Polski zespół w regatach Royal Ocean Cup na Bornholmie

0
873

Royal Danish Yachtclub, wspólnie z Offshore Racing Council, w ramach Baltic Race Week, od 9 do 14 września 2013 będzie  gospodarzem  regat Royal Ocean Cup . Będą to regaty rozgrywane pomiędzy  zespołami narodowymi z  krajów położonych nad brzegami Bałtyku łącznie z Norwegią . Każde państwo ma prawo do wystawienia jednego zespołu. W skład którego wchodzić mają trzy jachty: X-35 czyli jacht monotypowy , jeden jacht z grupy ORC 1 (GPH poniżej 600sec/mi) oraz jeden jacht z grupy 2 ORC (GPH powyżej 600 sec/mi).

Zwycięzcą regat zostanie zespół , który zdobędzie  najmniejszą ilość punktów. Łączna ilość zespołów nie powinna przekraczać piętnastu.

Zamiarem organizatora jest nawiązanie do formuły odbywających się przed laty regat Admirals Cup, które były nieoficjalnymi drużynowymi mistrzostwami świata. Teraz Bornholm ma co dwa lata gościć żeglarzy z krajów bałtyckich. Regaty na Bornholmie były wcześniej inicjowane przez ORC jako finał Pucharu Bałtyku. Teraz będą to regaty drużynowe .

 Jako bazę wybrano port Nexo, skąd startować będą wyścigi krótkie oraz biegi morskie.  Długi wyścig odbędzie się przypuszczalnie dookoła wyspy .

 Wybór Bornholmu na lokalizacje drużynowych , żeglarskich mistrzostw Bałtyku jest znakomity. Za wyborem Bornholmu przemawiają trzy jego zalety . Przede wszystkim jest to centralny punkt Bałtyku stwarzający dla wszystkich podobne warunki dojazdu . Po wtóre akweny wokół wyspy są wprost stworzone do rozgrywania regat  tak aby można je było oglądać z brzegu. I po trzecie Bornholm dysponuje znakomitą bazą hotelową i restauracyjną dla żeglarzy ich rodzin i kibiców .

 Jedno miejsce dla Polskiego teamu zostało już zarezerwowane.  W zależności od ilości chętnych jachtów przeprowadzona zostanie selekcja do zespołu narodowego. O ile ilość chętnych jachtów na to pozwoli będzie możliwe utworzenie drugiego zespołu.

Na chwilę obecną zgłosiły się następujące załogi:

  • X-35: załoga pod dowództwem Krzysztofa Krempecia
  • ORC 1: jacht Stocznia Ustka 3 ze skipperem Konradem Smoleniem .
  • ORC 2: jacht Duży Ptak z Krzysztofem Paulem oraz Aquarella z kapitanem Zielińskim .

Wszystkich chętnych prosimy o kontakt z Morskim Stowarzyszeniem Regatowym do końca lutego pod e-mailem msr@regatymorskie.pl .

Więcej informacji o regatach można znaleźć na: www.royaloceancup.dk

obraz nr 1

Źródło: http://regatymorskie.pl

Komentarze