Pod żaglami edukacji morskiej

0
419

Od ponad 15 lat „płyną” dobrym kursem, ze szkoły na morze, z młodymi ludźmi u steru, pod żaglami edukacji morskiej. Właśnie we wtorek 29 listopada br. odbyła się specjalna, jubileuszowa  gala z okazji 15-lecia Szczecińskiego Programu Edukacji Morskiej, z udziałem blisko 200 osób, młodzieży, nauczycieli, władz i przyjaciół Programu.

Aula Pałacu Młodzieży rzeczywiście stała się z tej okazji jedną, wspólną „załogą”, a najpierw zabrali nas na morze mali „marynarze” z PP nr 65, potem chłopcy z  ZSTiM, i młodzi artyści z Pałacu Młodzieży, z zespołów wokalno-tanecznych „Efekt”, „Tempo” i „Markato”. Doskonałym uzupełnieniem programu artystycznego była świetna, jubileuszowa prezentacja multimedialna, a na część oficjalną złożyły się m.in. wystąpienia Zastępcy Prezydenta Miasta Krzysztofa Soski, Dyrektora Wydziału Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Jerzego Serdyńskiego, i Prezesa ZOZŻ Zbigniewa Zalewskiego. Wzruszające podziękowania dla wszystkich organizatorów Programu – w imieniu młodzieży i nauczycieli, na ręce Wiesława Seidlera, od początku pomysłodawcy i koordynatora Programu – złożyła jedna z Opiekunów SKEM Grażyna Hrycyna.

Dalej specjalne podziękowania dla 12 osób, które szczególnie przyczyniły się do rozwoju i ugruntowania pozycji Programu na morskiej mapie Szczecina, Pomorza Zachodniego i kraju – w imieniu Prezydenta Miasta – przekazał Krzysztof Soska; były to stylizowane statuetki przypominające sylwetkę miejskiego, flagowego jachtu „Daru Szczecina”.  Kolejnym osobom, które szczególnie przyczyniają się do promocji i sukcesów naszego Programu i szczecińskiego żeglarstwa, corocznie przyznawane są – od 2010 roku – „Honorowe Wyszaki Szczecińskiego Żeglarstwa i Edukacji Morskiej”. Rok temu wręczono je 25 osobom, teraz – podczas Gali – kolejnymi „Wyszakami” uhonorowano  najlepszych nauczycieli, Opiekunów SKEM o najdłuższym stażu w Programie,  a także m.in. prezydenta Piotra Krzystka.  Warto dodać, że pamiątkowe „Wyszaki” mają formę stylizowanego dzwonu okrętowego, na którym naprawdę można wybijać „szklanki”.

Podziękowań i upominków było zresztą jeszcze więcej. Od kilku lat – już tradycyjnie – są to również  oryginalne zdjęcia na płótnie z  naszych rejsów i wypraw, a tym razem otrzymało je kolejnych 15 osób (wszyscy na zdjęciach).   Na koniec uroczystości wystąpili „szantujący” nauczyciele z zespołu „Pół żartem – na serio”, by „pożeglować” razem z wszystkimi i obdarować wiązankami kwiatów wyróżnionych gości… Gala była też okazją do spotkania się byłych i aktualnych Opiekunów SKEM, a także organizatorów i realizatorów Programu, rozmowy trwały długo. Jedną z pamiątek – dla wszystkich – był Jubileuszowy Zeszyt Edukacji Morskiej – „Nasz Program i nasze rejsy – 1995-2011”, z tekstami i zdjęciami Wiesława Seidlera.

Dodatkowe informacje o Programie: Pracownia Edukacji Morskiej, Pałac Młodzieży, sala 102, al. Piastów 7, 70-327 Szczecin, Wiesław Seidler, tel. (508) 180-035, www.palac.szczecin.pl edumorska@palac.szczecin.pl

Tekst: Wiesław Seidler
Zdjęcia: Tomasz Seidler

Komentarze