Pierwszy samodzielny rejs po Mazurach

0
1850
Mazury są niezwykle przyjaznym miejscem do rozpoczęcia przygody z żeglarstwem. Dobra infrastruktura, łatwy dostęp do wypożyczalni, przyjazne akweny wodne. Rejs po Mazurach to doskonały pomysł na wolny weekend czy dłuższy urlop. Poniżej opisujemy jak zaplanować rejs po Mazurach oraz prezentujemy kilka wskazówek przed pierwszym samodzielnym rejsem po Mazurach. 

Pierwszy rejs po Mazurach

Zwykle po zdobyciu patentu żeglarza jachtowego przychodzi moment w którym decydujemy się na zorganizowanie swojego Pierwszego Samodzielnego Rejsu. Spraw do ogarnięcia jest kilka, a tym razem nie będzie nad nami czuwał instruktor gotowy udzielić pomocy i odpowiedzi na każde pytanie. Warto do tego pierwszego rejsu dobrze się przygotować, żeby stał się miłym wspomnieniem, a nie traumą dla sternika i załogi. Bez względu w jakiej szkole robiłeś kurs i ile on trwał pamiętaj- nie potrafisz jeszcze żeglować! Znasz podstawy dające Ci szanse na poszerzanie umiejętności. Dobrym pomysłem jest zabranie na swój pierwszy mazurski rejs kogoś doświadczonego – nie ma nic gorszego niż zupełnie zielona załoga i Twoja niepewność. Polecamy jako sekundanta zabrać kolegę/koleżankę z kursu – co dwie głowy to nie jedna!

Załoga na rejs

Ma kluczowy wpływ na klimat każdego rejsu. Będzie Ci łatwiej gdy na tym pierwszym rejsie będziesz zajmował się żeglowaniem, a nie usilnym dbaniem o dobra atmosferę w załodze. Zabierając znajomych czy rodzinę na rejs przypomnij sobie swój pierwszy pobyt na jachcie – ile było nowych dla Ciebie rzeczy? Mała przestrzeń, wspólne koje, brak łazienki… i do tego te wszystkie linki i sprzęty na pokładzie. Będzie sympatyczniej gdy załoga będzie miała podobne podejście do rejsu co ty – ustal czy chcą pływać turystycznie, rekreacyjne czy sportowo (z portu do portu imprezując i spiąć do południa). Przed rejsem wytłumacz jakie są twoje obowiązki i ze na wodzie musza słuchać Twoich poleceń, ustal zasady co do alkoholu i zakładania kamizelek ratunkowych – aby w sytuacji awaryjnej nie pojawiły się zbędne dyskusje.
 

Jacht na rejs po Mazurach

Organizując rejs będziesz musiał znaleźć idealny jacht. Zdecydowanie polecamy korzystanie z firm czarterowych istniejących na rynku od kilku lat. Przekażą Ci jednostkę w dobrym stanie technicznym, zapewnia serwis na trasie rejsu. Zapoznaj się z opiniami na forach żeglarskich, możesz również zapytać instruktora, który Cię szkolił o jego polecenia. Jachty z większych firm mogą być droższe, ale rezerwując odpowiednio wcześnie można uzyskać dobrą cenę. Wierzcie mi – nie chcecie pływać jachtem na którym nie ma komór wypornościowych, a jaskółki został przykręcone na wylot do kadłuba (niestety takie obrazki się zdarzają). Niestety wielu właścicieli jachtów dających je w czarter zdecydowało się na taka formę biznesu, nie z pasji do żeglowania, ale z powodów czysto finansowych.

Trasa rejsu

Przygotuj wcześniej plan swojego rejsu przewidując różne warunki pogodowe. Pozbieraj informacje o portach, które chcesz odwiedzić – gdzie jest sklep, tawerna, jak wyglądają urządzenia cumownicze (czy są boje, muringi czy Y-bomy). Taki reaserch przyda się zwłaszcza jeśli planujesz płynąć w nowe miejsca. Przed samym rejsem – przejrzyj na spokojnie notatki z kuru. Przypomnij sobie przepisy, znaki. To nie zajmie Ci dużo czasu, a znacznie poprawi Twoja pewność siebie. Zabierz też ze sobą podręcznik żeglarski. Twoja załoga na pewno chętnie do niego zajrzy, a Ty będziesz mógł na bieżąco sprawdzać zapomniane informacje. Powiedz załodze jak się spakować, ze warto mieć czapkę i szalik bo na wodzie wieje, a wieczorami może być zimno. Pokaz im zdjęcia jachtu – będzie mniejszy szok na kei:)

Lista wyposażenia na pierwszy kapitański – mazurski rejs:

– rozdzielacz do prądu 230V/12V
– kombinerki / multitool
– kółeczka do zabezpieczenia przetyczek
– „krawatówka”
– podręcznik z kursu żeglarskiego
– mapa akwenu

Komentarze