymaga wyczyszczenia, przydatna może okazać się szczotka, która poradzi sobie z brudem i plamami powstałymi m.in. od olejów, tłuszczy, czy zanieczyszczeń biologicznych. Szczotki tego typu są łatwe w użyciu m.in. dzięki swojej wyporności. Dzięki temu łatwiej jest docisnąć szczotkę do powierzchni kadłuba, co w efekcie wpływa na łatwość usuwania zabrudzeń. 

Szczotka do mycia części podwodnej jachtu

Szczotka z twardym włosiem jest odpowiednia do czyszczenia mocno porośniętej i zanieczyszczonej części podwodnej kadłuba. Włosie  szczotki jest lekko nachylone, aby było delikatne dla kadłuba, ale wystarczająco twarde, aby usunąć uporczywe zanieczyszczenia.

Wiosna to czas, gdy w marinach zaczyna robić się tłoczno, a słoneczne dni sprzyjają pracom przy łodziach. Pamiętaj, aby przygotowania jachtu do sezonu przeprowadzić bardzo dokładnie i rzetelnie. Dzięki temu masz większe prawdopodobieństwo uniknięcia późniejszych – często poważniejszych – usterek.

Przygotowaliśmy dla Was również skróconą wersję naszej check-listy, gotową do wydrukowania: PLIK DO DRUKU.

No to teraz – do dzieła! Powodzenia! 🙂 

P.S. 

Jeśli macie swoje punkty obowiązkowe podczas przygotowywania jachtu do sezonu, dajcie nam znać. Chętnie dowiemy się jak Wy przygotowujecie swój jacht do lata.

Komentarze