PBP – blisko półmetka rywalizacji – podsumowanie

0
536

Tegoroczna edycja Pucharu Bałtyku Południowego startuje nieco ospale. Organizatorzy regat ulegli zapewne atmosferze opóźnień pogodowych i wyraźnie mają trudności z wypełnieniem deklarowanych przez siebie obowiązków. Pierwsza pozycja kalendarza regaty Mantra Cup, czyli powrót do Formuły ORC w regionie zachodniopomorskim, odbyły się zgodnie z planem. Znane od dawna są wyniki regat, w których wzięło udział 8 jachtów w dwóch grupach: Club (2) i International (6). Z poza regionu udział wzięły „Big Magia” i „Vihuela”. Zapewne w przypadku, gdyby termin tych regat był późniejszy, zainteresowanie nimi byłoby większe. Plan na lata następne powinien przewidzieć termin regat w okolicy połowy sierpnia. Trudnym do wytłumaczenia jest powód, dla którego organizatorzy: Szczecińskie Towarzystwo Żeglarskie i Pan Andrzej Armiński nie zadbali o przekazanie sprawozdania z regat.

      Drugie w kolejności regaty o Puchar XX-lecia Jachtklubu Ost-West z Kaliningradu zostały najprawdopodobniej przełożone na inny termin. Najprawdopodobniej, ponieważ Biuro PBP nie otrzymało jednoznacznej informacji. Milczy także Jachtklub Elbląg w sprawie Międzynarodowych Długodystansowych Regat Żeglarskich o Puchar Burmistrza Tolkmicka. Ze strony internetowej wiemy, że termin regat z powodu złych warunków atmosferycznych został przesunięty na 28 czerwca. To niestety całość wiedzy udostępnionej zainteresowanym.

         Ten trudny do pozytywnej oceny okres kończy się na regatach o Puchar Mariny Gdańsk i choć w tym przypadku również nie sporządzono sprawozdania z regat, ale trudno winić za ten brak nowo sformowany zespół Mariny Gdańsk. Gdyby doświadczenie i wiedza tego zespołu choć w przybliżeniu dorównywała zapałowi i woli działania, moglibyśmy mówić o nowej jakości w organizacji regat. Tym razem na przeszkodzie do sporządzenia sprawozdania, a tym samym ujęciu wyników regat w klasyfikacji PBP stanął brak odpowiednio przygotowanej dokumentacji z regat. Trudność ta zostanie niebawem pokonana, a wyniki uzupełnią klasyfikację PBP.

           V regaty ELJACHT CUP zostały rozegrane zgodnie z planem. Trudność przygotowania tych regat zawsze wiązała się z uzyskaniem przez uczestników rosyjskich wiz. Tym razem nie było inaczej, a do tego tegoroczny problem polityczny osłabił wolę wielu potencjalnych uczestników. Na start regat Eljacht Cup stawiły się załogi rosyjskie biorące udział w regatach o Puchar Komandora Jachtklubu Kaliningradzkiego, aby w I wyścigu Eljacht Cup zakończyć swoje zmagania. Wbrew obawom regaty Eljacht Cup przebiegły zgodnie ze znanym standardem i tylko zmienny w I wyścigu i bardzo silny przeciwny wiatr w II wyścigu, usiłował pozostawić niemiłe wspomnienia. Tak się nie stało i 04 lipca na przystani AZS w Górkach Zachodnich ogłoszono wyniki i wręczono nagrody. O ilość i jakość nagród zadbał zarówno sponsor tytularny regat f-ma Eljacht, jak też Delphia Yachts Kot Sp.j. i mBank.

Podczas trwania Elajcht Cup z rzadko spotykaną inicjatywą wystąpił Piotr Stelmarczyk, który prawie na żywo relacjonował przebieg rywalizacji, posługując się przekazami wydobywanymi od Organizatora w sposób równie żywiołowy, co skuteczny. Należy przyznać, że to cenny pomysł wskazujący kierunki rozwoju współpracy w gronie organizatorów PBP.

        O kolejnych regatach, czyli Dniach Morza w Świnoujściu, Biuro PBP nie może złożyć relacji z powodu braku stosownych informacji. Organizator doręczył w terminie sprawozdanie z regat, więc rezultaty uzupełniły klasyfikację PBP.

        Podsumowując dotychczasowy przebieg trudno wyrażać zdecydowane zadowolenie z aktywności organizatorów. Biorąc jednak pod uwagę zbliżający się półmetek zmagań oraz fakt, że do podsumowania klasyfikacji regat morskich brakuje wyłącznie wyników regat SAILBOOK CUP, sytuacja ulegać będzie systematycznej poprawie w miarę stabilizowania się pogody i zbliżania terminu ostatnich regat kalendarza PBP.

Wyniki klasyfikacji grupy KWR i ORC umieszczono w zakładce Klasyfikacja/Tabele klasyfikacji generalnej. Będą one uzupełniane w miarę otrzymywania sprawozdań z regat.

Komentarze