Polacy w złotej grupie po pierwszej rundzie kwalifikacyjnej mistrzostw świata klasy 49er

0
391

Marsylia, Francja, 25.09.2013

Po pięciu wyścigach mistrzostw świata klasy 49er polska załoga Tomka Januszewskiego i Jacka Nowaka (AZS UWM Olsztyn) zajmuje trzydzieste siódme miejsce wchodząc tym samym do grupy czterdziestu pierwszych łódek, które od jutra będą się ścigać w złotej grupie drugiej rundy kwalifikacyjnej. W dniu dzisiejszym rozegrano trzy wyścigi, w których Januszewski i Nowak byli dziś szóści, osiemnaści i dziewiąci. Pozostałe polskie załogi będą dalej rywalizować w grupach srebrnej i brązowej.

Poranne chmury zwiastowały brak wiatru, więc organizatorzy oczekiwali nadejścia bryzy. Ostatecznie, podobnie jak wczoraj, zawodnicy wystartowali dopiero przed 13:00.

Kolejną Polską załogą w ogólnej klasyfikacji jest Przemek Filipowicz (YKP Gdynia) i Jacek Piasecki (SKŻ Sopot), którzy wywalczyli sobie czterdzieste drugie miejsce po wszystkich pięciu wyścigach pierwszej rundy finałowej.

Energa Sailing Team – Łukasz Przybytek z Pawłem Kołodzińskim (AZS AWFiS Gdańsk) w pierwszym wyścigu wplątała się niestety w sytuację kolizyjną z niemiecką załogą i straciła dużo miejsc, kończąc bieg na dwudziestej czwartej pozycji. Według instrukcji żeglugi obecnych regat, wyścig ten zakwalifikował się jednak do odrzucenia, co oznacza, że nie liczył się załodze do ogólnej punktacji. Przybytek z Kołodzińskim popłynęli dwa kolejne wyścigi lepiej (9, 11) i w ogólnej klasyfikacji zajmują obecnie pięćdziesiątą pierwszą lokatę.

Ostatnia Polska załoga w składzie Dominik Buksak (YKP Gdynia) i Grzegorz Goździk (AZS AWFiS Gdańsk) nie utrzymała wczorajszego wiatru w żaglach i po dzisiejszym dniu są na dalekiej siedemdziesiątej ósmej pozycji.

Po dzisiejszych wyścigach pozycję lidera straciła duńska załoga Jonasa Warrera i Petera Langa. Duńczycy są obecnie wiceliderami. Prowadzą Brytyjczycy Dylan Fletcher i Alain Sign, którzy wywalczyli dziś szesnaste, pierwsze i trzecie miejsce.

Jutro druga runda kwalifikacyjna. Złota grupa, w której ścigają się Januszewski i Nowak, ma do rozegrania cztery wyścigi. Grupy srebrna (Filipowicz i Piasecki oraz Przybytek i Kołodziński) i brązowa (Buksak i Goździk) będzie się ścigać w trzech wyścigach, z których wygrana załoga ma szansę znaleźć się kolejnego dnia w „wyższej” grupie – odpowiednio złotej lub srebrnej.

Program regat:

Czwartek 26.09                    – wyścigi drugiej rundy kwalifikacyjnej 49era i pierwszej rundy kwalifikacyjnej 49era FX, start 11:00

Piątek 27.09                         – półfinały, start 11:00

Sobota 28.09                       – półfinały, start 11:00

Niedziela 29.09                    – finały – wyścigi stylem teatralnym, start 12:00

 

49er Team Polska zaprasza do śledzenia regat:

 

Przygotowania i starty 49er Team Polska wspierają: PZŻ, Grupa Energa, Miasto Gdańsk, Trans-Żwir.

Komentarze