Pomorski „Kryształowy Żagiel” czy to już nagrody wyłącznie dla działaczy?

0
639

Od 5 listopada Pomorski Związek Żeglarski przyjmuje zgłoszenia kandydatów do Nagrody „Kryształowy Żagiel” 2015. Nagrody przyznawane są rok rocznie, jednak w czasie zmieniała się ich formuła. Czy zmieniła się na lepsze ?

Tradycja wyróżniania żeglarzy na pomorzu sięga 2009 r. kiedy to odbyła się pierwsza Pomorska Gala Żeglarstwa. Wtedy to nagroda przyznawana była w 8 kategoriach, a kandydatów typowała kapituła Polskiego Związku Żeglarskiego pod przewodnictwem Tomasza Chamera. Później raz rosła, a raz malała liczba kategorii (dochodząc w 2013 r. do 16). Modyfikowano również sposób wyłaniania kandydatów. W kolejnych edycjach zgłaszać mogły tylko POZŻ, kluby sportowe, związki i stowarzyszenia sportowe. W zeszłym roku nastąpiła zmiana formuły konkursu (po przekształceniu Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarstwa w Pomorski Związek Żeglarstwa). Zgodnie z regulaminem wnioski z kandydaturami zgłaszać mogły jedynie Kluby należące do PoZŻ i członkowie Kapituły. Tym samym konkurs stał się właściwie wewnętrznym plebiscytem Pomorskiego Związku Żeglarstwa.

W regulaminie Nagrody Kryształowy Żagiel za rok 2015 również pojawiły się zmiany. Tegoroczne statuetki przyznane zostaną już tylko w 4 kategoriach: Pomorski Żeglarz Roku 2015, Pomorska Żeglarka Roku 2015, Pomorski Trener Roku 2015 i Pomorski Żeglarski Talent Roku 2015. Za to planuje się przyznać aż 10 nagród specjalnych – Tytułów 50 -lecia PoZŻ*. Czy w mijający roku tak niewiele wydarzyło się w pomorskim żeglarstwie, że postanowiono o połowę zmniejszyć liczbę kategorii? A może w tym roku po prostu za mało było okazji do przekazywania we własnym związkowym gronie kolejnych wyróżnień? Martwi fakt, że zamiast promować żeglarzy działających aktywnie w aktualnych imprezach żeglarskich znowu wyróżniać będzie się działaczy. Pocieszające może być to, że kandydatów do nagrody zgłosić może każdy (w końcu). Gorąco zachęcamy do wysyłania Waszych kandydatur, bo w końcu ktoś niezwiązany z klubem czy Związkiem ma szansę zostać usłyszanym. Jednak nominowanych tradycyjnie wybierze Kapituła. Kapituła ustanowiona przez Zarząd PoZŻ.

Na zakończenie jeszcze jedna ciekawostka. Jeśli chodzi o zgłaszanie kandydatów w tym roku nie ma żadnych wytycznych zarówno do nagrody „Kryształowego Żagla” jak i do Tytułów 50-lecia PoZŻ. No może poza formalnymi, ale o tym za moment. Wynika z tego, że do obu nagród można zgłosić każdego, nawet osobę lub instytucję w żaden sposób nie związaną z Pomorzem. Patrząc na regulamin i kartę zgłoszenia kandydata/ów można dojść do wniosku, że najważniejsze nie są posiadane doświadczenia czy osiągnięcia lecz nieprzekraczalny termin złożenia formularza w PoZŻ (do 22 listopada) oraz … zdjęcie kandydata/ów (do których musimy posiadać prawa autorskie) – wnioski bez zdjęć nie będą rozpatrywane! Skoro brak wytycznych co kandydatów może kapituła wybierała laureatów po wyglądzie ?

Kategorie do Nagrody PoZŻ „Kryształowy Żagiel” 2015

 • Pomorski Żeglarz Roku
 • Pomorska Żeglarka Roku
 • Pomorski Trener Roku
 • Pomorski Żeglarski Talent Roku

Kategorie do Tytułów 50-lecia PoZŻ

 • Pomorski Żeglarz 50-lecia
 • Pomorska Żeglarka 50-lecia
 • Pomorski Trener 50-lecia
 • Pomorski Konstruktor Jachtów 50-lecia
 • Pomorski Szkoleniowiec 50-lecia
 • Pomorskie Żeglarskie Wydarzenie 50-lecia
 • Pomorski Rejs 50-lecia
 • Pomorski Żeglarski Klub 50-lecia
 • Pomorski Organizator Żeglarstwa 50-lecia
 • Pomorski Popularyzator Żeglarstwa 50-lecia

* ciekawe jest też to, że przyznawane „Tytuły” noszą nazwę „Tytułów 50-lecia PoZŻ” (Pomorskiego Związku Żeglarskiego). Przecież związek ten został utworzony ledwo 1,5 roku temu. Owszem kontynuuje on tradycje Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarstwa, ale czemu nie można było nazwać tych wyróżnień np. Tytułami 50 lecia Pomorskiego Żeglarstwa?!

Poniżej załączamy tegoroczny regulamin (podbrany ze strony organizatorów 6.11.2015 oraz formularz zgłoszeniowy). Mimo wszystko zachęcamy do wysyłania zgłoszeń swoich kandydatur. Gdyby komus przyszła ochota zgłaszać którąś z współorganizowanych przez SailBook.pl zamieszczamy poniżej zdjęcia ze zgodą do ich publikacji 🙂

Regulami 2015

Formularz zgłoszeniowy

Komentarze