Polska wyruszyła na morze!

0
749

Aż 570 osób z całej Polski skorzystało z bezpłatnych rejsów jachtami „Copernicus” i „Kneź”, które odbyły się podczas tegorocznej edycji Święta Morza w Gdyni. Była to trzecia edycja projektu „Pomorze na morze” organizowanego przez Pomorski Związek Żeglarski.

W tym roku mija 40 lat od kiedy „Copernicus”, jacht należący do Yacht Klubu Stal Gdynia, wziął udział w słynnych załogowych regatach dookoła świata Whitbread Round The World Race (znanych dzisiaj jako Volvo Ocean Race) wciąż pozostających najbardziej prestiżowym wyścigiem żeglarskim tego rodzaju na ziemi. Z kolei YACHT KLUB POLSKI GDYNIA, do którego należy „Kneź”, obchodzi w tym roku jubileusz 90-lecia swojego istnienia.

Z tych okazji, oba kluby wspólnie z Pomorskim Związkiem Żeglarskim, zorganizowały bezpłatne rejsy po Zatoce Gdańskiej dla wszystkich chętnych. Odbyły się one w ramach tegorocznego Święta Morza w Gdyni w dniach 20-29 czerwca.

Jachty zabierały turystów z gdyńskiej mariny w dwugodzinne rejsy po Zatoce Gdańskiej cztery razy dziennie. W sumie, w ciągu dziesięciu dni, odbyły 76 takich wycieczek spędzając na morzu (niezależnie od warunków pogodowych) 152 godziny.

Z rejsów skorzystało 570 osób we wszystkich przedziałach wiekowych – „Copernicus” przewiózł 289 ludzi, a „Kneź” 281. Każdy z opuszczających pokłady obu jednostek otrzymywał na pamiątkę specjalny imienny certyfikat oraz zachęcany był do uczestnictwa w innych atrakcjach Święta Morza w tym wystawy poświęconej pierwszemu komandorowi YACHT KLUBU POLSKI GDYNIA admirałowi Józefowi Unrugowi.

Rejsy „Copernicusem” i „Kneziem” odbywały się w ramach, prowadzonego przez Pomorski Związek Żeglarski, projektu „Pomorze na morze”. W dotychczasowych dwóch edycjach tej akcji, które odbyły się w ubiegłym roku, wzięło udział ponad tysiąc osób.

I choć projekt ma „Pomorze” w nazwie w tegorocznych rejsach „Copernicusem” i „Kneziem” brały udział osoby z całej Polski, a nawet zagranicy. Jachty zabrały w morze ludzi m. in. z: Krakowa, Gdańska, Poznania, Warszawy, Sopotu, Wejherowa, Gdyni, Grudziądza, Jaworzna, Ząbek, Żukowa, Koła, Damnicy, Kolbud, Legionowa, Szczecina, Gorzowa Wielkopolskiego, Rzeszowa, Wrocławia, Łodzi, Radomia, Gniezna, Kazimierza Dolnego, Bielska Białej, Mrzezina, Rumi, Bydgoszczy, Gościcina, Węgorzewa, Tczewa, Olsztyna, Sierakowic, Lublina, Kartuz, Olecka i Zamościa. Wśród pasażerów obu jachtów znaleźli się również obcokrajowcy m. in. z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Mołdawii.

Fot. Natalia Majcher, Patrycja Spytek

 

Komentarze