Podsumowanie sezonu regatowego klasy 505

0
533

Kolejny udany sezon regatowy klasy 505 zakończony. Prezentujemy krótkie podsumowanie tego, co wydarzyło się na wodzie i na brzegu.

Sezon 2014 rozpoczął się już w marcu corocznym, dwudniowym szkoleniem regatowym organizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Klasy 505. W spotkaniu wzięło udział około 50 żeglarzy z klas 505, Omega i Korsarz. Szkolenie prowadził Rafał Sawicki, wieloletni zawodnik w klasie 470, były trener Kadry Narodowej a obecnie jeden z najbardziej utytułowanych match-racerów w Polsce.

Rozegrano sześć imprez zaliczanych do Pucharu Polski Klasy 505. Wszystkie imprezy odbyły się w zaplanowanych terminach. W ciągu całego sezonu, tylko jednego dnia odwołano wyścigi ze względu na niesprzyjające warunki wiatrowe, co potwierdza odpowiedni dobór akwenów, na których rozgrywamy nasze regaty. „Pięścetpiątki” ścigały się w Gdyni, Zbąszyniu, Gdańsku, Kiekrzu, Sopocie oraz Warszawie.

Na regatowych trasach, pojawiło się aż pięć nowych załóg. Dołączają do nas ekipy doświadczone w innych klasach żeglarskich, ale również koledzy, którzy stawiają pierwsze kroki w świecie żeglarskim. Cieszymy się, że grono sympatyków klasy 505 dynamicznie się powiększa. Dbamy o to, aby każdej załodze zapewnić pełne wsparcie merytoryczne i techniczne.

W klasyfikacji Pucharu Polski zwyciężyła załoga Bartosz Makała i Łukasz Skrzycki (Narwal Sails). Na miejscu drugim uplasowała się ekipa Grawer Group (Przemysław Zagórski i Piotr Juckiewicz). Miejsce trzecie zajęli Jarosław Grabowski i Michał Olko. Należy nadmienić, iż wszystkie trzy załogi reprezentują Yacht Klub Stal Gdynia.  Ogółem w całym cyklu Pucharu Polski wzięło udział 29 zespołów.

Najważniejszą imprezą Pucharu Polski były Mistrzostwa Polski, które rozegrano w Sopocie przy współpracy z Sopockim Klubem Żeglarskim. W regatach wzięło udział 25 załóg (w tym 4 załogi z Niemiec). Regaty wygrała mieszana polsko-niemiecka załoga Rafał Sawicki/Holger Jess (Holger jest klikurotnym zdobywcą tytułu Mistrza Świata), natomiast tytuł Mistrza Polski zdobyła załoga Bartosz Makała i Łukasz Skrzycki.

W roku 2014 klasa 505 była również reprezentowana w Mistrzostwa Polski Skiff and Dinghy. W regatach startowało 18 jachtów różnych klas (Laser 5000, Hornet, Nautica 450, Omega, Topper ISO, Korsarz i 505). Spośród wszystkich konstrukcji „pięćsetpiątka” okazała się zdecydowanie najszybsza. Zwyciężyła załogi Bartosz Makała / Łukasz Skrzycki oraz Mateusz Jura / Bartek Chroł. Załoga Mariusz Michalski / Piotr Duma zajęła piąte miejsce.

Trzy załogi reprezentowały polską flotę na w Mistrzostwach Świata organizowanych w Kilonii. Regaty rozegrano przy bardzo silnym wietrze. Załoga POL 8802 Mateusz Jura / Bartosz Chroł zajęła 103 miejsce, POL 8358 Karol Milewski / Bartek Milewski 127 miejsce i POL 8665 Marcin Panek / Przemysław Rzepecki 132 miejsce na 154 sklasyfikowane ekipy.

Trzy jachty klasy 505 wystartowały w regatach o Błękitną Wstęgę Zatoki Gdańskiej. W kategorii jachtów mieczowych dwa pierwsze miejsca zajęły załogi startujące na 505. Pięśtepiątki startowały także w wielu lokalnych imprezach zajmując czołowe lokaty.

Praktycznie na każdych regatach Polskie Stowarzyszenie Klasy 505 udostępniało jacht zainteresowanym osobom. Dzięki temu, osoby spoza klasy, mogły uczestniczyć w regatach i zapoznać się z charakterystyką „pięćsetpiatki”.

W listopadzie załoga Makała / Skrzycki wzięła udział w dwudniowym treningu prowadzonym przez duńską załogę Jana Saugmanna (dwukrotny Mistrz Świata) i Jakoba Karbo. Tego typu działania pomagają nam budować poziom sportowy polskiej floty. Potwierdza to również otwartość utytułowanych, światowych zawodników do dzielenia się wiedzą.

Po raz pierwszy w regatach brały udział jednostki zbudowane w Polsce przez stocznię Blue-Blue. Zdobywcy Pucharu Polski żeglowali na jednostce z polskiej stoczni, wyposażonej w żagle i płetwy polskiej produkcji.

Zawodnicy klasy 505 kontynuują również projekty techniczne mające na celu przygotowanie kolejnych polskich elementów wyposażenia jachtów. W wyniku współpracy z żaglownią Narwal Sails przygotowano komplet żagli do 505 oraz pełen zestaw pokrowców na jacht i ekwipunek. Przy współpracy Janem Saugmannem oraz firmą eXploder opracowano nowoczesną płetwę sterową i mieczową.  Coraz szersze zaplecze techniczne zwiększy dostępność nowego sprzętu oraz pozwoli obniżyć koszty wyposażenia jachtów.

W sezonie 2014 działalność Polskiego Stowarzyszenia Klasy 505 wspierały firmy Narwal Sails, North Sails, YLE Inżynierowie, Grawer Group, iwiatromierz.pl, Sailovnia, Mule Bar oraz Yacht Klub Stal Gdynia.

W przyszłym roku planowana jest organizacja 6 imprez Pucharu Polski. Mistrzostwa Polski zostaną rozegrane we wrześniu, w Pucku. Polskie załogi wezmą również udział w Mistrzostwach Europy, które odbędą się w sierpniu w Szwecji. Mistrzostwa Świata klasy 505 zostaną rozegrane w marcu, w RPA.

Pomimo iż sezon regatowy został zakończony, korzystając z dobrej pogody, część załóg wciąż trenuje. Zawodnicy deklarują, iż na wodzie będą pojawiać się aż do pierwszych lodów.