Pierwsze żaglowce przy Wałach Chrobrego

0
311

Cieszą oko każdego miłośnika morza, najpiękniejsze są pod pełnymi żaglami, ale także w portach są chętnie oglądane i zwiedzane. Wyjątkowo okazale prezentują się przy naszych Wałach Chrobrego, niestety nie stale, rzadko na roboczo, częściej wtedy, gdy są zapraszane na specjalne okazje, jak na najbliższe szczecińskie – już od piątku – tradycyjne Dni Morza.

Jako pierwsza z „białych ptaków oceanów” przycumowała holenderska brygantyna „Wytske Eelkje”, a dzisiaj dołączył nasz największy żaglowiec szkolny „Dar Młodzieży” (oba na zdjęciu). „Dar” powitany został najpierw przy stacji pilotów Urzędu Morskiego hymnem narodowym i salutem branderowym, potem przy Wałach Chrobrego, gdzie czekała orkiestra żeńska „Olimpia” i delegacja uczniów z naszej „morskiej” Szkoły Podstawowej nr 56 im. legendarnego „Kapitana Kapitanów” kpt.ż.w. Konstantego Maciejewicza, wieloletniego Komendanta „Lwowa” i „Daru Pomorza”, poprzedników „Daru Młodzieży”. Na przybycie „Dara” czekały też przede wszystkim rodziny uczniów szczecińskiego Technikum Morskiego przy ZSTiM, którzy od dwóch tygodni odbywają na pokładzie żaglowca praktykę morską. Oficjalnie „Dar” został przywitany przez przedstawiciela miasta Jerzego Raduchę, kierownika Biura ds. Morskich, organizatora Dni Morza. „Dar Młodzieży” pozostanie przy Wałach do piątku, kiedy na jogo miejscu przycumuje największy na świecie żaglowiec szkolny – rosyjski „Sedov”. Jak zwykle można zwiedzać pokład „Dara” – codziennie, w godz. 14.00-20.00. Jutro na godz. 11.30 zapowiedziana jest na żaglowcu konferencja prasowa.

„Dar Młodzieży” powróci do nas pod koniec czerwca i uświetni – w nocy z 30 czerwca na 1 lipca – wielką galę z okazji objęcia przez Polskę prezydencji w UE. Do szkolnej załogi „Dara” dołączy też wtedy 20-osobowa grupa uczniów i studentów ze Szczecina, stanowiąca część oficjalnej reprezentacji naszego miasta na trasie tegorocznych słynnych międzynarodowych regat The Tall Ships Races. Na razie młodzi zeglarze z naszej reprezentacji przechodzi szkolenia, już dzisiaj spotkają się też z Komendantem „Daru Młodzieży” kpt.ż.w. Arturem Królem.  „Dar Młodzieży”, m.in. z nimi na pokładzie, ruszy ze Szczecina na trasę regat 1 lipca; w drodze na regaty jest już – przypomnę – nasz „Dar Szczecina”, na pokładzie którego będzie pozostała część reprezentacji. Zapraszamy na Wały miłośników żagli i żaglowców…

Tekst i zdjęcia: Wiesław Seidler

Komentarze