Pierwsze „Morskie Regaty Szantmenów” za nami !!!

0
652

W sobotę czwartego sierpnia przy pięknej słonecznej pogodzie odbyły się pierwsze Morskie Regaty Szantmenów. 

Organizatorem regat był Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski, XXVII Bałtycki Festiwal Piosenki Morskiej 2012 i targi żeglarskie Wiatr i Woda. Szantmeni ścigali się na wysokiej klasy jachtach regatowych klasy Diamand 3000 udostępnionych przez Przemysława Tarnackiego, na których ścigają się zawodnicy z pierwszej dwudziestki Światowego Rankingu ISAF regat meczowych Pucharu Świata grade 1 w Sopocie.

Od pierwszego wyścigu trwała zacięta walka na trasie pomiędzy osobami, które tak pięknie śpiewają nam o morzu i żeglarstwie. Ciekawostką regat jest fakt, iż na starcie stanęła załoga składająca się z pracowników wydziału kultury Urzędu Miasta Gdyni, nazywając się „Kulturalni”. W regatach wystartowało sześć załóg składających się z szantmenów biorących udział w XXVII Bałtyckim Festiwalu Piosenki Morskiej 2012. Ostatecznie zwyciężyła załoga Grzegorza Tyszkiewicza „GooRoo” z Gdyni, drugie miejsce zajęła załoga „Mietek Folk” z Olsztyna, a na ostatnim stopniu podium stanęła właśnie załoga „Kulturalnych” z Gdyni. Pozostawiły one za sobą załogę „Prawdziwe Perły” reprezentujących Tychy i ekipę szantmenów z pozostałych zespołów biorących udział w XXVII Bałtyckim Festiwalu Piosenki Morskiej 2012, którzy odważyli się na start w regatach, a zapisanych przez sędziego głównego regat Jerzego Sawickiego jako zespół „Nieznany”. Ostatnie miejsce tym razem zajęła załoga składająca się z zespołu szantmenów „Atlantyda” pochodzącego z Warszawy, Sanoka i Gdyni.

Była to pierwsza edycja regat i mamy nadzieję, że wpiszą się one na stałe w kalendarz ważnych wydarzeń żeglarskich w następnych latach. Zespoły startujące w tej edycji już zapowiedziały rewanż w następnym roku, na co bardzo liczymy!

 

Komentarze