Pojedynek z czterokrotnym Mistrzem Świata – Bermuda Gold Cup

0
445

Polska załoga Henri Lloyd Racing z Rainmaker Yacht Club po spektakularnym awansie – pierwszym po Karolu Jabłońskim w zawodach tej rangi, w dniu dzisiejszym stoczyła zacięty pojedynek z czterokrotnym Mistrzem Świata – Ianem Williamsem (Wielka Brytania).

Co ciekawe skipper Ian Willams nie przegrał w tych regatach żadnego wyścigu. Fortuna mogła się odwrócić w potyczce z Polakami, gdyż kolejne wyścigi na mecie rozgrywały się o pół długości łodzi. Co prawda, polska załoga przegrywała starty, jedna zdecydowanie lepsze i szybsze prowadzenie jachtu na trasie, przede wszystkim na kursie spinakerowym, procentowało. Co zresztą doskonale podsumowali ogranizatorzy: „Ian Williams and his GAC Pindar crew also went through the Quarter Finals (…) against Poland’s plucky Marek Stanczyk and his Henri Lloyd Rainmaker Racing team. For Williams the racing was much closer. In both his matches today Stanczyk was over early and had to restart immediately putting him on the back foot. However on both occasions he managed to fight back into contention.

Przypomnijmy – Polacy awansowali do fazy pucharowej najbardziej prestiżowych regat na świecie – World Match Racing Tour – co ważne, dokonali tego jako druga załoga w historii polskiego żeglarstwa, wcześniej udało się to jedynie Karolowi Jabłońskiemu.

Jutro polską drużynę czekają mecze o miejsca 5-8. W serii play-off załoga zmierzy się z utytułowanym sternikiem Bjornem Hansenem. W tych zawodach nie ma słabych drużyn! Start został zapowiedziany został na 7:30 rano. Tak więc trzymamy kciuki!

 

W tegorocznej edycji regat, po raz piąty z rzędu w 107-letniej historii regat, startuje załoga z Polski – Henri Lloyd Racing z Rainmaker Yacht Club. Załoga składa się z utytułowanych żeglarzy: Marek Stańczyk (do niedawna najwyżej sklasyfikowany polski sternik w światowym rankingu, były Mistrz Polski), Jakub Pawluk (wielokrotny Mistrz Polski, medalista Mistrzostw Świata), Łukasz Kacprowski (były Mistrz Polski, zawodnik Pucharu Świata), Łukasz Stefaniuk (aktualny Mistrz Polski adwokatów, zawodnik Pucharu Świata).

 

Zwycięzcami Gold Cup do tej pory były ikony światowego żeglarstwa – min. Chris Dickson (NZL), Russell Coutts (NZL), Peter Gilmour (AUS), czy chyba najbardziej utytułowany obecnie żeglarz – Sir Ben Ainslie (GBR).

 

Wyniki z czwartego dnia (Grupa 2):

Stage 6 Argo Group Gold Cup, Alpari World Match Racing Tour:

Semi Finals

Taylor Canfield (ISV) US One vs Johnie Berntsson (SWE) Stena Sailing Team

Ian Williams (GBR) GAC Pindar vs Eric Monnin (SUI) Swiss Match Race Team

 

5th-8th Place Play-off

Marek Stanczyk (POL) Henri Lloyd Rainmaker Racing vs Bjorn Hansen (SWE) Hansen Sailing Team

Pierre-Antoine Morvan (FRA) Vannes Agglo Sailing Team vs Staffan Linberg (FIN) Alandia Sailing

 

Więcej szczegółów na:

http://pawlukracing.com/

http://www.wmrt.com/component/wmrt/event_results/97.html   

http://www.wmrt.com/mobile-news/headlines/12424-tour-card-holders-crash-out.html

http://bermudagoldcup.com/skippers

Transmisja LIVE z wody będzie dostępna w kilku telewizjach na całym świecie na stronie www.wmrt.com oraz re-transmisja na kanale Sport Klub.

 

Bermuda Gold Cup to jedne z najstarszych regat na naszym globie. Trofeum, ufundowane przez Króla Edwarda VII ma już ponad 100 lat. W match-racingu tak długą historią mogą poszczycić się jedynie Regaty o Puchar Ameryki!

 

Zawody mają status „ISAF Special Event” Międzynarodowej Federacji Żeglarstwa – na całym świecie są tylko trzy takie imprezy. Regaty to również jedna z kilku imprez World Match Racing Tour – cyklu najważniejszych regat meczowych świata. Regaty mają Grade WC – najwyższy z możliwych, zarezerwowany jedynie dla Mistrzostw Świata i właśnie WMRT.

 

Match racing to najbardziej widowiskowa i dynamiczna formuła regat żeglarskich. Zawody polegają na krótkich kilkunastominutowych wyścigach jeden na jednego. W tej samej formule rozgrywa się prestiżowe regaty o Puchar Ameryki i World Match Tour. O wynikach decyduje system eliminacji oparty na zasadzie walki każdy z każdym, zakończony fazami play-off prowadzącymi do finału. Wyścigi rozgrywane są bardzo blisko brzegu – widzowie mogą bardzo dokładnie śledzić ich przebieg.

Komentarze