Pierwszy samodzielny rejsy – Mazury

0
316
Zwykle po zdobyciu patentu żeglarza jachtowego przychodzi moment w którym decydujemy się na zorganizowanie swojego Pierwszego Samodzielnego Rejsu. Spraw do ogarnięcia jest kilka, a tym razem nie będzie nad nami czuwał instruktor gotowy udzielić pomocy i odpowiedzi na każde pytanie. Warto do tego pierwszego rejsu dobrze się przygotować, żeby stał się miłym wspomnieniem, a nie traumą dla sternika i załogi. Bez względu w jakiej szkole robiłeś kurs i ile on trwał pamiętaj- nie potrafisz jeszcze żeglować! Znasz podstawy dające Ci szanse na poszerzanie umiejętności. Dobrym pomysłem jest zabranie na swój pierwszy mazurski rejs kogoś doświadczonego – nie ma nic gorszego niż zupełnie zielona załoga i Twoja niepewność. Polecamy jako sekundanta zabrać kolegę/koleżankę z kursu – co dwie głowy to nie jedna!
 
Załoga
Ma kluczowy wpływ na klimat każdego rejsu. Będzie Ci łatwiej gdy na tym pierwszym rejsie będziesz zajmował się żeglowaniem, a nie usilnym dbaniem o dobra atmosferę w załodze. Zabierając znajomych czy rodzinę na rejs przypomnij sobie swój pierwszy pobyt na jachcie – ile było nowych dla Ciebie rzeczy? Mała przestrzeń, wspólne koje, brak łazienki… i do tego te wszystkie linki i sprzęty na pokładzie. Będzie sympatyczniej gdy załoga będzie miała podobne podejście do rejsu co ty – ustal czy chcą pływać turystycznie, rekreacyjne czy sportowo (z portu do portu imprezując i spiąć do południa). Przed rejsem wytłumacz jakie są twoje obowiązki i ze na wodzie musza słuchać Twoich poleceń, ustal zasady co do alkoholu i zakładania kamizelek ratunkowych – aby w sytuacji awaryjnej nie pojawiły się zbędne dyskusje. 
 obraz nr 1

Jacht 
Organizując rejs będziesz musiał znaleźć idealny jacht. Zdecydowanie polecamy korzystanie z firm czarterowych istniejących na rynku od kilku lat. Przekażą Ci jednostkę w dobrym stanie technicznym, zapewnia serwis na trasie rejsu. Zapoznaj się z opiniami na forach żeglarskich, możesz również zapytać instruktora, który Cię szkolił o jego polecenia. Jachty z większych firm mogą być droższe, ale rezerwując odpowiednio wcześnie można uzyskać dobrą cenę. Wierzcie mi – nie chcecie pływać jachtem na którym nie ma komór wypornościowych, a jaskółki został przykręcone na wylot do kadłuba (niestety takie obrazki się zdarzają). Niestety wielu właścicieli jachtów dających je w czarter zdecydowało się na taka formę biznesu, nie z pasji do żeglowania, ale z powodów czysto finansowych. 
 
Trasa
Przygotuj wcześniej plan swojego rejsu przewidując różne warunki pogodowe. Pozbieraj informacje o portach, które chcesz odwiedzić – gdzie jest sklep, tawerna, jak wyglądają urządzenia cumownicze (czy są boje, muringi czy Y-bomy). Taki reaserch przyda się zwłaszcza jeśli planujesz plynać w nowe miejsca. Przed samym rejsem – przejrzyj na spokojnie notatki z kuru. Przypomnij sobie przepisy, znaki. To nie zajmie Ci dużo czasu, a znacznie poprawi Twoja pewność siebie. Zabierz też ze sobą podręcznik żeglarski. Twoja załoga na pewno chętnie do niego zajrzy, a Ty będziesz mógł na bieżąco sprawdzać zapomniane informacje. Powiedz załodze jak się spakować, ze warto mieć czapkę i szalik bo na wodzie wieje, a wieczorami może być zimno. Pokaz im zdjęcia jachtu – będzie mniejszy szok na kei:)
 
Lista wyposażenia na pierwszy kapitański – mazurski rejs:
– rozdzielacz do prądu 230V/12V
– kombinerki / multitool
– kółeczka do zabezpieczenia przetyczek
– „krawatówka”
– podręcznik z kursu żeglarskiego
– mapa akwenu
 
 

Komentarze