Pierwsze Regaty o Puchar Mariny Elbląg zakończone

0
722

 

Sukcesem zakończyły się odbywające się w miniony weekend (18-19 czerwca) regaty żeglarskie Puchar Mariny Elbląg 2016 – długodystansowe regaty wokół Zalewu Wiślanego. Mimo niekorzystnych warunków wiatrowych panujących w piątek, nie spełniły się obawy organizatorów o niską frekwencję, a na starcie zjawiły się dwadzieścia trzy załogi gotowe, by współzawodniczyć w najdłuższych wyścigach regatowych w regionie.

 

Jachty startujące w regatach zostały podzielone na trzy grupy startowe, a organizatorzy dla każdej z tych grup przewidzieli odrębną trasę. Podczas wyścigów panowały zmienne warunki wiatrowe, co tylko urozmaiciło żeglarskie zmagania. Wszystkie grupy startowe pokonały całą zaplanowaną trasę, a wyniki przedstawiają się następująco:
     
     Grupa I
     I miejsce – Janusz Rutkowski z załogą na jachcie „Irbis”, 
     II miejsce – Sebastian Nienadowski z załogą na jachcie „Palomino”,
     III miejsce – Tomasz Siekierko z załogą na jachcie „Kaper”.
     Grupa II
     I miejsce – Sergei Zhadobko z załogą na jachcie „Vega”,
     II miejsce – Ryszard Seroka z załogą na jachcie „Berbeć II”,
     III miejsce – Sławomir Kwiatkowski z załogą na jachcie „Błękitna Bryza”.
     Grupa III
     I miejsce – Tomasz Makowski z załogą na jachcie „2 easy”,
     II miejsce – Stanisław Justyński z załogą na jachcie „Strefa Ciszy 2”,
     III miejsce – Jarosław Barkowski z załogą na jachcie „Kareta II”
     Nagrody specjalne otrzymali Daria Rybarczyk, jako jedyna kobieta prowadząca jacht w regatach, a także Tomasz Makowski prowadzący jacht 2 easy, który najszybciej pokonał trasę wyścigu i jako pierwszy zameldował się na mecie regat. Wyróżnienie organizatorów otrzymał Tomasz Szczepański, kapitan jachtu Souvenir, którego determinacja w dotarciu na regaty była godna pochwały. Tomek nie mógł przepłynąć z Elbląga na Zalew Wiślany, ponieważ ze względu na wiatr i niski stan wody most pontonowy w Nowakowie nie był otwierany. Podjął więc decyzję o złożeniu masztu i przeprawie przez Kanał Jagielloński i rzekę Nogat. Co prawda, przechodząc pod mostem urwał wiatromierz, ale na regatach się zjawił. 
     Patronat honorowy nad Pucharem Mariny Elbląg objęli: prezydent Miasta Elbląg – Witold Wróblewski, starosta elbląski – Maciej Romanowski, starosta braniewski – Leszek Dziąg, burmistrz miasta Krynica Morska – Krzysztof Swat, a także senator RP – Jerzy Wcisła. 
     Podczas ceremonii zakończenia regat w hotelu Kahlberg w Krynicy Morskiej zwycięzcom wręczono puchary, wszystkim uczestnikom nagrody, a organizatorzy podziękowali żeglarzom za przybycie oraz wspólną rywalizację zgodną z zasadami fair play i zaprosili na kolejną edycję Pucharu Mariny Elbląg, która już za rok.

Adam K. Kapczyński, Stowarzyszenie Jachklubu Elblągu 

Komentarze