Pierwsi już za równikiem

0
370

Liderzy floty Mini 6.50 w nocy przecięli równik i znaleźli się na półkuli południowej. Całość stawki rozciąga się jednak na przestrzeni prawie tysiąca mil morskich, a wciąż niestabilne i zmienne warunki meteorologiczne strefy okołorównikowej utrudniają żeglugę wszystkim. Radek Kowalczyk na jachcie 790 CALBUD zajmuje 27 pozycję w klasyfikacji jachtów prototypowych. Od wczoraj Kowalczyk znajduje się w strefie niewielkich układów burzowych, które mogą przynosić chwilami silny wiatr, a po przejściu burzy gwałtowny spadek jego prędkości prawie do zera.

Żegluga w rejonie wciąż zmieniającej swoje położenie międzyzwrotnikowej strefy zbieżności jest więc niezwykle frustrująca i wystawia na próbę cierpliwość sterników oraz solidność jachtów. Na dziś prognozowany jest wzrost prędkości wiatru i wciąż występujące układy burzowe.

Tymczasem pierwsze cztery jachty znajdują się już za równikiem i niebawem wejdą w strefę pasatów, stabilnych wiatrów umożliwiających szybką żeglugę w stronę brzegów Brazylii.

Ci z żeglarzy, którzy po raz pierwszy przekraczają tę granicę pomiędzy półkulą północną a południową, świętują to wydarzenie. Thomas Normand (787 – Financiere de l’Echiquier) na tę okazję ma ze sobą na pokładzie słodycze, zachowane specjalnie na tę okazję. Nie wiadomo, jak wyglądają orzechy w czekoladzie po dłuższej podróży jachtem w tropikalnych temperaturach. Ale na pewno są wielkim przysmakiem i podkreślają wyjątkowość chwili. Radek Kowalczyk (790 CALBUD) ma do równika jeszcze około 600 mil, ale niewątpliwie myśli o tym, jak uczcić ten moment. Będzie to pierwsze przekroczenie równoleżnika zero w jego karierze.
W tradycji żeglarskiej załoganci po raz pierwszy mijający równik byli poddawani ceremonii chrztu morskiego, której przebieg zależał od pomysłowości organizatorów i nie zawsze był dla delikwenta przyjemny.

Stawkę 64 jednostek pozostałych z 79 które wyruszyły z La Rochelle 25 września prowadzi David Raison (747 – Team Work Evolution), zbliżający się obecnie do archipelagu wysp Fernando de Noronha. Jeżeli nie wydarzy się nic nieprzewidzianego, powinien dotrzeć do mety w Salvador de Bahia mniej więcej za tydzień, a pozostałe jachty w przeciągu następnego tygodnia.

Milka Jung

Dodatkowych informacji udziela:
Krzysztof Owczarek
Dyrektor projektu CALBUD Mini Transat Team
Tel. 601 536 701
team@calbudteam.com.pl

Informacje o aktualnej pozycji jachtu 790 CALBUD, regatach Mini Transat oraz Radku Kowalczyku można znaleźć na stronie www.calbudteam.com.pl a także na naszym profilu na Facebooku: calbudTEAM.

Komentarze