Polish Match Tour – polskie podium w Szczecinie!

0
623

W DNIACH 14-16 CZERWCA ROZEGRANO REGATY D.A.D POLISH GRAND PRIX W RAMACH CYKLU POLISH MATCH TOUR. BAZA REGAT ZLOKALIZOWANA BYŁA W MARINA’CLUB NAD JEZIOREM DĄBIE. REGATY ZALICZANE BYŁY DO PUNKTACJI PUCHARU ŚWIATA W MATCH RACINGU ISAF ZE WSPÓŁCZYNNIKIEM GRADE 3.

W regatach wzięło udział 12 zaproszonych załóg z Polski, Niemiec, Australii, Danii i Szwecji, które ścigały się na dostarczonych przez organizatora 6 jachtach TOM28.

Przez pierwsze dwa dni rozegrano 66 wyścigów eliminacyjnych w systemie każdy z każdym (tzw Round Robin). Eliminacje wygrał Przemek Tarnacki który wygrał wszystkie swoje wyścigi. Tuż za nim uplasował się Lucas Lier z Danii, który przegrał tylko jeden wyścig. Kolejne miejsca premiowane awansem do ćwierćfinałów zajęli Stańczyk, Chapman, Przybylski, Ogeman i Sawicki.

Ww ćwierćfinałach rozgrywanych do 2 wygranych wyścigów, Lier jako przeciwnika wybrał Piotra Przybylskiego i dość pewnie pokonał go 2-0. Marek Stańczyk wybrał szwedzką załogę Victora Ogemana z którym po zaciętej walce wygrał 2-1. W trzeciej parze natomiast wystartowali David Chapman z Australii i Rafał Sawicki. Obaj panowie spotkali się w Szczecinie w ubiegłym roku i wtedy górą był Sawicki. Tym razem również pewnie wygrał 2-0 uzupełniając stawkę półfinalistów.

W półfinałach prawo wyboru przeciwnika miał zwycięzca eliminacji Przemek Tarnacki i jego wybór padł na Marka Stańczyka. Pojedynki tej pary to klasyk polskiego match racingu. Obaj sternicy od lat zajmują 2 najwyższe miejsca w rankingu Pucharu Świata, a ich pojedynki zawsze obfitują w wiele emocjonujących i dramatycznych sytuacji. Nie inaczej było i tym razem. Pierwszy wyścig po nałożeniu kary na Tarnackiego wygrywa pewnie Stańczyk. W drugim po falstarcie Tarnackiego Stańczyk prowadził ze sporą przewagą aż to ostatniej prostej z wiatrem, gdy Tarnacki wykorzystał silniejszy szkwał oraz błąd przeciwnika i wyprzedził go tuż przed metą.
Ostatni decydujący wyścig to kolejna kara dla Tarnackiego i tym razem Stańczyk nie oddał prowadzenia do mety. Tarnacki w ten sposób przegrywa pierwsze regaty w Polsce od 2 sezonów…

W drugiej parze młody Duńczyk Lier stoczył zaciętą walkę z Rafałem Sawickim, ale były Mistrz Polski zwyciężył pewnie 2-0 i awansował do finału.

W finale doskonale dysponowany w finałowych wyścigach Stańczyk nie dał Sawickiemu wielu okazji do objęcia prowadzenia i po 2 wyścigach zapewnił sobie zwycięstwo w całych regatach. Zwycięska załoga Nautiner HL Racing płynęła w składzie Marek Stańczyk, Jakub Pawluk, Michał Szmul i Krzysztof Łobodziec.

Regaty były bardzo mocno obsadzone tak przez czołowe polskie załogi jak i silne ekipy zagraniczne. Mimo nowych, nieznanych jachtów Polacy potwierdzili swoje wysokie umiejętności i zajęli wszystkie medalowe pozycje.

Końcowa klasyfikacja regat D.A.D Polish Grand Prix, grade3.
1. Marek Stańczyk – Gizycko
2. Rafał Sawicki – Gdynia
3. Przemysław Tarnacki – Sopot
4. Lucas Lier – Dania
5. David Chapman – Australia
6. Piotr Przybylski – Olsztyn
7. Victor Ogeman – Szwecja
8. Stefan Meister – Niemcy
9. Patryk Zbroja – Szczecin
10. Peter Braun – Dania
11. Szymon Szymik – Bielsko Biała
12. Kacper Tuński – Szczecin

Kolejne regaty z cyklu Polish Match Tour zostaną rozegrane w Wolinie w dniach 21-22 czerwca.

Regaty organizowane były przez MT Partners przy współpracy Klubu Żeglarskiego Maszoperia i Miasta Szczecin. Partnerami regat była firma D.A.D – BrandYourTeam.pl oraz Marina’Club w Szczecinie.
Biuro regat znajdowało się w Marina’Club w siedzibie Yacht Klubu Polski na ulicy Przestrzennej 11 w Szczecinie.

Tekst: Polish Match Tour

Foto: Robert Hajduk – shuttersail.com

——-

Polish Match Tour (PMT) to pierwszy i jedyny w historii polskiego żeglarstwa cykl regat meczowych rozgrywany od 2007 roku. W sezonie 2013 cykl składa się 5 imprez, rozgrywanych na akwenach województwa zachodniopomorskiego w Szczecinie, Wolinie i Nowym Warpnie. Bazą regat jest przystań Marina Club w Szczecinie. Regaty  zaliczane są do rankingu Pucharu Świata ISAF. W 2013 r. rozgrywana będzie siódma edycja cyklu.

Sponsorzy cyklu: Subaru Import Polska, D.A.D Sportswear, Marina Club w Szczecinie.
Partnerzy cyklu: żaglownia Apollo Sails, Miasto Wolin, Miasto Szczecin,  Miasto Nowe Warpno, Targi Wiatr i Woda, Magazyn Żagle i portal zagle.com.pl oraz Onet.pl

Organizatorem cyklu jest firma MT Partners przy współpracy z Polskim Związkiem Żeglarskim.
PMT jest patronem merytorycznym Klasy Omega w jej nowym projekcie Omega Match Cup.
PMT jest patronem zespołu żeglarskiego Polish Match Team składającego się z 3 czołowych załóg z różnych rejonów Polski: Sawicki Racing (Gdynia) Zbroja Yacht Racing Team (Szczecin) i Szymik Racing (Bielsko Biała).

Więcej informacji na oficjalnej stronie www.polishmatch.pl oraz na profilu facebook www.facebook.com/polishmatchtour

Komentarze