Polska Ekstraklasa Żeglarska – druga runda – podsumowanie

0
674

 

YKP Szczecin wygrywa w Świnoujściu, JKW Poznań wciąż liderem.

Zakończyła się 2. runda Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej rozgrywana w Świnoujściu. Pewne zwycięstwo odniosła załoga Yacht Klubu Polski Szczecin przed Jacht Klubem Wielkopolski Poznań i Klubem Sportowym Górnik Boguszowice – Rybnik.

 

 

Pierwszego dnia regat rywalizacja odbywała się przy słabym i zmiennym wietrze oraz martwej fali pozostałej po kliku dniach silnego wiatru. Udało się rozegrać 8 wyścigów, po których prowadził Szczecin przed Rybnikiem i Poznaniem.

 

Drugi dzień przywitał 8 startujących załóg silnym wiatrem i krótką stromą falą. W tych warunkach zdecydowanie najlepiej poradziła sobie szczecińska załoga Yacht Klubu Polski w składzie Maciek Cylupa, Krzysztof Żełudziewicz, Maciek Gonerko i Łukasz Czaja, która wygrała wszystkie wyścigi i całe regaty. Na drugie miejsce awansowała równo pływająca załoga JKW Poznań  (Piotr Harasimowicz) wyprzedzając ostatecznie załogę z Rybnika (Oskar Śleziona).

 

 

Medaliści poprzednich regat w Szczecinie, załogi JKM Gryf Gdynia i Yacht Club Sopot zajęły dość niespodziewanie dalsze miejsca, odpowiednio 4 i 6.

 

Wyniki 2 rundy Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej, Świnoujście 20-21 czerwca

 

1. YKP Szczecin 12 pkt
2. JKW Poznań HRM Racing 20 pkt
3. Inżbud Rybnik KS Górnik Boguszowice 27 pkt
4. JKM Gryf Gdynia 32 pkt
5. MUKZ Bałtyk Mielno 34 pkt
6. YC Sopot 34 pkt
7. KZ Ostróda Autofit Gdynia 41 pkt
8. Dżygit Pronar Białystok 47 pkt
9. KZ Horn DNC

 

Od kolejnej rundy rozgrywki przenoszą się na Pomorze. W dniach 4-5 lipca zawody rozegrane zostaną w Gdańsku Górkach Zachodnich, a finał zaplanowany jest na 8-9 sierpnia w Sopocie gdzie poznamy zwycięzców pierwszej, historycznej edycji Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej.

 

Rozgrywki zorganizowane są w taki sposób, aby w jak największym stopniu uprościć uczestnictwo klubom. Udział w regatach nie wiąże się z żadną logistyką jachtów, gdyż te dostarczane są i obsługiwane przez organizatorów na miejscu regat. Zasady są bardzo przejrzyste i proste, co ułatwia ich zrozumienie nie tylko pasjonatom żeglarstwa, ale również publiczność i mediom nie związanym z dyscypliną.

 

Pierwsze dwa kluby Ligi, poza tytułami Mistrza i Wicemistrza Polski, otrzymają prawo startu w światowych rozgrywkach Sailing Champions League http://sailing-championsleague.com/. Żeglarskie ligi krajowe cieszą się coraz większą popularnością. U naszych zachodnich sąsiadów Niemców oraz w Danii istnieją już dwie ligi, a w tym roku rozgrywki zainaugurują również Austria, Finlandia, Holandia, Norwegia, Rosja, Szwajcaria, Szwecja, USA, Wielka Brytania i Włochy.

 

Tegoroczny finał Ligi Światowej odbędzie się w drugiej połowie września w jednym z najlepszych klubów żeglarskich w Europie – Yacht Club Costa Smeralda w Porto Cervo na Sardynii.

 

Aktualna klasyfikacja generalna Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej (po 2 z 4 rund):

 

1. JKW Poznań                                 24 pkt
2. YKP Szczecin                                 22 pkt

3. JKM Gryf                                        20 pkt
4. YC Sopot                                       17 pkt
5. KS Górnik Boguszowice – Rybnik         16 pkt
6. MUKZ Bałtyk Mielno                   15 pkt
7. KZ Ostróda                                               14 pkt
8. PZKS Dżygit Białystok                 10 pkt
9. KZ Horn Kraków                           4 pkt

 

Organizatorami Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej są firmy MT Partners oraz GSC Yachting przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego. Partnerami regat są Miasto Świnoujście, Hampton by Hilton Świnoujście, Pomorze Zachodnie i Delonghi. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.ligazeglarska.pl oraz na profilu ligi na facebooku.

 

Kalendarz regat Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej w sezonie 2015:

 

23-24.05.2015 – Szczecin

20-21.06.2015 – Świnoujście

04-05.07.2015 – Gdańsk

08-09.08.2015 – Sopot

 

 

***

 

Polska Ekstraklasa Żeglarska to nowy projekt przeznaczony dla osób zrzeszonych w klubach żeglarskich. Ideą projektu jest cykl regat w formule rozgrywek ligowych znanej z wielu dyscyplin sportowych. Zwycięzca Ligi otrzyma tytuł Klubowego Mistrza Polski a dwa najlepsze kluby otrzymają prawo startu w Żeglarskiej Lidze Mistrzów (Sailing Champions League).

 

Regaty odbywają się na jednakowych jachtach zapewnianych przez organizatora, dodatkowo między wyścigami załogi będą zamieniać się jachtami. Taka formuła spowoduje, że o zwycięstwie będą decydować umiejętności, a nie sprzęt. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, gdyż załogi i kluby nie musza inwestować w sprzęt i ponosić kosztów utrzymywania i transportu własnego jachtu. W pierwszej edycji żeglarze będą używać floty identycznych jachtów TOM28 znanych z regat meczowych Polish Match Tour oraz Delphia 24 One Design.

 

W pierwszym sezonie w rozgrywkach udział bierze 9 klubów z całej Polski. Każdy klub może zgłosić kadrę składającą się z 20 zawodników. W każdych regatach startują załogi 4 osobowe.

 

Organizatorami ligi są firmy MT Partners (Polish Match Tour) i GSC Yachting przy współpracy z Polskim Związkiem Żeglarskim.

 

Więcej informacji na stronie www.ligazeglarska.pl lub drogą mailową 

Komentarze