Piotr Kula zwycięzcą Europejskiej Ligi Mistrzów

0
898

Piotr Kula dokonał historycznego wyczynu zostając pierwszym zwycięzcą cyklu Europejskiej Ligi Mistrzów w klasie Finn. W kończących cykl regatach Semaine Olympique Francaise 2013 zawodnik z Biskupca zajął trzecie miejsce dzięki czemu w łącznej klasyfikacji Ligi wyprzedził prowadzącego do tej pory Brytyjczyka Marka Andrewsa.

Rywalizacja o końcowy triumf w Europejskiej Lidze Mistrzów trwała niemal do ostatnich metrów wyścigu medalowego, do którego Kula przystępował na czwartym miejscu ze stratą trzech punktów do Andrewsa. Wiadomym było, że kto zajmie wyższe miejsce w regatach we Francji zostanie zwycięzcą Ligi. Mimo tak dużej presji jaką byłą perspektywa wygrania cyklu, Piotr żeglował znakomicie i cały czas kontrolował swojego najgroźniejszego rywala. Czwarte miejsce na mecie przy ósmym zawodnika z Wielkiej Brytanii dało naszemu żeglarzowi awans na trzecie miejsce regat w La Rochelle i upragnione zwycięstwo w całej Europejskiej Lidze Mistrzów.

Klepacka znowu na szczycie.

Znakomicie spisali się również nasi windsurferzy. Zwycięstwo w klasie RS:X kobiet odniosła powracająca do międzynarodowej rywalizacji Zofia Klepacka (YKP Warszawa), a piąte miejsce zajęła Maja Dziarnowska (SKŻ Ergo Hestia Sopot).

Wśród panów triumfował Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk), trzecie miejsce zajął Przemysław Miarczyński, a szóste Paweł Tarnowski (obaj SKŻ Ergo Hestia Sopot).

Ze względu na brak startów w większości regat nasi zawodnicy klasy RS:X w łącznej klasyfikacji Europejskiej Ligi Mistrzów zajęli dalsze pozycje.

 

Wyniki regat Semaine Olympique Francaise 2013 – La Rochelle:

http://sof.ffvoile.com

 

Wyniki Europejskiej Ligi Mistrzów:

http://events.sailracer.org/eventsites/content.asp?id=31616&eventid=160000&templ=160000_full

Europejska Liga Mistrzów w La Rochelle na półmetku

Po trzecim dniu regat Semaine Olympique Francaise 2013 – finału Europejskiej Żeglarskiej Ligi Mistrzów klasą samą dla siebie są polskie zawodniczki i zawodnicy w klasie RS:X. W klasie Finn Piotr Kula znajduje się na czwartej pozycji.

W damskim RS:X odbyło się 8 wyścigów z czego trzy wygrała powracająca do międzynarodowej rywalizacji Zofia Klepacka (YKP Warszawa). W pozostałych wyścigach nie wypadała poza pierwszą piątkę, co w sumie daje jej pewne prowadzenie. Niewiele gorzej spisuje się Maja Dziarnowska (SKŻ Ergo Hestia Sopot), która zajmuje drugą pozycję. Dziesiąta jest Gosia Białecka (SKŻ Ergo Hestia Sopot).

U panów również trzy biegi padły łupem Piotra Myszki (AZS AWFiS Gdańsk), który ma aż 13 punktów przewagi nad drugim w klasyfikacji Francuzem Julien Bontemps. Trzeci jest Przemek Miarczyński, a szósty Paweł Tarnowski (obaj SKŻ Ergo Hestia Sopot).

W klasie Finn na dobrej czwartej pozycji znajduje się Piotr Kula.

obraz nr 1

Piotr podzielił się z nami swoimi wrażeniami.

Regaty wkraczają w decydującą fazę. Został już tylko jeden dzień eliminacji i pojutrze wystartujemy w Wyścigu Medalowym dla pierwszej dziesiątki. Za nami już siedem ciężkich wyścigów a w czołówce różnice punktowe są niewielkie. Po wczorajszych trzech silnowiatrowych wyścigach, podczas których moje niedawno kontuzjowane kolano błagało o litość, liczyłem dziś na słabszy wiatr. Sprawdziło się połowicznie, bo rano wiało dość mocno i przycichło dopiero przed drugim startem. W pierwszym wyścigu
popełniłem kilka błędów przez co zaliczyłem swój najgorszy rezultat regat – ósme miejsce. Przemyślałem co się zdarzyło, dlaczego pomimo ciągłego kontaktu z czołówką, nie udało mi się ich ograć. Zweryfikowałem nieco strategię rozgrywania walki i dało to świetny rezultat. Drugi wyścig zacząłem na trzeciej pozycji, a po kilku dobrych decyzjach wyszedłem na prowadzenie i nie oddałem go do mety. Jakub Marciniak dziś zanotował lekki spadek i plasuje się na jedenastym miejscu.

Korzystając z tego, że skończyliśmy dziś wyścigi wyjątkowo wcześnie, popłynęliśmy pod stare fortyfikacje portu La Rochelle i właśnie stamtąd jest załączone zdjęcie.

Trzymajcie kciuki za jak najwięcej wyścigów jutro, bo jest o co walczyć!

Pozdrawiam
Piotr Kula POL 17

STRONA REGAT Z WYNIKAMI

Europejska Liga Mistrzów – ostatnia odsłona

Ruszyły finałowe regaty Europejskiej Ligi Mistrzów w La Rochelle we Francji.

W klasie Finn Polskę reprezentują Jakub Marciniak, aktualny Mistrz Polski juniorów oraz Piotr Kula, Mistrz Polski seniorów pod okiem trenera Andrzeja Piaseckiego.

Piotr Kula jest aktualnie drugi w klasyfikacji generalnej cyklu a w regatach po dzisiejszych dwóch wyścigach plasuje się na trzeciej pozycji. Dla Jakuba Marciniaka to pierwszy start w regatach ligi i ten debiut zaliczy do udanych, ponieważ po dzisiejszym dniu zajmuje 11. pozycję.

Do La Rochelle przyjechała europejska czołówka a wyrównany poziom sprawia, że różnice odległości między zawodnikami na mecie są niewielkie. Dodatkowo akwen zawodów cechuje się trudnymi warunkami nautycznymi. Kręte wiatry i silne prądy (różnica poziomu wody sięga 6 metrów) nie ułatwiają zadania.

Regaty potrwają do niedzieli.

Fot. Archiwum Narodowej Kadry Klasy Finn.

Źródło: http://sport.pya.org.pl  

Komentarze