Polish Match Tour 2014

0
428

Wyjątkowy rok czeka uczestników i kibiców Polish Match Tour – cyklu regat Pucharu Świata w żeglarstwie, który nieprzerwanie odbywa się od 2007 roku. Pierwszy raz w historii cyklu rozegrane zostaną dwie imprezy rangi mistrzowskiej. W lipcu w Świnoujściu odbędą się Mistrzostwa Europy, a we wrześniu w Szczecinie Mistrzostwa Polski w match racingu.

PMT – cykl regat Pucharu Świata w match racingu od zeszłego roku na stałe zagościł na wodach i w marinach Pomorza Zachodniego. Zmiana ta została podyktowana ogromnym krokiem w przód na jaki zdecydowali się organizatorzy cyklu, mianowicie zakupem nowej floty jachtów balastowych TOM28. Zaprojektowane specjalne do meczy, nowoczesne i bardzo sprawne jachty, są miniaturą jednostek Pucharu Ameryki z przed kilku lat, kiedy regaty te rozgrywane były jeszcze na jednokadłubowcach. Poza Szczecinem łodzie te stacjonują tylko w Hiszpanii i w Stanach Zjednoczonych. Na jachtach tej klasy odbywają się między innymi zawody World Match Racing Tour w Chicago, które są jedną z eliminacji mistrzostw świata.

Zakup jachtów TOM28 był dla nas przełomem. Wiedzieliśmy, że jeżeli mamy zrobić kolejny krok w rozwoju match racingu w Polsce, a taki jest nasz główny cel, to musimy sprowadzić flotę łodzi balastowych. Udało nam się to zrobić. Nie dość, że regaty zyskały na randze i na zawody do Polski przyjechali jeszcze bardziej utytułowani zawodnicy z całego świata, to do tego nasze rodzime załogi mogą nadal podnosić swój sportowy poziom – podkreśla Maciej Cylupa z MT Partners – organizator cyklu.

– Poprzednie jachty miały swoje ograniczenia i mimo że większość polskich sterników uczyła się na nich match racingu i wywindowała się w światowym rankingu ISAF, to dopiero starty i zwycięstwa na jachtach balastowych stanowią o sile zawodnika. Mamy nadzieję, że dzięki nowej flocie nasi zawodnicy będą jeszcze mocniejsi – dodaje Tomasz Szymański – wspólnik MT Partners

W tym roku czekają nas w regatach PMT ogromne emocje. W ramach cyklu rozegrane zostaną dwie imprezy rangi mistrzowskiej. Nim do nich dojdzie zawodnicy będą mieli okazję do porządnej rozgrzewki.

 

Kalendarz PMT 2014:

  • 03-04.05.2014 – Wolin Match Race Grade 4
  • 30.05-01.06.2014 – Szczecin Match Race Grade 2
  • 21-22.06.2014 – Świnoujście Match Race Grade 3
  • 09-13.07.2014 – Mistrzostwa Europy w Match Racingu – Świnoujście
  • 18-20.07.2014 – Kamień Pomorski Match Race Grade 3
  • 05-07.09.2014 – Mistrzostwa Polski w Match Racingu

 

Pierwsze zawody rozgrane zostaną w Wolinie w długi weekend majowy. W dniach 3-4 maja odbędzie się Wolin Match Race Grade 4. Miasto już po raz trzeci będzie miało okazję gościć uczestników PMT. W poprzednim sezonie zawody zwyciężył Łukasz Wosiński, który na co dzień startuje w załodze Przemka Tarnackiego – najwyżej sklasyfikowanego w rankingu światowym polskiego sternika. Impreza ta ze względu na nieco niższy stopień trudności jest szansą dla mniej doświadczonych match race’rów.

Kolejne zawody to już wysoka półka sportowa. Tradycyjny Szczecin Match Race tym razem odbędzie się w terminie 30 maja do 1 czerwca i ponownie będzie to grade 2. W zeszłym roku zawody stały na bardzo wysokim poziomie, a szans nie dał nikomu bardzo utytułowany fiński sternik Staffan Lindberg.

Nowym punktem na mapie PMT będzie w tym roku Świnoujście. Pierwszym etapem zmagań przy ujściu Świny będzie Świnoujście Match Race Grade 3, które odbędzie się w dniach 21-22 czerwca. Będzie to jednak tylko preludium do najważniejszej imprezy tego sezonu.

W dniach 9-13 lipca właśnie w Świnoujściu rozegrane zostaną Mistrzostwa Europy w Match Racingu. 12 najlepszych, europejskich załóg będzie walczyło o prymat na Starym Kontynencie. Już teraz zapowiadają się ogromne emocje, które będą przeżywali nie tylko uczestnicy zawodów, ale także licznie zgromadzeni o tej porze roku w Świnoujściu mieszkańcy i turyści.

Po mistrzostwach nie będzie czasu na odpoczynek, gdyż kolejne zawody odbędą się już tydzień później w Kamieniu Pomorskim. W dniach 18-20 lipca sternicy będą rywalizowali o kolejne punkty Pucharu Świata w Kamień Pomorski Match Race Grade 3.

Klamrą spinająca cały cykl będą Mistrzostwa Polski w Match Racingu, które tym razem odbędą się w Szczecinie. O najcenniejsze krajowe trofeum zawodnicy powalczą w dniach 5-7 września na jeziorze Dąbie. Czy po raz czwarty z rzędu tytuł wywalczy Przemysław Tarnacki? A może tym razem lepszy okaże się Marek Stańczyk lub znający szczecińskie wody najlepiej Patryk Zbroja? To będzie pasjonująca walka na koniec sezonu !

Polish Match Tour 2014 zapowiada się naprawdę pasjonująco. Zapraszamy do kibicowania na regatach, ale także do odwiedzania strony internetowej cyklu www.polishmatch.pl oraz profilu facebook https://www.facebook.com/PolishMatchTour

 

***

 

Polish Match Tour (PMT) to pierwszy i jedyny w historii polskiego żeglarstwa cykl regat meczowych rozgrywany od 2007 roku. W sezonie 2014 cykl składa się 6 imprez, rozgrywanych na akwenach województwa zachodniopomorskiego w Szczecinie, Świnoujściu, Wolinie i Kamieniu Pomorskim. Bazą regat jest przystań Marina Club w Szczecinie. Regaty  zaliczane są do rankingu Pucharu Świata ISAF. W 2014 r. rozgrywana będzie ósma edycja cyklu

Cykl objęty jest patronatami Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego i Prezydenta Miasta Szczecin.

Sponsorzy cyklu: Subaru Import Polska, D.A.D Sportswear, Marina Club w Szczecinie.

Partnerzy cyklu: Miasto Szczecin, Miasto Świnoujście, Miasto Wolin, Miasto Kamień Pomorski, żaglownia Apollo Sails, Targi Wiatr i Woda, Magazyn Żagle i portal zagle.com.pl oraz Onet.pl

Organizatorem cyklu jest firma MT Partners przy współpracy z Polskim Związkiem Żeglarskim.

PMT jest patronem merytorycznym Klasy Omega w jej nowym projekcie Omega Match Cup.

Foto: Materiały prasowe PMT, autor: Robert Hajduk (1,2), Marek Wilczek (3)

Komentarze